اخبار جدید واردات خودرو | لیست جدید شرکت های واردکنندگان خودرو

طی نامه‌ای که از سوی دفتر صنایع خودرو وزارت صمت در تاریخ 21 مردادماه 1402 به انجمن‌های خودروسازان، موتورسازان و دوچرخه سازان ابلاغ شده است، ارز موردنیاز برای واردات قطعات منفصله، ترجیحا باید از طریق ارز ناشی از صادرات باشد.

به گزارش رایااستور، در متن این نامه، چنین آمده است: «با عنایت به سیاست‌های یکپارچه ارزی در توسعه صادرات غیرنفتی و کاهش وابستگی به منابع ارزی ناشی از صادرات محصولات نفتی و به منظور تحقق اهداف تعیین شده تولید محصولات صادرات محور، عمق بخشی به تولید داخل و کاهش ارزبری، مقرر گردیده است تا کلیه شرکت‌ها نیازهای ارزی خود در واردات قطعات منفصله موضوع فصل ۱۸ مقررات صادرات و واردات (انواع خودرو موتورسیکلت، دوچرخه و اسکوتر برقی) ترجیحاً از طریق ارز صادرات خود و دیگران تامین نمایند.

بنابراین، مقتضی است ضمن فعال سازی ظرفیت‌های صادراتی خود و حمایت از صادرکنندگان، نسبت به بازنگری محل تامین ارز درخواست‌های ثبت سفارش خود از سایر منابع مورد تایید بانک مرکزی به غیر از نیما، اقدام نمایند.»

مانعی به نام ارز، در مسیر واردات خودرو

با اعلام وزیر صمت، چالش تامین ارز بر سر راه واردات خودرو به کشور رسما تایید و مشخص شد گمانه‌زنی‌ها مبنی بر اینکه این پروسه (ورود خودروی خارجی به بازار) به دلیل کمبود ارز، بسیار کند پیش می‌رود، درست بوده است.

عباس علی‌آبادی، وزیر صمت، اخیرا اعلام کرده که تنها نگرانی که وجود دارد تامین ارز مورد‌نیاز برای واردات خودرو است. در واقع این جمله، مهر تاییدی است بر گمانه‌زنی‌ها مبنی بر مانع ارزی واردات خودرو به کشور که طبق آمار و ارقام، از برنامه‌ریزی صورت‌گرفته بسیار عقب است.

اخبار جدید واردات خودرو | لیست جدید شرکت های واردکنندگان خودرو

این در حالی است که وزارت صمت حالا باید آیین‌نامه واردات خودروهای کارکرده را نیز (طبق قانون مجلس شورای اسلامی) تدوین کند و از سوی دیگر مشغول تهیه آیین‌نامه واردات خودروهای برقی است. بنابراین به نظر می‌رسد در طراحی آیین‌نامه‌های جدید، باید مسئله «ارز» به عنوان چالش و مانع بزرگ واردات خودرو لحاظ شود، در غیر این صورت، واردات خودروهای برقی و کارکرده نیز مانند صفرکیلومترها بسیار بسیار کند (نزدیک به توقف) پیش خواهد رفت.

طبق وعده وزیر صمت، قرار بود آیین‌نامه «جدید» واردات خودرو در اواخر هفته گذشته تدوین شود، با این حال فعلا خبری رسمی در این مورد منتشر نشده و بنابراین جزئیات آن در دسترس نیست. از همین رو دو اتفاق در این ماجرا محتمل است؛ یکی اینکه وزارت صمت آیین‌نامه مربوطه را تدوین کند و آیین‌نامه در راه هیئت دولت برای تصویب است؛ و دوم آنکه تدوین آیین‌نامه موردنظر هنوز به پایان نرسیده است.

با توجه به اینکه خبری رسمی در مورد تدوین آیین‌نامه و ارسال آن به هیئت دولت منتشر نشده، به نظر می‌رسد عدم تدوین آیین‌نامه، سناریوی محتمل‌تر است. به عبارت بهتر، احتمالا وزارت صمت هنوز در تدوین آیین‌نامه «جدید» واردات خودرو به جمع‌بندی نهایی نرسیده است و اگر این طور باشد، به نظر می‌رسد اتفاق مثبتی رخ داده است.

لیست جدید شرکت های واردکنندگان خودرو

با به‌روزرسانی فهرست واردکنندگان خودرو به ایران، حالا مشخص شده که شرکت‌های جدید دیگری نیز برای عرضه خودروهای خارجی در کشورمان، در حال ثبت سفارش هستند:

فهرست واردکنندگان خودرو به ایران

شمارهنام شرکتبرند وارداتی
1آتین خودرودانگ فنگ
2آریا صنعت معصومی
3آرین موتورمیتسوبیشی
4آرین پارس موتور
5آمیتیس گستر نگاه
6ایران خودرودانگ فنگ
7بهمن موتوربستیون/هونگچی/هاوال/سانگ یانگ
8پارسیان موتور مانلیفیات
9پارس ساتر هوشمنداشکودا
10پرشیا خودروب ام و
11تیوا خودرو رایکا
12جهان نوین آریانیسان
13دیار خودروبایک
14راسا موتور خاورمیانهسوزوکی
15رویان پارسیان
16سایپاچانگان
17فردا موتورجیلی
18کرمان موتورهیوندای
19کوشا خودرو نگینکیا
20کیان موتور وارناوی جی وی
21ماموت خودروجتا
22مکث موتورونوسیا
23معین خودرو ایرانیانتویوتا
24معین خودرو اروند
25نوا خودرو شمال
26نامی خودرو پیشرو
منبع bama
ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید