افزایش 20 درصدی زیان خودروسازان با ورود شورای رقابت به قیمت گذاری!

­عضو هئیت علمی دانشگاه علم و صنعت گفت: با بازگشت شورای رقابت به قیمت گذاری، زیان خودروسازان ۲۰ درصد افزایش خواهد یافت و در حقیقت این شورا می‌خواهد انحصار را در دست خود نگه دارد.

به گزارش رایااستور، امیر حسن کاکایی کارشناس صنعت خودرو افزود: بازگشت شورای رقابت به قیمت گذاری خودرو کار اشتباهی است؛ در پنج سالی که این شورا قیمت گذاری دستوری خودرو را انجام می‌داد هم خودروساز ضربه دید و هم مصرف کننده، به طوری که باعث افزایش زیان خودروسازان شد.

این کارشناس صنعت خودرو اضافه کرد: اکنون در ماده 2 این قانون گفته شده که نه تنها ایران خودرو و سایپا بلکه سایر خودروسازان هم انحصاری هستند که این یعنی می‌خواهیم قیمت گذاری را برای سایر خودروسازان تحمیل کنیم. شورای رقابت در اصل کار ایجاد رقابت را باید برای خودروسازان ایجاد کند، اما در حقیقت می‌خواهد انحصار را در دست خود نگه دارد در حالی که با کار این سازمان، بازار رانتی رونق می‌گیرد.

کاکایی گفت: در ماده 3 این قانون نیز قید شده است که روش قیمت گذاری همان روش قیمت گذاری قبل است که سازمان حمایت پیش می‌رفت؛ یعنی دوباره قیمت بر اساس نگاه گذشته و بر اساس یک فضای کاملا تورمی تعیین خواهد شد. هر 6 ماه یکبار قیمت مجدد به روز می‌شود و مجدد به زیان خودروسازان افزایش خواهد یافت و در اصل 20 درصد به زیان خودروسازان می‌افزاید.

وی ادامه داد: افزایش زیان خودروسازان یعنی کاهش توان تولید، کاهش سرمایه گذاری و در نتیجه کاهش کیفیت خودرو که بازار بهم ریخته خواهد شد و دلال بازی افزایش خواهد یافت؛ افزایش قیمت در بازار را نیز به دنبال خواهد داشت و منجر به تخریب صنعت خودرو خواهد شد.

به گفته این کارشناس صنعت خودرو، اگر قرار است صنعت خودرو رونق گیرد و زمین گیر نشود در کنار خصوصی سازی باید قیمت آن نیز آزاد شود تا در بازار آزاد نیز شاهد کاهش قیمت‌ها باشیم و هم مردم ضرر نکنند و خودروسازان زیانشان کاهش یابد.

بیشتر بخوانید:

ممکن است شما دوست داشته باشید
نمایش نظرات (3)