دولت از گرانی دلار چه نفعی می‌برد؟

وزیر اقتصاد، ثبات نرخ ارز امری مهم برای وضعیت اقتصاد جامعه دانست و اعلام کرد دولت هیچ نفعی از گرانی دلار نمی‌برد.

دولت از گرانی دلار چه نفعی می‌برد؟

دولت از گرانی دلار چه نفعی می‌برد؟

به گزارش رایااستور، باتوجه به اینکه گرانی ارز یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مردم در جامعه است، دولت تمام توان خود را برای ثبات نرخ ارز به کار گرفته است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با تأکید بر بکارگیری همه توان دولت برای ثبات نرخ ارز عنوان کرد که برخلاف برخی شبهات، دولت هیچگونه نفعی از افزایش قیمت دلار نمی‌برد.

سید احسان خاندوزی که به همراه معاونین وزارت اقتصاد و در کنار رئیس سازمان برنامه و بودجه، به منظور بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی حضور یافته بود، با بیان اینکه مسئله افزایش نرخ ارز، دغدغه جدی و به حق جامعه است، افزود: ارقام مشخصی را برای تأمین واردات کالای اساسی و کاهش اثرات منفی ناشی از بی‌ثباتی نرخ ارز، در سامانه نیما تخصیص می‌دهیم.

وی با تأکید بر اینکه بانک مرکزی موظف است ارز مورد نیاز برای تأمین کالاهای اساسی را، حتما با نرخ نیمایی انجام دهد، گفت: دغدغه شماره یک شخص رئیس جمهور و مجموعه دولت، تأمین کالاهای اساسی مورد نیاز کشور با نرخ ارز نیمایی است و امیدواریم هر چه زودتر مشکلات رفع شود.

خاندوزی در پاسخ به برخی شبهات که گفته می شود دولت از محل افزایش نرخ ارز منتفع شده و هزینه‌های خود را تأمین می‌کند، اظهار داشت: در حال حاضر، دولت هر چه ارز در اختیار دارد، به قیمت نیمایی برای خرید کالای اساسی در اختیار واردکنندگان قرار می‌دهد، بنابراین حتی اگر قیمت ارز، به دو برابر رقم کنونی هم افزایش یابد، نفعی متوجه دولت نمی‌شود.

وی تأکید کرد: کنترل نرخ ارز، همواره برای دولت، بسیار مهم و با ارزش تلقی شده و اصولا یکی از شاخص‌های بسیار مهم برای اقتدار هر دولتی، ایجاد ثبات در نرخ ارز است.

وزیر اقتصاد درباره اثرات افزایش درآمد نفت در اقتصاد کشور گفت: یکی از دلایل این امر، افزایش هزینه‌های دولت برای تأمین منابع ناشی از تکالیف جدید، مبنی بر ترمیم حقوق کارکنان دولت و افزایش رقم هدفمندی یارانه‌ها به منظور جبران افزایش نرخ کالاهای اساسی است.

وی افزود: در قانون هدفمندی یارانه‌ها مصوب سال ۱۳۸۸ محل تأمین اعتبار پرداخت یارانه‌ها، افزایش نرخ حامل‌های انرژی تعیین شده بود اما در طول سال جاری، هیچ افزایشی در نرخ حامل‌های انرژی رخ نداده و برای همین، دولت ناچار به استفاده از درآمد‌های ناشی از افزایش قیمت نفت شد.

وزیر اقتصاد درخصوص اصلاح و تصویب قوانین مالیاتی اظهار داشت: برای اولین بار در طول تاریخ چند دهه، امسال به عنوان دومین سال پیاپی، موفق شدیم، با وجود کاهش نرخ مالیات بیش از ۱۰۰ درصد وصولی مالیاتی داشته باشیم.

وزیر اقتصاد با اشاره به موفقیت‌های حاصله در خصوص اخذ مالیات بر ارزش افزوده از طریق راه اندازی صندوق‌های مکانیزه فروشگاهی و کشف فرار‌های مالیاتی ابراز امیدواری کرد، دولت در سال ۱۴۰۲ نیز موفق به تحقق بیش از ۱۰۰ درصدی وصول مالیات شود.

بیشتر بخوانید:

خروج از نسخه موبایل