بازدهی بازارها در آخرین هفته دی‌ 1401 | سکه صدرنشین شد!

در مارتن بازدهی بازارها در آخرین هفته دی ماه، سکه امامی بیشترین بازدهی را داشت. این هفته بازارهای مالی و سرمایه‌ای تحت تاثیر اخبار نامساعد سیاسی، روند افزایشی به خود گرفتند.

به گزارش رایااستور، بازدهی بازارها در آخرین هفته دی‌ماه ۱۴۰۱ در تمامی بازارها مثبت بود. بیشترین بازدهی این هفته در مرتبه نخست در بازار سکه و در مراحل بعد مربوط به طلا، بورس و دلار بود.

در هفته اخیر بازارهای مالی و سرمایه‌ای تحت تاثیر اخبار بین‌المللی و تصمیمات پارلمان اروپا با جوی افزایشی همراه بود و احتمال کنار گذاشتن برجام روند بازارها را صعودی کرد.

نگاهی به بازدهی بازارها

قیمت دلار

قیمت دلار در این هفته بازدهی ۳/۴۷ درصدی داشت. بازدهی این بازار در هفته گذشته ۲/۷۲ درصد بود.

صرافی ملی روز پنج‌شنبه، ۲۲ دی، قیمت دلار را ۴۰ هزار و ۴۷۰ تومان اعلام کرد. این در حالی است که قیمت این اسکناس آمریکایی روز گذشته ۴۱ هزار و ۹۸۳ تومان شد.

لبه دلار با شمشیر تصمیمات روزهای گذشته پارلمان اروپا تیزتر شده و ایران در تنگنای مسائل بین‌المللی و تورم‌های داخلی گرفتار شده است، اما به نظر نمی‌رسد قصد داشته باشد با سیاستی دوستانه و موضعی نرم به مدیریت اوضاع بپردازد.

این در حالی است که برای بازار سرمایه که همسو با سیاست‌های بین‌المللی است، رشد شارپی را می‌توان متصور بود و برخی کارشناسان بازار نیز معتقدند سیگنال‌های مذکور کوتاه‌مدت است و قیمت دلار متاثر از نقدینگی و تورم داخلی، در مسیر صعودی قرار گرفته است.

به نظر می‌رسد سیگنال‌های خبری، دیگر تاثیری در پایین‌ آوردن قیمت ندارد و بازار ارز ، چشم‌انتظار اخباری واقعی و با اثرپذیری بالاست، تا دست پایین را بگیرد.

قیمت طلا

طلا این هفته بازدهی ۶/۵۴ درصدی داشت، بازدهی این بازار در هفته سوم دی ماه ۵/۸ درصد بود و بیشترین بازدهی را در بازارهای مالی به خود اختصاص داده بود.

قیمت طلا در روز پنج‌شنبه، ۲۲ دی ۱۴۰۱، یک میلیون و ۹۰۸ هزار تومان‌ بود. این در حالی است که هر گرم طلا در روز ۲۹ دی ۱۴۰۱، ۲ میلیون و ۳۳ هزار و ۵۰۰ تومان معامله شد. طلا در هفته چهارم دی‌ماه ۱۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان نسبت به هفته ماقبل گرانتر شد.

قیمت سکه

بازدهی بازار سکه در هفته چهارم دی رشد ۱۱/۲۷ درصدی داشت و بیشترین بازدهی در بازارهای مالی را به خود اختصاص داد. این در حالی است که این بازار در هفته دوم دی ماه، ۱۰/۴۷ درصد بازدهی منفی داشت.

سکه نسبت به هفته قبل ۲ میلیون و ۳۹۵ هزار تومان گران شد. قیمت سکه امامی روز ۲۲ دی‌ماه ۲۱ میلیون و ۲۵۴ هزار تومان بود و ۲۹ دی‌ماه با قیمت ۲۳ میلیون و ۶۴۹ هزار تومان در بازار معامله شد.

قیمت طلا و سکه در آخرین هفته دی‌ماه همواره رشد داشت و حتی پیش فروش ذخایر طلای کشور نیز نتوانست افسار قیمت فلز زرد را بکشد. از طرح عرضه ربع سکه در بورس کالا استقبال نشد و دولت همچنان قصد دارد سایر قطعات سکه را با همان شیوه ربع‌ سکه‌ها به فروش برساند.

طی ۳ روز در طرح عرضه گواهی سپرده سکه طلای ربع بهار آزادی در بورس کالا، ‌۵۰ هزار ربع سکه به فروش رفت این در حالی است که بانک مرکزی از عرضه ۵۰۰ هزار ربع سکه خبر داده بود.

همان‌طور که از میزان فروش مشخص است، ربع سکه‌های دولتی مورد استقبال قرار نگرفت و معامله‌گران ترجیح دادند در بازار آزاد معامله کنند. به نظر می‌رسد اقدامات انتظامی بازارساز طی ماه‌های گذشته در بازار دلار باعث شده، خریداران از خرید در بازارهای رسمی منصرف شوند تا از دردسر مالیات و قطع یارانه و بگیر و ببندهای دولتی مصون بمانند.

بازدهی بازارها در آخرین هفته دی‌ 1401 | سکه صدرنشین شد!
بازدهی بازارها در آخرین هفته دی‌ 1401 | سکه صدرنشین شد!

بورس

هفته آخر دی‌ماه بورس در حالی پایان یافت که سهامداران، شاهد روزهای خوش بازار سرمایه بودند. به طوری که در این هفته تنها در روز شنبه نماگر اصلی تالار شیشه‌ای با افتی نه چندان چشمگیر مواجه شد.

اما در ادامه با وجود تعطیلی بورس در روز یکشنبه، شاخص کل در روز دوشنبه قدرتمند ظاهر شد و با جهشی 2.25 درصدی خود را به سطح یک میلیون و 680 هزار واحدی رساند.

همچنین این نماگر در روزهای سه‌شنبه و چهار‌شنبه به ترتیب 0.38 و 0.12 درصد رشد کرد و در ارتفاع 1.689 میلیونی به کار خود خاتمه داد.

شاخص کل‌ هم‌وزن نیز در این هفته جذاب بورس با رشدی 4.39 درصدی همراه شد و در ارتفاع 526 هزار و 188 واحد ایستاد. لازم به ذکر است این نماگر در روز دوشنبه، بیست و ششم دی‌ماه افزایش 3.06 درصدی را ثبت کرد و نشان داد که شرکت‌های کوچک هم در این دوره رونق بورس سهم دارند.

بیشترین بازدهی هفتگی

در هفته آخر دی‌ماه سال 1401 ثعمرا با رشدی 34.14 درصدی بهترین عملکرد هفته را از آن خود کرد. این شرکت که در حوزه انبوه سازی، املاک و مستغلات فعالیت می‌کند توانست به‌ازای هر سهم 99 تومان سود محقق کند.

شسینا و وساخت نیز هرکدام با رشد 30 و 26.62 درصدی دیگر برندگان بورس هفته چهارم دی‌ماه بودند.

حمایت‌های تکنیکالی آن‌ها به ترتیب سطح‌های 234 و 134 تومان است.

بازدهی بازارها در آخرین هفته دی‌ 1401 | سکه صدرنشین شد!
بازدهی بازارها در آخرین هفته دی‌ 1401 | سکه صدرنشین شد!

کمترین بازدهی هفتگی

با وجود اینکه در چهارمین هفته دی نیز سهامداران شاهد روند صعودی خوبی از بازار سرمایه بودند، اما باز هم نمادهایی که در جدول مشخص هستند عمکرد خوبی نداشتند و بازدهی بسیار بدی از خود به جای گذاشتند.

نگاهی به جدولی که در ادامه آمده است، حاکی از آن است که فماک در این هفته بازار سهامداران خود را ناامید کرد و افت قیمت 9.56 درصدی را به ثبت رساند.

همچنین قیمت سهم‌های فجوش و قجام نیز در هفته پایانی دی‌ماه به ترتیب 9.44 و 8.62 درصد کاهش داشت و به سرعت به سوی حمایت‌های 232 و 817 تومانی خود حرکت می‌کنند.

بازدهی بازارها در آخرین هفته دی‌ 1401 | سکه صدرنشین شد!
بازدهی بازارها در آخرین هفته دی‌ 1401 | سکه صدرنشین شد!

بیشتر بخوانید:

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید