کامپیوتر و سخت افزار

اینتل از پردازنده‌های نسل بعدی خود رونمایی کرد

Arrow Lake ریزمعماری بعدی اینتل است که سال میلادی آینده با فناوری ساخت 4 نانومتری 20A و طراحی جدید برای هسته‌ها از می‌رسد اما Lunar Lake و Panther Lake برای سال‌های بعد از آن هستند.

نقشه راه پردازنده‌های اینتل برای سال 2024 تا 2025

Arrow Lake اسم رمز نسل بعدی پردازنده‌های دسکتاپ رده مصرف کننده اینتل است که سال 2024 عرضه می‌شود. این پردازنده‌ها به مادربردهای جدید سری 800 با سوکت پردازنده LGA-1851 نیاز دارند، بنابراین بدون ارتقای پلتفرم امکان استفاده از پردازنده‌های جدید اینتل وجود نخواهد داشت.

از مهم‌ترین ویژگی‌ها و تغییرات Arrow Lake می‌توان موارد زیر را برشمرد:

  • کارایی و راندمان انرژی بهبود یافته
  • پشتیبانی از PCIe 5.0 و DDR5
  • سوکت پردازنده جدید با نقاط تماس بیشتر

مادربردهای سری 800 هم از PCIe 5.0، DDR5 و فناوری‌های جدید در بخش چیپست برخوردار هستند. انتظار می‌رود اینتل از سوکت LGA 1851 پشتیبانی کند، البته این سوکت تنها از ماژول‌های حافظه رم DDR5 پشتیبانی می‌کند.

رونمایی از پردازنده‌های جدید اینتل

سوکت جدید LGA 1851 اولین بار با پردازنده‌های دسکتاپ Arrow Lake-S عرضه خواهد شد. این پردازنده‌ها به ازای هر هسته بزرگ (P-Core) دارای 3 مگابایت کش سطح دوم هستند و از گرافیک داخلی ارتقا یافته Alchemist هم بهره می‌برند. این پردازنده در بخش پردازنده گرافیکی از کش سطح چهارم موسوم به Adamantine هم بهره می‌برند.

پردازنده‌های Arrow Lake-S در مدل‌های مختلفی با 8 هسته بزرگ و 16 هسته کوچک، 8 هسته بزرگ بدون هسته کوچک و 6 هسته بزرگ و 8 هسته کوچک در نیمه دوم سال 2024 از راه می‌رسند.

اینتل حتی نمونه‌ای از پردازنده‌های نسل بعدی Lunar Lake را هم به نمایش گذاشت که نه تنها روشن می‌شد، بلکه از عهده راه اندازی سیستم عامل هم بر می‌آید. این موضوع نشان می‌دهد توسعه Lunar Lake پیشرفت زیادی داشته است. البته این پردازنده‌ها منحصراً مخصوص لپ تاپ هستند و از گرافیک نسل بعدی Xe2 Battlemage بهره می‌برند که می‌بایست به طرز چشمگیری قوی‌تر از Alchemist باشد.

اینتل با Lunar Lake به جنگ چیپست های سری M اپل و همچنین APU های آتی AMD با طراحی چیپلتی خواهد رفت.
اینتل با Lunar Lake به جنگ چیپست های سری M اپل و همچنین APU های آتی AMD با طراحی چیپلتی خواهد رفت.

اینتل همچنین اعلام کرد در سال 2025 میلادی پردازنده‌های Panther Lake را عرضه می‌کند که انتظار می‌رود نسخه بهبود یافته Lunar Lake برای دسکتاپ باشد. این پردازنده‌ها احتمالاً به گرافیک نسل بعدی Xe3 با اسم رمز Celestial مجهز خواهند بود که می‌بایست پیشرفت بزرگی باشد. البته این پردازنده‌ها افزون بر گرافیک داخلی قوی‌تر، از نظر طراحی هسته و راندمان انرژی نیز پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای خواهند داشت.

محمد ترکاشوند

نویسنده و سردبیر رایااستور

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *