مایکروسافت برای چت گپ 10 میلیارد دلار سرمایه گذاری خواهد کرد

به گزارش رایااستور، مایکروسافت قصد دارد 10 میلیارد دلار برای خالق Buzzy A.I، ابزار  چت گپ  (chatgpt) سرمایه‌گذاری کند.

Semafor گزارش داد که این پول بخشی از فاند بودجه با سایر سرمایه‌گذاران درگیر است. مشخص نیست که آیا این معامله نهایی شده است یا نه، اما نامه‌های ارسال شده به سرمایه‌گذاران نشان می‌دهد که این طرح تا پایان سال 2022 بسته شده است.

بنا بر گزارش‌ها، مایکروسافت سهم 75٪ سود OpenAi را دریافت می‌کند تا پول را برای سرمایه‌گذاری خود بازپرداخت کند، پس از آن این شرکت 49٪ سهام OpenAi را دریافت می‌کند.

پچ‌پچ‌هایی درباره چت گپ

چند هفته‌ای می‌شود که در دنیای فناوری صحبت‌هایی درمورد چت گپ شنیده می‌شود. این ابزار یک مدل پردازش زبان طبیعی است، یعنی ابزاری که با استفاده از هوش مصنوعی، متونی را تایپ می‌کند که به نظر می‌رسد یک انسان آن را نوشته است.

مدل این هوش مصنوعی، نوعی از خانواده GPT-3 از مدل‌های معروف هوش مصنوعی مربوط به زبان است که برای همه چیز از کدنویسی گرفته تا نوشتن مقاله‌های علمی کاربرد دارد.

شرط‌بندی در چت گپ (Chatgpt) می‌تواند به مایکروسافت کمک کند تا تلاش‌های خود را در جستجوی وب افزایش دهد. بازار تحت سلطه گوگل است و مرورگر بینگ این شرکت تنها سهم کمی از بازار جهانی موتور جستجو دارد، اما امید است که این معامله با ارائه قابلیت‌های جستجوی پیشرفته‌تر، به شرکت در از بین بردن تسلط Google کمک کند.

چت گپ گوگل را تهدید می‌کند؟

در ماه دسامبر، مورگان استنلی گزارشی را منتشر کرد که بررسی کرده آیا ChatGPT تهدیدی برای گوگل است یا خیر. برایان نوواک، تحلیلگر و کارشناس فناوری در مورد الفبا، نوشت که مدل‌های زبان می‌توانند سهم بازار و موقعیت گوگل را به عنوان نقطه ورود افراد در اینترنت مختل کنند.

Openai که در سال 2015 توسط کارآفرین «Silicon Valley Sam Altman» تأسیس شد، Chatgpt (چت گپ) را در اواخر ماه نوامبر راه اندازی کرد. علیرغم خوش‌بینی‌ها نسبت به پتانسیل‌های این برنامه، این پروژه به دلیل فشار بیش از حد بر سرورهای آن که ناشی از ویروسی بودن آن است، از طریق پول نقد می‌سوزد. پنج روز پس از انتشار Openai Chatgpt ، آلتمن گفت که ابزار تحقیق چت از 1 میلیون کاربر عبور کرده است.

خبرهای بیشتری بخوانید:

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید