خودرو

خودرو در بورس کالا عرضه خواهد شد؟

به گزارش رایااستور، شورای عالی بورس و سازمان بورس و اوراق بهادار، عرضه خودرو در بورس را ضروری می‌دانستند. اما شورای رقابت و وزارت صمت با استناد به انحصاری بودن بازار خودرو و صدور دستورالعمل شماره 543 مبنی بر فروش از طریق سامانه یکپارچه، مخالفت کردند.

تلاطم‌های پی‌درپی در عرضه خودرو

از اردیبهشت تا اسفند 1401، عرضه خودرو در بورس با وقفه‌های مکرر برگزار می‌شد. در خرداد عرضه محصولات بهمن موتور با دستور وزارت صمت متوقف شد. سپس در تیرماه، شورای رقابت مجدداً مخالفت کرد.

در نهایت در اسفندماه 1401، عرضه‌ای صورت نگرفت. اردیبهشت 1402 نیز همچنان سرنوشت عرضه خودرو مبهم بود. تا اینکه در خرداد قرار شد 600 دستگاه خودروی بهمن موتور عرضه شود که باز هم با ممانعت شورای رقابت مواجه شد.

تداوم مخالفت شورای رقابت

شورای رقابت بر موضع خود مبنی بر غیرقانونی بودن عرضه خودرو در بورس پافشاری کرد. شورای عالی بورس نیز خواستار استثنای عرضه خودرو از قوانین شورای رقابت شد، اما شورای رقابت همچنان بر لزوم رعایت دستورالعمل 543 تأکید داشت.

عدم برنامه برای عرضه خودرو در بورس

با گذشت 6 ماه از آخرین درگیری‌ها، هم‌اکنون عرضه‌ای در بورس کالا صورت نمی‌گیرد. شورای رقابت نیز اعلام کرده که فعلاً برنامه‌ای برای عرضه وجود ندارد و تصمیم‌گیری در این زمینه بر عهده خود شورا خواهد بود.بنابراین به نظر می‌رسد عرضه خودرو در بورس کالا تا اطلاع ثانوی متوقف شده و سرنوشت آن همچنان مبهم است.

علی ترکاشوند

عضو تحریریه رایااستور

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *