آمار تولید سایپا در سال 1402 منتشر شد [سایپا رکورد شکست]

بر اساس جدیدترین آمار منتشر شده توسط شرکت سایپا این مجموعه در بازه زمانی از ابتدای سال ۱۴۰۲ تا ۶ اردیبهشت، محصولات در گروه سایپا با رشد در تولید روبرو بوده است. به عنوان مثال، تولید خودروهای خانواده ساینا از ۲ هزار و ۶۵۶ دستگاه در سال ۱۴۰۱ به ۹ هزار و ۶۹ دستگاه در ابتدای سال ۱۴۰۲ افزایش یافت که رشد ۲۴۱ درصدی را نشان می دهد.

همچنین، تولید خودروهای خانواده کوئیک از ۷ هزار و ۴۴۳ دستگاه در سال ۱۴۰۱ به ۱۶ هزار و ۷۵ دستگاه در ابتدای سال ۱۴۰۲ رسید و ۱۱۶ درصد رشد داشت. تولید شاهین نیز از ابتدای سال تا ۶ اردیبهشت سال جاری ۳ هزار و ۶۴۱ دستگاه بوده که در قیاس با مدت مشابه سال قبل با تیراژ ۲ هزار و ۱۵ دستگاه، رشد ۸۱ درصدی را نشان می دهد.

همچنین، تعداد تولید وانت ۱۵۱ در بازه زمانی ذکر شده در سال ۱۴۰۱، از ۲ هزار و ۵۵۰ دستگاه به ۳ هزار و ۷۲۵ دستگاه در سال ۱۴۰۲ افزایش یافت و رشد ۴۶ درصدی داشته است. در شرکت زامیاد نیز در سال جاری ۳ هزار و ۴۰۱ دستگاه خودرو تولید شده است، که در قیاس با مدت مشابه سال ۱۴۰۱ با تیراژ ۳ هزار و ۶۱ دستگاه، رشد ۱۱ درصدی را نشان می دهد.

جدول مقایسه عملکرد سایپا با سال 1401

ردیفمحصولتعداد تولید در سال ۱۴۰۱تعداد تولید در ابتدای سال ۱۴۰۲رشد درصدی
۱خانواده ساینا۲ هزار و ۶۵۶ دستگاه۹ هزار و ۶۹ دستگاه۲۴۱
۲خانواده کوئیک۷ هزار و ۴۴۳ دستگاه۱۶ هزار و ۷۵ دستگاه۱۱۶
۳شاهین۲ هزار و ۱۵ دستگاه۳ هزار و ۶۴۱ دستگاه۸۱
۴وانت ۱۵۱۲ هزار و ۵۵۰ دستگاه۳ هزار و ۷۲۵ دستگاه۴۶
5خانواده زامیاد۳ هزار و 61 دستگاه۳ هزار و ۴۰۱ دستگاه11

بنا به اعلام شرکت سایپا با برنامه‌ریزی‌های انجام شده، این مجموعه در صدد است تا تولید خودرو در سال جاری را به ۸۰۰ هزار دستگاه برساند که در صورت محقق شدن این موضوع در قیاس با تولیدات سال ۱۴۰۱، رشد قابل توجهی خواهد داشت و موجب کنترل و کاهش قیمت‌ها در بازار خواهد شد.

متاسفانه علیرغم آمار منتشر شده و افزایش تولید شرکت سایپا در بازه مذکور، همچنان عرضه محصولات در بازار به صورت قطره چکانی یا پیش فروش‌ با موعد تحویل طولانی بوده و این موضوع در چند ماه پایانی سال 1401 و ابتدای 1402 منجر به گرانی خودرو در بازار شده است. عملا این افزایش تولید اثر مثبتی در کنترل بازار فعلی نداشته و افزایش کارخانه‌ای قیمت‌های نیز به شدت گران‌تر شدن خودروها افزوده است.

بادنبال‌کردن صفحه فناوری ما، جدیدترین اخبار این حوزه را از رایااستور دنبال کنید.

پربازدیدترین مقالات مارا نیز دنبال کنید:

بهترین گوشی

بهترین دوربین گوشی

بهترین گوشی سامسونگ

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید