تعرفه واردات خودرو مشخص شد [+جزئیات]

به گزارش رایااستور، با گذشت ممنوعیت چندساله واردات سرانجام قرار است دوباره واردات خودرو را در کشور شاهد باشیم. پیش از عید و در اواخر سال ۱۴۰۱ اخبار مختلفی در مورد برند های وارداتی و مدل ها منتشر شد اما تعرفه واردات همچنان مبهم بود و مشخص نبود خودروها نهایتا با چه تعرفه‌ای به ایران خواهند آمد.

پیشتر اعداد و ارقام مختلفی در مورد تعرفه وارداتی ها مطرح شد اما حالا جدولی در گزارش سالانه وزارت صمت نشان می دهد واردات خودروها همان تعرفه ای را دارند که در دور قبلی واردات لحاظ شده بود و همچنان به همان اعداد ارقام طرف خواهیم بود.

تعرفه واردات خودرو

بر اساس آنچه در گزارش سالانه وزارت صمت آمده، تعرفه واردات خودرو CBU بر اساس آنچه در فصل ۸۷ کتاب واردات خودرو آمده اعمال خواهد شد. در این بخش برای نمونه های مختلف خودروهای بنزینی، هیبرید، پلاگین هیبرید و برقی تعرفه های مختلفی در نظر گرفته شده است که در جداول زیر بصورت تفکیک شده قابل مطالعه است:

نوع خودروحجم موتورتعرفه واردات
بنزینیکمتر از ۱ لیتر۱۰ درصد
بنزینی۱ تا ۱.۵ لیتر۵۵ درصد
بنزینی۱.۵ تا ۲ لیتر۷۵ درصد
بنزینی۲ تا ۲.۵ لیتر۹۵ درصد
بنزینیبالاتر از ۲.۵ لیتر۱۰۰ درصد (ممنوعیت واردات)
هیبریدکمتر از ۱.۵ لیتر۴ درصد
هیبرید۱.۵ تا ۲ لیتر۱۵ درصد
هیبرید۲ تا ۲.۵ لیتر۳۲ درصد
هیبریدبالاتر از ۲.۵ لیتر۱۰۰ درصد (ممنوعیت واردات)

همچنین تعرفه واردات خودروهای برقی در این گزارش ۴ درصد در نظر گرفته شده است. دقت کنید آنچه در گزارش سالانه وزارت صمت آمده تعرفه های مربوط به سال ۱۴۰۱ است. اما از آنجا که همچنان دستورالعمل جدیدی برای واردات خودرو اعلام نشده، حداقل در ابتدای مسیر واردات همین تعرفه ها را خواهیم داشت.

این تعرفه های با ادامه روند واردات ممکن است اصلاح شوند و با در نظر گرفتن مصرف سوخت اعداد می توانند تغییر داشته باشند اما آنچه فعلا بصورت رسمی برای تعرفه واردات خودرو باید در نظر گرفت همین اعداد فوق است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید