اخبار فناوری ایران

فیلتر یا رفع فیلتر؟ سرنوشت این داستان به کجا رسید؟

عضو ناظر مجلس شورای اسلامی در کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه رایانه‌ای گفت: آمادگی این را داریم که تمام نیازمندی‌هایی را که مردم دارند و جزء مسائل مجرمانه محسوب نمی‌شوند را برطرف کنیم.

در گزارش ایسنا آمده که حجت‌الاسلام مهدی باقری در واکنش به گزارش کمیسیون صنایع مجلس مبنی‌بر بررسی کیفیت اینترنت و اعلام اینکه %64 از کاربران از فیلترشکن استفاده می‌کنند، اظهار کرده: برخی پایگاه‌های اینترنتی در زمان‌هایی بنا به اقتضائات مسدود شدند و رفع فیلتر نشدند؛ برای رفع فیلتر این پایگاه‌ها یک نهادی باید تقاضا دهد تا این اتفاق بیفتد و در جلسه‌ای که گزارش مربوطه در صحن مجلس ارائه شد، نظر وزیر ارتباطات این بود که برای رفع فیلتر برخی از این پایگاه‌ها اقدام خواهند کرد.

وی با بیان اینکه «زمانیکه نیازهای مردم رفع نشود، طبیعتاً تعدادی از آن‌ها برای رفع نیازهای خود از فیلترشکن استفاده خواهند کرد»، ادامه داد: وزیر ارتباطات و دوستان‌شان باید پیگیر باشند تا موضوع در کارگروه بررسی شود؛ قطعاً آن‌هایی که ضرورت نداشته باشند، رفع فیلتر خواهند شد.

عضو ناظر مجلس شورای اسلامی گفت: تعدادی از سایت‌ها به‌دلیل تحریم‌ها مسدود شده‌اند و ما آنها را مسدود نکرده‌ایم.

گوگل‌پلی، توییتر و یوتیوب نباید فیلتر باشند

باقری در ادامه صحبت‌های خود درباره پتلفرم‌هایی نظیر یوتیوب و توییتر گفت: یوتیوب و بسیاری از سایت‌هایی که فیلتر هستند برای اقشاری نظیر دانشجویان، اساتید دانشگاه‌ه و بازرگانان که به‌لحاظ تخصصی به‌آن نیاز دارند، در دسترس است.

کارگروه این اجازه را به وزارت علوم و تمام مجموعه‌هایی که نیازمندی‌هایی دارند، داده که با قبول مسئولیت بدون محدودیت به پلتفرم‌ها دسترسی داشته باشند.

باقری ادامه داد که حرف ما این است، همان دلیلی که باعث شد برخی سایت‌ها را فیلتر کنیم، همچنان باقی است. تازمانی که کارشناسان اعلام نکنند که مشکل برطرف شده، آن‌ها همچنان فیلتر باقی خواهند ماند. این سایت‌ها برای افرادی که نیاز‌های ضروری دارند، در دسترس هستند.

این نماینده درباره دسترسی برخی از سایت‌هایی که موجب ایجاد مشکلات اقتصادی می‌شوند، گفت: زمانیکه میبینیم برخی از سایت‌ها، شرط‌بندی را ترویج می‌دهند و عده‌ای بدون آگاهی در دام آن‌ها می‌افتند و کلی پرونده قضایی تشکیل می‌شود، چه دلیلی دارد آن‌ها را رفع فیلتر کنیم.

باقری در انتهای صحبت‌های خود گفت: اگر در کارگروه، استدلال صحیحی برای رفع فیلتر سایتی ارائه شود، قطعاً آن سایت رفع فیلتر می‌شود.

محمد ترکاشوند

نویسنده و سردبیر رایااستور

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *