سناریوی تکراری برای حاشیه سازی در ایران خودرو

در حالی که بزرگترین شرکت خودروساز خاورمیانه از روزهای سخت و دشوار خود فاصله گرفته و نوید سودآوری را برای سهامداران خود به ارمغان آورده است، کانون های شایعه پراکنی در صنعت خودرو دوباره فعال شده‌اند.

به گزارش رایااستور، در حالی که بزرگترین شرکت خودروساز خاورمیانه از روزهای سخت و دشوار خود فاصله گرفته و نوید سودآوری را برای سهامداران خود به ارمغان آورده است، کانون های شایعه پراکنی در صنعت خودرو دوباره فعال شده‌اند و با طراحی سناریوهای تکراری در تلاش برای ایجاد موج جدید شایعات در این صنعت برآمده اند.

به طوری که در روزهای اخیر این شایعات به اوج خود رسیده و گمانه‌زنی‌های بی اساس و بدون پشتوانه‌ای در خصوص گزینه‌ مدیرعاملی گروه صنعتی ایران خودرو مطرح می شود. این بار اما به نظر می‌رسد این سناریوی نخ نما نصیب رییس هیات مدیره شرکت رقیب شده و گروهی در تلاش هستند تا با گذاشتن پوست خربزه زیر پای او اهداف دیگری را دنبال کرده و در عین حال او را از کرسی ریاست هیات مدیره گروه سایپا دور کنند.

فاز نخست برنامه این گروه‌های سناریوساز که با شبکه‌های دلالی و معاند صنعت خودرو در ارتباط هستند، دور کردن او از این جایگاه به واسطه القای وجود اختلافات بزرگ و لاینحل با مدیرعامل سایپا بوده و تاکنون بارها در این زمینه شایعاتی را مطرح کرده اند. حال این سوال مطرح می‌شود که هدف آنها از تکرار این سناریو چیست؟ ناگفته پیدا است که تنها هدف این سناریو دور کردن علیمردان عظیمی فشی از این جایگاه است.

اما از سوی دیگر گروهی دیگر نیز بدشان نمی‌آید ایران‌خودرو را از مسیر صحیحی که در پیش گرفته دور کنند، جریانی که به نظر می‌رسد در راستای رسیدن به مطامع خود از هیچ تلاشی برای ایجاد تزلزل در این مجموعه عظیم صنعتی دریغ نمی‌کنند و نفع شخصی و گروهی آنها در تخریب ایران خودرو است. از همین رو با طرح شایعات واهی و فضاسازی‌های منفی تلاش می‌کنند تا نیات خود را محقق کنند.

چه بسا ایران خودرو امسال توانسته است به رغم محدودیت‌ها و مشکلات بی‌شمار، طی 9 ماه از مجموع تولید 12 ماهه سال گذشته عبور کند، تولید کامل و عبور مستقیم را به سرانجام برساند، خودروهای کف را تکمیل و مسیر عرضه در بورس کالا را محقق کند.

نتیجه تمام این رویکردها زمینه‌ ساز رشد ارزش سهام این خودروساز در بازار سرمایه شده و تردیدی نیست که این دستاورد به واسطه پیشران بودن سهام صنعت خودرو در بازار سرمایه می‌تواند به عنوان یک موتور محرک در اقتصاد ایران عمل کند.

با این همه به نظر می‌رسد وزارت صمت و سایر دستگاههای مرتبط نیز به درستی با این سناریو‌های کهنه آشنایی دارند و هدف اصلی آنها ادامه راه کنونی پیشرفت و تحول در صنعت خودرو است. در چنین شرایطی انتظار می‌رود چهره‌های شاخص و مطرح در صنعت خودرو نیز در دامن این شایعه‌پراکنی‌های خطرناک گرفتار نشوند.

بیشتر بخوانید:

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید