اختلال گسترده در اینترنت کشور | مسئولان از بهبودی اینترنت گفته بودند!

نت بلاکس، از اختلال اینترنت در بخش‌هایی از ایران خبر داده است. یک مسئول دولتی این اختلال را از پیش برنامه‌ریزی شده خوانده اما کاربران از عدم اطلاع‌رسانی نهادهای مسئول گله‌مند هستند.

به گزارش رایااستور، یکی از موسسات پایش وضعیت اینترنت جهانی به‌نام «نت بلاکس» در صفحه مجازی خود در شبکه X از اختلال اینترنت در بخش‌هایی از ایران خبر داد. براساس داده‌های نت بلاکس، بیشترین اختلال در استان‌های شمال غرب کشور رخ داده و کاربران را با مشکلاتی مواجه کرده است.

مظفری، مدیر فنی شرکت ایران سرور در واکنش به این پست در شبکه X نوشت: «این اختلال مربوط به یک برنامه تغییرات از پیش برنامه ریزی شده در خصوص اصلاح سیستم برق دیتاسنتر زیرساخت بوده است.»

عدم رعایت حقوق شهروندی کاربران اینترنت/ مسئولان از بهبودی اینترنت گفته بودند

اما برخی کاربران در واکنش به پست مدیر فنی شرکت ایران سرور از عدم اطلاع‌رسانی عمومی گلایه کردند که مظفری در پاسخ چنین نوشت: «تغییرات به شرکت‌هایی که تحت تاثیر قرار می‌گیرند، اطلاع‌ داده می‌شود و آنها می‌توانند به مشتریان خود اطلاع‌رسانی کنند. در حال حاضر شرکت زیرساخت اطلاع‌رسانی عمومی ندارد.»

اما با وجود این، عدم اطلاع‌رسانی اختلال در اینترنت صدای بسیاری از کاربران را به دلیل ضرورت کارشان با اینترنت درآورده است و اطلاع رسانی و هماهنگی را حق شهروندی خود می‌دانند.

این اتفاقات در حالی افتاد که هفته گذشته، معاون وزیر ارتباطات از بهبودی وضعیت اینترنت در کشور گفته بود.

امیر لاجوردی، معاون وزیر ارتباطات با انتشار پستی در «ویراستی» نوشته بود: پس از دستور ریاست جمهور با بررسی شبکه کشور از هسته تا شبکه اپراتورها و انجام اقدامات فنی و تنظیم‌گری، نرخ تاخیر در شبکه داخل (IR-RTT) و بین‌الملل (RTT) در مجموع، کیفیت شبکه بهبود پیدا کرده است.

اختلال گسترده در اینترنت کشور | مسئولان از بهبودی اینترنت گفته بودند!

ضررهای 500 میلیون تومانی به‌وسیله اختلال اینترنت

از سوی دیگر در گزارشی که سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران از نتیجه یک نظرسنجی از کسب‌وکارهای آنلاین در مهر 1401 منتشر کرد، نشان می‌دهد 53درصد کسب‌وکارهای عضو این مجموعه روزانه ۵۰ میلیون تومان، ۲۱درصد ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان، حدود ۱۸درصد بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان و قریب به ۸درصد روزانه بالاتر از ۵۰۰ میلیون تومان خسارت می‌بینند. اگر تعداد کارکنان را شاخصی برای بزرگی شرکت‌ها بدانیم می‌شود گفت تقریبا همان ۸درصدی که بالای ۲۰۰ نفر نیرو دارند احتمالا روزانه بالای ۵۰۰ میلیون تومان خسارت خواهند دید و همان ۷۳درصدی که زیر ۵۰ نفر نیرو دارند روزانه ۵۰ میلیون تومان خسارت خواهند دید. این اعداد نشان می‌دهند هیچ بخشی از صنعت کسب وکارهای آنلاین از گزند این خسارات مصون نمانده‌ است.

سوالی که وجود دارد این است که آیا با وجود آمار و ارقام گفته شده از ضرر اختلال و همچنین قطعی و فیلترینگ اینترنت، می‌توان تا پایان برنامه هفتم توسعه اقتصاد دیجیتال 7درصدی کشور را به 15درصد رساند؟

یکی از مهمترین و پایه‌ای ترین موضوع در بحث اقتصاد دیجیتال، اینترنت است. اینترنتی که بنا به گفته بسیاری از سایت‌‎های پایش جهانی، در ایران وضعیت مطلوبی ندارد و به‌خصوص گریبان شرکت‌های استارتاپی را گرفته است.

اما سوال دیگری که مطرح می‌شود این است که چرا با وجود مشکلات عدیده در اینترنت کشور، مسئولان این حوزه، مشکلات را انکار می‌کنند. آیا اگر فیبر نوری که در حال حاضر توسعه آن نقل محافل است، به‌جای اینترنت فعلی استفادهشود، مشکلات حل می‌شود؟ آیا کسب‌وکارهای آنلاین تا آن زمان می‌توانند صبر کنند؟ یا اینکه مسئولان با ایجاد اختلال سعی در عادت‌دهی مردم به اینترنت نامطلوب دارند؟

منبع tejaratnews
ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید