دلار رکورد شکست!!

به گزارش رایااستور، قیمت ارزهای عمده خارجی در بازار غیررسمی خرید و فروش ارز تهران در اولین روز بهمن ماه 1401 بالا رفته و رکوردهای تازه‌ای ثبت کرده است.

قیمت دلار آمریکا امروز با عبور از قیمت 44 هزار تومان به بالاترین حد خود تاکنون رسید.

یورو پول واحد اتحادیه اروپا 48.6 هزار تومان و پوند واحد پول بریتانیا هم از قیمت 55 هزار تومان گذر کرد.

این ارقام بالاترین قیمت برابری ارزهای عمده خارجی با ریال است و رکورد تازه‌ای است که کمتر از یک ماه پس از انتصاب محمدرضا فرزین، رئیس کل جدید بانک مرکزی ثبت شده است.

آقای فرزین اوایل دی ماه با هدف کنترل قیمت ارزهای خارجی جایگزین علی صالح آبادی شد.

به نظر می‌رسد که در میان ارزهای خارجی، دولت با حساسیت بیشتری در تلاش برای کنترل نرخ برابری هر دلار آمریکا در برابر ریال بوده است.

رسانه‌های نزدیک به دولت گفته بودند که تغییر رئیس کل بانک مرکزی و در پیش گرفتن اقدامات فوری از سوی او باعث شده بود که قیمت دلار که روندی صعودی از دی ماه شروع کرده بود، متوقف شود اما حالا ارزش ریال در برابر ارزهای خارجی مجددا کاهش یافته و به رکورد تازه‌ای رسیده است.

هر دلار آمریکا اواخر آذر سال گذشته ۲۷ هزار و ۷۰۰ تومان بود. تا حدود چهارماه ماه پیش قیمت دلار آمریکا در بازار غیررسمی ارز تهران با نرخ تقریبی ۲۸ هزار تومان معامله شده بود.

در روزهای اخیر اعلام شده بود که ایالات متحده به سختگیری و نظارت جدی‌تر بر تحریم های مالی و بانکی علیه ایران روی آورده است. بر اساس گزارش‌ها آمریکا به بانک‌های عراقی از جمله بانک مرکزی آن کشور که گفته می‌شود در تبادلات دلاری وسیعی با ایران هستند، درباره تبعات ادامه این همکاری، هشدار داده‌ است.

رئیس بانک مرکزی: عامل اصلی گرانی دلار عملیات روانی است

آقای فرزین گفت: از نظر منابع و ذخایر ارزی و طلا هیچ محدودیتی نداریم. عامل اصلی نوسان در نرخ ارز آزاد، فضاسازی‌های رسانه‌ای و عملیات روانی در جامعه است.

با توجه به گشایش‌های خوب ارزی که اخیرا صورت گرفته، فضای مثبت روانی در بازار تقویت شده و نرخ ارز به ثبات بیشتری خواهد رسید.

خبرهای بیشتری بخوانید:

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید