شاخص بورس 2 هزار واحد رشد کرد

به گزارش رایااستور، بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک روند نوسانی اما رو به رشد قرار گرفت، به گونه‌ای که شاخص کل در پایان معاملات با افزایش 2298 واحد نسبت به روز قبل به رقم یک میلیون و548 هزار و 277 واحد رسید.

همچنین شاخص هموزن با افزایش 1926 واحد به رقم 482 هزار و 779 واحد رسید. ارزش روز شرکت‌های حاضر در بورس به بیش از 5 میلیون و 694 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز بیش از 7.6 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوارق مالی در قالب 391 هزار فقره معامله و به ارزش 4 هزار و 190 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

همه شاخص‌های بورس امروز سبز شدند، به گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی 0.15 درصد افزایش یافتند. این دو شاخص با معیار هموزن 0.4 درصد رشد کردند.

شاخص آزاد شناور 0.22 درصد ارتقاء یافت، شاخص بازار اول بورس 0.19 درصد رشد کرد و شاخص بازار دوم بورس به اندازه 0.9 درصد افزایش یافت.

امروز نمادهای گل‌گهر، فولاد مبارکه، شستا، فولاد خوزستان و ذوب‌آهن اصفهان بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را داشته‌اند و نمادهای گسترش نفت و گاز پارسیان و صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس به ترتیب بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را از خود به جای گذاشته‌اند.

در فرابورس ایران هم امروز شاخص کل با 74 واحد افزایش به رقم 20 هزار و 170 واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 104 هزار میلیارد تومان رسید.

ارزش بازار پایه فرابورس ایران 388 هزار میلیارد تومان شد. معامله‌گران امروز بیش از 6.6 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 223 هزار فقره معامله و به ارزش 246 هزار میلیارد تومان داد و ستد کردند. البته لازم به یادآوری است مطابق روال دوشنبه‌ها امروز اوراق بدهی دولت که از سوی بانک مرکزی منتشر شده در شبکه بانکی و در قالب عملیات بازار باز به میزان 2.8 میلیارد ورقه و در قالب 406 معامله به ارزش 242 هزار میلیارد تومان داد و ستد شد که ارقام آن در فرابورس نمایش داده می‌شود وگرنه معاملات سهام در فرابورس بیش از 3 میلیارد سهم در قالب 200 هزار معامله و به ارزش 1425 میلیارد تومان بوده و معاملات اوراق مالی اسلامی یا اسناد خزانه به میزان 12.5 میلیون ورقه در قالب 852 فقره معامله و به ارزش هزار و 204 میلیارد تومان بوده است.

امروز نمادهای آریا‌ساسول، جهان فولاد سیرجان،‌ بیمه پاسارگاد، بهمن دیزل و پتروشیمی زاگرس به ترتیب بیشترین اثر تقویتی در شاخص فرابورس را داشتند و نمادهای مدیریت انرژی امید تابان حور و پتروشیمی مارون به ترتیب بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را از خود به جای گذاشته‌اند.

به گزارش فارس، دولت باید از بازار سرمایه با وضع قوانین و مقررات شفاف و درست‌حسابی حمایت کند، چون شرکت‌هایی که وارد بازار سرمایه می‌شوند علاوه بر شفافیت مجبور هستند، استانداردهای مدیریتی و حاکمیت شرکتی را رعایت کنند و حضور شرکت‌ها در بازار سرمایه سطح مدیریتی و حاکمیت شرکتی را ارتقاء می‌دهد. از طرفی نقدینگی سرگردان که به بیش از 5 میلیون و 800 هزار میلیارد تومان رسیده، اگر از طریق بازار سرمایه جذب شود می‌تواند به رونق تولید و ارتقاء شرکت‌ها کمک کند و به جای اینکه پول‌های سرگردان صرف دلال‌بازی و ورود به بازارهایی مانند سکه، املاک و یا دلار شود می‌تواند به رونق تولید کمک کند.

اخبار بیشتری بخوانید:

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید