آمار تولید خودروسازان خصوصی در سال 1401 اعلام شد [جدول]

آمار تولید خودروها در سال ۱۴۰۱ اخیراً توسط دفتر صنایع خودرو و نیرو محرکه وزارت صمت منتشر شد. با توجه به این گزارش رسمی، فعالیت خودروسازان خصوصی در طول ۱۲ ماه گذشته برای مونتاژ خودروهای سواری مشخص شده است.

بر اساس گزارش وزارت صمت، شرکت مدیران خودرو بیشترین تولید و مونتاژ خودروها را در بین خودروسازان خصوصی داشته و با رشد ۱۴۵ درصدی نسبت به سال ۱۴۰۰، در سال گذشته ۹۳ هزار و ۱۱۰ دستگاه از خانواده چری با نشان MVM و فونیکس را مونتاژ کرده است.

در بخش محصولات سواری، دومین خودروساز خصوصی با بیشترین تیراژ، کرمان موتور بوده که با رشد ۴۱ درصدی نسبت به سال ۱۴۰۰، توانسته است ۲۶ هزار و ۴۱۸ دستگاه از محصولات سواری جک (JAC) را مونتاژ کند. در این بخش، محصولات سدان و کراس اوور شامل آمارها بوده‌اند و مونتاژ KMC T8 به عنوان یک خودروی کار و تجاری پیکاپ به صورت جداگانه محاسبه شده است.

شرکت بهمن موتور، سومین خودروساز خصوصی با بالاترین تیراژ در سال گذشته بود و با تولید ۱۴ هزار و ۸۷۹ دستگاه خودروی سواری، رشد ۱۰۶ درصدی نسبت به سال ۱۴۰۰ داشت. شرکت فردا موتورز نیز با تولید ۶ هزار و ۵۶۵ دستگاه از خودروهای دانگ فنگ با نشان FMC، رشد ۲۰۶ درصدی را در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال قبل به دست آورد و در جایگاه چهارم خودروساز خصوصی قرار گرفت.

شرکت آرین پارس موتور نیز در سال ۱۴۰۱، ۳ هزار و ۸۲۵ دستگاه از محصول لاماری ایما را مونتاژ کرده و رتبه پنجم را به خود اختصاص داده است. مکث موتور با تولید ۵۴۰ دستگاه از کراس اوور تیارا در رتبه ششم قرار دارد و نورا موتور پارس با مونتاژ ۴۵۸ دستگاه از کراس اوور سانگ یانگ در رتبه هفتم قرار دارد. شرکت‌هایی همچون صنایع خودروسازی ایلیا، دیار خودرو، سروش دیزل مبنا، خودروسازان راین و خودروسازان بم در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

در کل، خودروسازان خصوصی و دولتی در سال ۱۴۰۱، یک میلیون و ۷۶ هزار و ۲۸۲ دستگاه خودروی سواری در کلاس های هاچ بک، سدان و کراس اوور تولید و مونتاژ کردند. همچنین، در بخش خودروهای سواری، رشد ۲۴ درصدی نسبت به سال ۱۴۰۰ به دست آمده است.

این آمار را در واقع می‌توان آمار مونتاژ محصولات چینی در در کشور دانست و از سلطه 99,99 درصدی خودروسازی چین بر صنعت مونتاژ خودرو کشور خبر می‌دهد.

آمار مونتاژ خودروسازان خصوصی درسال 1401

رتبهخودروساز خصوصیتیراژ تولید خودروهای سواری ۱۴۰۱
۱مدیران خودرو۹۳۱۱۰
۲کرمان موتور۲۶۴۱۸
۳بهمن موتور۱۴۸۷۹
۴فردا موتورز۶۵۶۵
۵آرین پارس موتور۳۸۲۵
۶مکث موتور۵۴۰
۷نورا موتور پارس۴۵۸
۸صنایع خودروسازی ایلیا۳۹۸
۹دیار خودرو۲۴۲
۱۰سروش دیزل مبنا۲۰۲
۱۱خودروسازان راین۱۴۸
۱۲خودروسازان بم۱۲۵
۱۳سایر شرکت ها۲۵

بادنبال‌کردن صفحه فناوری ما، جدیدترین اخبار این حوزه را از رایااستور دنبال کنید.

پربازدیدترین مقالات مارا نیز دنبال کنید:

بهترین گوشی

بهترین دوربین گوشی

بهترین گوشی سامسونگ

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید