شاخص بورس 11 هزار واحد صعود کرد

به‌گزارش رایااستور، بورس اوراق بهادار تهران امروز هم در روند نوسانی رو به رشد قرار گرفت، به گونه‌ای که شاخص کل در پایان معاملات با افزایش 11 هزار و 235 واحد نسبت به روز قبل به رقم 2 میلیون و 89 هزار و 948 واحد رسید.

همچنین شاخص هم‌وزن با افزایش  8 هزار و 198 واحد به رقم 630 هزار و 724 واحد رسید.

ارزش بازار در بورس تهران بیش از 7 میلیون و 734 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز بیش از 1.7 میلیارد سهام، حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب بیش از 1.3 میلیون معامله و به ارزش 12هزار و 294 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

همه شاخص‌های بورس امروز سبز شدند. شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی – ارزشی 54 صدم درصد رشد کردند. این دو شاخص با معیار هم‌وزن 1.3 درصد افزایش یافتند.

شاخص آزاد شناور 0.5 درصد افزایش یافت. شاخص بازار اول بورس 15 صدم درصد رشد کرد و شاخص بازار دوم بورس 1.02 درصد افزایش یافت.

امروز نمادهای پتروشیمی خلیج فارس، هلدینگ معدنی خاورمیانه، ایران خودرو و مپنا به ترتیب بیشترین اثر افزایشی و نمادهای فولاد مبارکه، ملی مس و پتروشیمی نوری بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشته است.

در فرابورس ایران هم امروز شاخص کل با 217 واحد افزایش به رقم 25 هزار و 578 واحد رسید. ارزش روز بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون  405 هزار میلیارد تومان رسید.

ارزش بازار پایه فرابورس 435 هزار میلیارد تومان شد.

معامله‌گران امروز بیش از 8.8 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب 501 هزار فقره معامله و به ارزش 52 هزار و 450 میلیارد تومان داد و ستد کردند. با این حساب ارزش معاملات امروز بورس و فرابورس به حدود 65 هزار میلیارد تومان رسید.

البته امروز مطابق روال دوشنبه ها عملیات بازار باز در شبکه بانکی برای معاملات اوراق بدهی بانک مرکزی انجام شد، امروز 537 میلیون ورقه از اوراق بدهی دولت در قالب 71 نوبت معامله و به ارزش 46 هزار میلیارد تومان بین بانکها داد و ستد شد که ارقام آن در معاملات فرابورس نمایش داده شده است.

امروز نمادهای آریا ساسول، مالی سپهر صادرات، پتروشیمی تندگویان،پالایش نفت لاوان و بانک دی به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را از خود به جای گذاشتند و نمادهای پتروشیمی مارون و پتروشیمی زاگرس بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را از خود به جای گذاشته است.

امسال شاخص بورس تهران رو به رشد قرار گرفته و قله 2 میلیون واحدی فتح شده و سه روز در این نقطه مانده است، اما در عین حال نباید از ریسک و نوسان بازار غافل شد. بازار سرمایه یکی از مکان‌های مهم برای تأمین نقدینگی در بازار است و دولت با حمایت از بورس تلاش دارد در کنار بانک‌ها بورس را هم به عنوان منبع تأمین مالی شرکت‌ها قرار دهد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید