تاثیر بلاتکلیفی قیمت خودرو در بورس

به‌گزارش رایااستور، بازار سرمایه این روزها در حال رکوردشکنی و فتح قله‌های بالاتر است و هر روز روند صعودی خود را مستحکم‌تر می‌کند. رشد بورس در روزهای گذشته با ورود پول حقیقی همراه بوده است که این مسئله می تواند جذابیت بورس را به شدت افزایش دهد.

اما در جریان معاملات دیروز بورس، روند صعودی شاخص کل در نیمه راه متوقف شد. بسیاری از کارشناسان بازار سرمایه معتقدند، رفت و برگشت ها و نامه نگاری های مختلف در زمینه قیمت خودرو، سبب این موضوع بوده است.

با توجه به وزن نمادهای خودرویی، بلاتکلیفی درباره افزایش یا عدم افزایش قیمت خودرو بر ریسک ‌های بازار افزوده است که به عقیده کارشناسان می ‌تواند در روزهای آینده روند صعودی بازار سهام را تغییر دهد.

البته کاهش قیمت دلار و ترس برخی از سهامداران از رشد سریع بورس و خاطرات سال 99 نیز بر توقف روند صعودی بورس در معاملات روز شنبه بی تاثیر نبوده است.

دخالت دولت عامل افزایش ریسک در بورس

علی مومنی، کارشناس بازار سرمایه، درباره روند بورس گفت: برخی از سرمایه گذاران منتظر اصلاح و استراحت بورس هستند. همین موضوع سبب شده است ورود و خروج به سهم های مختلف در جریان معاملات دیروز و روزهای گذشته کمی سرعت بیشتری بگیرد. بازار باید اعداد ارقام بالاتری را برای شاخص کل ایجاد کند زیرا هنوز تعداد زیادی از نمادها هستند که از رشد شاخص جا مانده ‌اند.

وی ادامه داد: اظهارات ضد و نقیض و مداخلات دولت بر قیمت گذاری محصولات مختلف مخصوصا خودرو، علاوه بر اینکه بر ریسک‌ های بازار سرمایه می‌افزاید، موجب فرار سرمایه از بازار و انتقال آن به بازارهای موازی خواهد شد.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: رشد بازار و تداوم حضور خریداران به معنای کنار رفتن ریسک‌ها و غیاب آن‌ها در بازار نیست؛ بلکه عواملی چون انتظارات معامله ‌گران نسبت به آینده بازار و نیز انتظارات تورمی موجب رشد بازار شده است.

مومنی تصریح کرد: اگر بازار در محدوده فعلی تثبیت شود بر ورود سرمایه به بازار افزوده خواهد شد و شاخص‌ تا نیمه کانال 2 میلیونی نیز بالا خواهد رفت. این مسئله زمانی رخ خواهد داد که دولت دست از ماجراجویی در قیمت گذاری محصولات بردارد و مداخلات خود در بازارها را به کمترین میزان برساند.

سبقت شاخص‌های بورس از یکدیگر

در جریان معاملات روز شنبه، شاخص بورس باز هم رشد کرد و با صعود 64 هزار و 921 واحدی نسبت به روز کاری گذشته، تا سطح 2 میلیون و 202 هزار و 385 واحد بالا آمد. بازدهی این شاخص مثبت 3.04 درصدی بوده است.

 شاخص کل هم‌وزن بورس نیز با رشد 25 هزار و 478 واحدی در رقم 676 هزار و 543 واحدی ایستاد. بازدهی این شاخص بازهم بیشتر از شاخص کل بود و توانست مثبت 3.91 درصد افزایش یابد.

شاخص کل فرابورس نیز با رشد 869 واحدی به رقم 27 هزار و 59 واحد رسید. شاخص هم‌وزن فرابورس هم روند صعودی داشت و با افزایش 4 هزار و 775 واحد به سطح 117 هزار و 804 واحد رسید.

99% رشد ورود سرمایه به بازار سرمایه

روز شنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار سهام مثبت شد و هزار و 310 میلیارد تومان پول حقیقی به بازار سهام وارد شد که نسبت به روز چهارشنبه رشد 99 درصدی داشته است.

دیروز نماد ومعادن (توسعه ‌معادن ‌و فلزات‌)، اخابر (مخابرات) و وبصادر (بانک صادرات) بیشترین ورود پول را داشتند. در مقابل، نمادهای فولاد (فولاد مبارکه اصفهان)، واحیا (مدیریت صنایع و معادن احیاء سپاهان) و وبملت (بانک ملت) بیشترین خروج سرمایه را داشتند.

رشد بی‌سابقه ارزش معاملات خرد بازار سهام

دیروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 81 هزار و 855 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 56 هزار و 102 میلیارد تومان بود که 68 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

ارزش معاملات خرد نیز با افزایش 41 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 17 هزار و 950 میلیارد تومان رسید که از بهمن ماه سال 1399 تا کنون بی سابقه بوده است.

252 نماد در صف خرید

در پایان معاملات دیروز ، 671 نماد رشد قیمت داشتند و 92 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 87 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 13 درصد بازار افت قیمت داشتند.

در جریان معاملات شنبه، 252 نماد صف خرید داشتند و 10 نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد 25 درصدی نسبت به روز قبل به یک هزار و 744 میلیارد تومان افزایش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش 55 درصدی به 13 میلیارد تومان رسید.

ومعادن (توسعه ‌معادن ‌و فلزات‌)، غدیس (پاکدیس) و واحیا (مدیریت صنایع و معادن احیاء سپاهان) ، نمادهایی بودند که بیشتری ارزش در صف خرید را داشتند و سهم‌های وسدید (گروه ‌صنعتی‌سدید)، خبنیان (بنیان دیزل) و آبین (کشت و صنعت آبشیرین) بیشترین ارزش را در صف فروش به خود اختصاص دادند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید