افیلیت دیجیکالا 728 در 90

عامل اصلی رکورد بورس، بی اعتمادی سهامداران است

به گزارش رایااستور، رکود موجود در بورس به دلیل ترس سهامداران از اتفاقاتی بیرون از بازار سهام بوده است در 2 هفته گذشته عرضه خودرو در بورس به دلیل مخالفت شورای رقابت، متوقف شد و دستورالعمل ابتدای هفته این شورا نیز نتوانست مشکل را حل کند.

 بورس در هفته‌ای که روند خاصی را دنبال نمی‌کرد، در نهایت به درجا زدن در همان وضعیت ابتدای هفته کار خود را پایان داد، تا تاثیر ریسک‌های بیرونی وارد بر بازار سهام بیشتر از گذشته خودش را نشان دهد. به عبارت دیگر، در پایان هفته سوم بهمن ماه شاخص کل در حوالی سطح هفته گذشته ماندگار بود و شاخص هم وزن برای سومین هفته متوالی ریزش کرد. در این هفته بازار تحت تأثیر شوک منازعات خودرویی بود.

به نظر بسیاری از کارشناسان بازار سرمایه ریسک‌هایی که از بیرون بازار به بورس تزریق می‌شود، در نهایت منجر به کاهش بی‌اعتمادی سهامداران به بورس خواهد شد.

در هفته سوم بهمن ماه بورس در شرایطی قرار گرفت که روند خاصی در بورس دیده نشده و همین مساله باعث افت ارزش معاملات و معاملات خرد در بازار سهام شد. به نظر می‌رسد رکود موجود در بورس به دلیل ترس سهامداران از اتفاقاتی بیرون از بازار سهام بوده است.

در 2 هفته گذشته عرضه خودرو در بورس به دلیل مخالفت شورای رقابت، متوقف شد و دستورالعمل ابتدای هفته این شورا نیز نتوانست مشکل را حل کند. اما مصوبه کمیسیون تلفیق و تصمیم شورای عالی بورس در زمینه عرضه خود در بورس، بخشی از نگرانی ها در خصوص بورس را کاهش داد.

پذیرش عرضه خودروهای تارا، فیدلیتی 5 و 7 نفره و ریسپکت برای اولین بار در بورس در هفته آینده می تواند بخشی از ریسک‌های موجود در بازار سهام را کاهش دهد.

بی اعتمادی به بازار سهام عامل افت بورس

مجتبی دانشی، کارشناس بازار سرمایه در گفتگویی گفت: یک بار برای همیشه باید مقابل تصمیمات غیرمنطقی برای بازار سرمایه توسط سازمان بورس و شورای عالی بورس گرفته شود.

وی ادامه داد: تا زمانی که هر سازمان و نهادی به خود اجازه می‌دهد با سرنوشت میلیون‌ها سهامدار بورس بازی کند، نباید انتظار داشت، روندهای تعادلی در بازار سرمایه شکل بگیرد.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: در 2 سال گذشته بازار سرمایه از موضوع بی اعتمادی سهامداران لطمات جدی خورده است. این مساله نیز تنها به دلیل اظهارنظرهای غیرکارشناسی بیرون از مجموعه بورس بوده است.

دانشی با اشاره به اقدامات مثبت شورای عالی بورس درباره دفاع از حقوق سهامداران افزود: هیچ گاه شورای عالی بورس به این میزان در زمینه دفاع از حقوق سهامداران فعال نبوده است و این مساله را باید به فال نیک گرفت.

رشد 837 واحدی شاخص کل در یک هفته

در هفته سوم بهمن ماه، شاخص کل بورس در روز یکشنبه 17 هزار و 55 واحد ریزش کرد و روز دوشنبه 2 هزار و 330 واحد پائین آمد. روز سه ‌شنبه شاخص بالا آمد و 18 هزار و 666 واحد رشد کرد. در آخرین روز معاملاتی هفته نیز شاخص تنها هزار و 556 واحد بالا آمد.

شاخص کل در آخرین روز کاری هفته به رقم یک میلیون و 558 هزار و 81 واحد رسید و نسبت به آخرین روز معاملاتی هفته قبل 837 واحد بالا‌تر ایستاد و بازدهی هفته شاخص بورس مثبت یک دهم درصد شد.

افت شاخص کل هموزن در هفته رکود معاملات بورس

شاخص کل هموزن نیز در روز یکشنبه 7 هزار و 390 واحد افت کرد و در روز دوشنبه 3 هزار و 917 واحد پایین آمد. اما در روز سه شنبه تغییر مسیر داد و 8 هزار و218 واحد رشد کرد و در آخرین روز هفته از نظر معاملات بورس نیز هزار و 97 واحد بالاتر ایستاد.

شاخص کل هموزن در پایان هفته نسبت به هفته پیشین هزار و 992 واحد پائین‌ تر ایستاد و بازدهی منفی 41 صدم درصدی را ثبت کرد. این شاخص در پایان هفته سوم بهمن ماه در سطح 485 هزار و 565 واحدی قرار گرفت.

افت ارزش معاملات خرد بازار سهام

در هفته گذشته میانگین ارزش کل معاملات بازار سرمایه با رشد 14 درصدی به 72 هزار و553 میلیارد تومان رسید.

در این هفته، میانگین ارزش معاملات خرد بورس 4 هزار و 778 میلیارد تومان بود که نسبت به رقم 6 هزار و 709 میلیاردی هفته پیشین، کاهش 28 درصدی داشته است.

تداوم خروج سرمایه حقیقی از بازار سرمایه

در هفته اخیر شاهد تداوم خروج پول حقیقی از بازار بودیم به طوری که در تمامی روزهای معاملاتی این هفته نیز سرمایه حقیقی از بازار خارج شد. در روز یکشنبه ارزش خالص تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی بازار هزار  و 115 میلیارد تومان بود و روز دوشنبه 396  میلیارد تومان پول حقیقی خارج شد. روز سه‌شنبه نیز 187 میلیارد تومان خارج شد و در روز چهار‌شنبه نیز برای چهاردهمین روز متوالی سرمایه حقیقی خارج شد. ارزش پول حقیقی خروجی در روز چهارشنبه 380 میلیارد تومان بود.

در مجموع کل هفته 2هزار و 78 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد و میانگین روزانه خروج پول حقیقی 519 میلیارد تومان بود.

خبرهای بیشتری بخوانید:

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید