روش محاسبه مالیات ربع سکه های بورسی

عرضه ربع سکه در بورس کالا جدیدترین اقدامی است که...

روش محاسبه مالیات ربع سکه های بورسی

روش محاسبه مالیات ربع سکه های بورسی

عرضه ربع سکه در بورس کالا جدیدترین اقدامی است که بانک مرکزی برای کنترل قیمت‌ها در بازار سکه انجام داده است؛ اقدامی که البته تا کنون نتوانسته از افزایش قیمت انواع سکه جلوگیری کند. خرید ربع سکه های بانک مرکزی از بورس کالا همچنین مشمول مالیات نیز می‌شود؛ اما نحوه محاسبه این مالیات چگونه است؟

به گزارش رایااستور، بانک مرکزی در نامه‌ای به شرکت بورس کالای ایران تاکید کرده است که مبلغ 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده در قیمت کشف‌شده معاملات گواهی سپرده کالایی سکه طلای ربع بهارآزادی خزانه بانک رفاه، محاسبه شده است؛ لذا مبلغ دیگری با عنوان هزینه مالیات بر ارزش افزوده از متقاضیان اخذ نمی شود.

گفتنی است، عرضه ربع سکه طلا در بورس کالا به منظور از بین بردن حباب سکه و تعدیل انتظارات تورمی غیر واقعی توسط بانک مرکزی با همکاری بورس کالای ایران در سه روز انجام شد.

طی این سه روز حدود ۵۰ هزار سکه ربع بهار آزادی با قیمت‌های کشف شده در فرآیند ثبت سفارش به روش حراج تک قیمتی معامله شد. بدین ترتیب قیمت روز اول، ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، روز دوم، ۷ میلیون و ۹۰ هزار تومان و روز سوم ۷ میلیون و ۵۰ هزار تومان بود.

بر اساس برنامه بانک مرکزی، عرضه ربع سکه طلا در هفته‌ جاری نیز انجام خواهد شد. روش کشف قیمت و ثبت سفارش در عرضه‌های آینده بر اساس تفاهمی که با سازمان بورس صورت گرفته از طریق سازوکار بورس کالا است که جزییات آن از طریق آگهی رسمی بورس کالای ایران به اطلاع عموم خواهد رسید.

بیشتر بخوانید:

خروج از نسخه موبایل