خودرو

سهام تسلا مجدد کاهش یافت | علت این ریزش چه بود؟

به گزارش رایااستور، پس از انتشار گزارش عملکرد سه‌ماهه اخیر تسلا، برخی سرمایه‌گذاران از احتمال کاهش قیمت خودروها به دلیل کمبود تقاضا ابراز نگرانی کردند و در نتیجه این اتفاق سهام این شرکت روز گذشته با کاهش 6 درصدی مواجه شد.

یک هفته مانده به انتشار گزارش، تسلا از تحویل 422 هزار و 875 خودروی الکتریکی و تولید 440 هزار و 808 خودرو در سه ماهه اول خبر داد.

این اعداد نشان دهنده رشد 4 درصدی در تحویل خودرو نسبت به دوره قبل و به دنبال کاهش مکرر قیمت در ایالات متحده، چین و اروپا بود.

برخی از کاهش‌ها در ایالات متحده تا حدی برای اینکه تسلا و مشتریانش بتوانند از اعتبارات مالیاتی موجود تحت قانون کاهش تورم استفاده کنند، اجرا شد. اما یکی از نگرانی‌ها این است که خودروساز ناچار است برای جذب خریدار و رقابت در بازار به کاهش قیمت‌ها ادامه دهد.

تونی ساکوناگی، تحلیلگر برنشتاین، در یادداشتی نوشت:«بسیاری از سرمایه‌گذاران بر این باورند که کاهش قیمت‌های اخیر تسلا منعکس‌کننده مزیت ساختاری هزینه است که به آن امکان می‌دهد رقبای خود را تحت فشار گذاشته و بر بازار خودروهای الکتریکی تسلط یابد.

ما معتقدیم که کاهش قیمت سودآوری صنعت را تضعیف خواهد کرد، اما احتمالاً بسیاری از شرکت‌ها از این ماجرا عقب‌نشینی نمی‌کنند.»

سهام تسلا مجدد کاهش یافت | علت این ریزش چه بود؟
سهام تسلا مجدد کاهش یافت | علت این ریزش چه بود؟

دور شدن تسلا از انتظارات وال استریت

با این حال گزارش تحویل سه ماهه اول تسلا نشان داد که عملکرد این شرکت از انتظارات وال استریت دور شده است، بر اساس داده‌های جمع آوری شده توسط FactSet، این اعداد مطابق با اعدادی بود که توسط تسلا گردآوری شده و پیش از انتشار گزارش توسط شرکت برای برخی از سهامداران ارسال شده بود.

طبق گزارش FactSet، تحلیلگران انتظار داشتند که تسلا حدود 432 هزار دستگاه خودرو را در سه ماه تحویل دهد. برآوردها از 410 هزار تا 451 هزار متغیر بود.

یک محقق مستقل که به طور گسترده توسط طرفداران تسلا و گاوهای نر دنبال می‌شود، انتظار تحویل حدود 427 هزار دستگاه خودرو را داشت. تسلا در ایمیل خود به سهامداران اعلام کرد که تحلیلگران بر اساس اجماع 25 تحلیلگر که توسط این شرکت پیگیری شده بود، انتظار تحویل حدود 421 هزار و 500 خودرو را داشتند.

برای سال 2023، تسلا گفته بود که انتظار دارد 1.8 میلیون خودرو تولید کند و به طور ضمنی حدود این مقدار را تحویل دهد. مدیران این شرکت نیز اعلام کرده بودند که هدفشان رشد سالانه 50 درصدی به طور متوسط در حجم تولید و فروش در یک افق چند ساله است.

برخی تحلیلگران اما گفتند که دستیابی به این سطح از رشد احتمالاً مستلزم کاهش بیشتر قیمت خواهد بود. به گفته دان لوی از بارکلیز، که دارای رتبه خنثی در سهام و قیمت هدف 275 دلاری است، افزایش موجودی وسایل نقلیه یک روند ادامه‌دار در سه فصل گذشته است.

او نوشت که «احتمالاً نیاز به کاهش قیمت‌های افزایشی است»، به‌ویژه که شرکت تولیدات خود را در کارخانه‌های جدید در آستین، تگزاس و خارج از برلین افزایش می‌دهد.

علی ترکاشوند

عضو تحریریه رایااستور

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *