تحلیل روزانه بورس | روند صعودی شاخص کل متوقف شد!

در روز پایانی هفته سرانجام بورس تهران، گام در سوی کاهش گذاشت. این در حالی…

در روز پایانی هفته سرانجام بورس تهران، گام در سوی کاهش گذاشت. این در حالی است که شاخص کل هم‌وزن که در این هفته موفق به عبور از سطح 500 هزار واحدی شده بود در روز جاری نیز افزایش یافت.

به گزارش رایااستور، در پایان معاملات روز چهارشنبه 21 دی 1401، پس چهار روز صعود پیاپی شاخص کل، سرانجام ترمز رشد شاخص کل کشیده شد. جریان دادوستد‌های امروز به گونه‌ای پیش رفت که عرضه‌کنندگان از ابتدا پرقدرت ظاهر شدند.

در میانه بازار اما هنگامی که بازار درحال بازیابی خود بود خبر لایحه بودجه سال آتی، واکنش منفی بازار سهام را دربرداشت. در پایان نماگر اصلی تالار شیشه‌ای با افت 0.96 درصدی که معادل 16 هزار و 91 واحد کاهش ارتفاع است در سطح یک میلیون 652 هزار و 95 واحدی ایستاد.

شاخص هم‌وزن اما با سبقت از نماگر اصلی در حرکتی غیر همس. موفق به ثبت رشد 0.11 درصدی شد. در روزی که حال عمومی سهام متوسط و کوچک بازار بهتر از نماد‌های شاخص‌ساز بود نماگر هم‌وزن بورس تهران هفته سوم دی ماه را با قرار گرفتن در محدوده 504 هزار و 205 واحد به پایان رساند.

ارزش معاملات خرد امروز در چه سطحی بود؟

ارزش معاملات خرد (سهام + حق تقدم‌ها) در روز جاری تا لحظه نگارش این گزارش در محدوده 10 هزار و 165 میلیارد تومانی قرار گرفت تا در کنار حجم معاملات 22 میلیارد و 360 میلیون برگه‌ سهمی بازار امروز هم سطح بالایی از معاملات را تجربه کند.

افزایش حجم معاملات در روز‌هایی که شاخص کل بورس پس از چند روز رشد پیاپی، وارد اصلاح می‌شود نشانه‌ای مثبت از دست به دست شدن سهام و ورود سهامداران تازه‌نفس به جریان معاملات است.

خروج پول حقیقی‌ها پس از یک هفته

بررسی آمار مالکیت افراد حقیقی حکایت از خروج سرمایه افراد حقیقی از بازار سهام دارد. شاخص ورود و خروج سرمایه تا لحظه تنظیم این گزارش، خبر از خروج 381 میلیارد تومان پول از بورس می‌دهد.

نقشه بورس تهران امروز با حضور 270 نماد سبز و 364 نماد منفی نمایان‌گر تعادل نسبی میان قدرت خریداران و فروشندگان در بازار بود. ارزش دلاری بازار سرمایه ایران در پایان معاملات روز چهارشنبه در سطح 277 میلیارد دلاری باقی ماند.

نمادهای اثرگذار بر معاملات

امروز نمادهای کویر، تملت، خزامیا، خبهمن، کاما و شیران بیشترین تاثیر مثبت را روی شاخص کل بورس داشتند. در مقابل نمادهای شستا، کگل، خودرو، فولاد، شپنا، فملی و وبملت در بر دارنده بیشترین تاثیر منفی روی شاخص کل بودند.

در سوی دیگر بازار، نمادهای بپاس، زاگرس، شگویا، گدنا و ارفع بیشترین تاثیر منفی را روی شاخص کل فرابورس داشتند. از طرفی غصینو، سمگا، وهور، پخش و هرمز بیشترین تاثیر مثبت را روی این شاخص داشتند.

بیشترین خالص نسبی خرید حقیقی‌ها متعلق به نمادهای فن‌آوا، فکمند، سیلام، لازما، بمیلا، کویر و چکارن بود. در لیست بیشترین ارزش‌ صف فروش نمادهای وسالت پای ثابت صف‌ فروشی‌های بازار سرمایه بازهم در این لیست حاضر بود و در ادامه نمادهایی همچون خبنیان، خودرو، خساپا و خگستر در این لیست به چشم می‌خورد. بیشترین ارزش صف خرید نیز متعلق به نمادهای فاذر، گدنا، تپسی، شپلی و خنصیر بود که نماد جدید حاضر در این لیست است.

بیشتر بخوانید:

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید