جزئیاتی درباره اولین لپ‌تاپ اپل | شکستی بزرگ برای این شرکت آمریکایی + عکس

اگر از طرفداران مک بوک‌های اپل هستید، شاید برایتان جالب باشد که اولین لپ تاپ اپل، شکست بزرگی را برای این شرکت آمریکایی رقم زد!

به گزارش رایااستور، مک بوک، یکی از موفق‌ترین برندهای لپ تاپ در جهان است. اما کسی نمی‌داند که چرا. بسیاری از کاربران معتقدند که اپل فرمول موفقیت تولید مک بوک‌ها را پیدا کرده و هر سال آن را بهبود می‌بخشد.

اما شاید جالب باشد بدانید که غول آمریکایی تکنولوژی از چه نقطه‌ای این مسیر را آغاز کرده است. اپل برای رسیدن به این فرمول موفقیت، شکست بزرگی به‌نام «مکینتاش پرتابل» را تجربه کرده است. اولین لپ تاپ اپل در سال ۱۹۸۹ با چندین نوآوری بزرگ رونمایی شد.

گرچه این نخستین کامپیوتر قابل حمل جهان نبود، اما پایه‌گذار یکی از موفق‌ترین لپ تاپ‌های جهان، مکینتاش ۲ لقب گرفت. محصولی که برای نخستین بار از یک باتری انرژی می‌گرفت و نیازی به پریز برق نداشت.

با توجه به رشد سریع نیاز به کامپیوترهای قابل حمل، انتظار می‌رفت مکیناش پرتابل موفقیت چشمگیری را تجربه کند. اما این دستگاه قربانی اشتباهات اپل در مراحل تولید شد و به‌معنای واقعی کلمه، کاربرانش را به‌دردسر می‌انداخت.

جزئیاتی درباره اولین لپ‌تاپ اپل | شکستی بزرگ برای این شرکت آمریکایی + عکس

چه چیزی باعث شکست مکینتاش پرتابل اپل شد؟

نرم افزار این لپ تاپ شباهتی با مکیناش ۲ نداشت. آن از پردازنده ۱۶ مگاهرتزی ۶۸۰۰۰ قدرت می‌گرفت که سریع‌تر از نسل‌های قبلی مکینتاش بود. همین باعث کسب بازخوردهای مطلوبی از سوی کارشناسان شد، ولی در فروش موفق نبود.

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات اولین لپ تاپ اپل، وزن بالای آن بود. این دیوایس ۷.۲ کیلوگرم وزنش بود که حتی از ۵ لپ تاپ مک بوک ایر روی همدیگر هم سنگین‌تر است. این یعنی برخلاف ماهیتش، چندان هم قابل حمل نبود.

جزئیاتی درباره اولین لپ‌تاپ اپل | شکستی بزرگ برای این شرکت آمریکایی + عکس

باتری نوآورانه لپ تاپ اپل هم که قرار بود دردی از دردهای کاربران را دوا کند، به‌علت تولید نمایشگرهایی با نور پس زمینه شارژدهی چندان چشمگیری نداشت. قیمت سرسام آور ۶۵۰۰ تا ۷۰۰۰ دلاری مکینتاش پرتابل هم میخ نهایی روی تابوت این لپ تاپ را کوبید. با تورم امروزی،‌ این قیمتی بین ۱۶ هزار تا ۱۷ هزار دلار است.

جای تعجبی نیست که چرا کامپیوترهای رومیزی اپل در آن زمان نتوانستند موفقیت چشمگیری را در فروش رقم بزنند. اما با معرفی لپ تاپ پاور بوک در سال ۱۹۹۱، دوران طلایی لپ تاپ‌های اپل آغاز شد.

منبع gadgetnews
ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید