اخبار

جزئیات جدید درباره پرداخت وام اربعین + شرایط دریافت

به گزارش رایااستور، در حالی که پیشتر زائران اربعین با مراجعه به سامانه سماح وام اربعین خود را دریافت می‌کردند، حالا به نظر می‌رسد بانک مرکزی اختیار پرداخت این نوع وام را به شبکه بانکی واگذار کرده است.

تا کنون از میان بانک‌ها تنها بانک ملی برای پرداخت وام اربعین اعلام آمادگی کرده است. البته رئیس صندوق رفاه دانشجویان هم از پرداخت وام پنج میلیونی به دانشجویان متقاضی برای حضور در پیاده‌روی اربعین خبر داده است.

اما اگر قرار بر واریز وام اربعین باشد، چه زمانی به دست زائران می‌رسد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت تنها خبری که تا به امروز در این باره منتشر شده، این است که مبلغ وام پس از خروج زائران از مرز به دست آنها می‌رسد.

فرزین: بانک‌ها تصمیم‌گیرنده درباره پرداخت وام اربعین

زائران اربعین در سال‌های قبل به سامانه سماح مراجعه می‌کردند تا بتوانند وام پنج میلیونی اربعین را دریافت کنند اما امسال ظاهرا برنامه خاصی در این زمینه در دستور کار دولت و بانک مرکزی قرار ندارد و این امر به بانک‌ها واگذار شده است.

چندی پیش، محمدرضا فرزین- رئیس کل بانک مرکزی که برای معرفی شرایط فروش ارز اربعین 1402 در یک برنامه تلویزیونی حاضر شده بود، توضیحاتی هم درباره وام اربعین ارائه کرد.

طبق آنچه او اعلام کرد امسال سازوکار مشخصی برای پرداخت این تسهیلات مشخص نشده و بانک‌ها بر اساس منابع داخلی و سیاست‌های خود، نسبت به پرداخت وام اربعین به زائران تصمیم می‌گیرند. بعد از آن بود که بانک ملی شرایط اختصاص وام اربعین را در وبسایت خود منتشر کرد.

شرایط دریافت وام اربعین از بانک ملی

طبق گزارش روابط عمومی بانک ملی، در طرح «زائرین اربعین حسینی» زائران پیاده‌روی اربعین 1402 از چهارم مرداد ماه تا بیستم این ماه، می‌توانند پیش از سفر به عراق با مراجعه به تمامی شعب بانک ملی این وام را دریافت کنند.

متقاضیان این وام باید حساب ویژه این طرح را افتتاح کنند و پس از تودیع دو میلیون و 500 هزار تومان در این حساب، می‌توانند 10 میلیون تومان وام بگیرند.

نرخ سود این تسهیلات بر اساس نرخ مصوب و اعلامی شورای پول و اعتبار بوده و دوره بازپرداخت این وام 6 ماهه است. همچنین مبلغ تودیع شده در حساب ویژه طرح باید تا زمان تسویه تسهیلات و بدهی در حساب باقی بماند. این مبلغ پس از تسویه کامل تسهیلات به وام‌گیرنده برگردانده می‌شود.

گفتنی است که متقاضیان دریافت این وام باید در زمان انعقاد قرارداد با بانک، فاقد بدهی غیرجاری و چک برگشتی باشند.

علی ترکاشوند

عضو تحریریه رایااستور

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *