اخبار

قیمت دلار امروز شنبه 1 بهمن 1401 | فتح کانال جدید توسط دلار

دلار در بازار آزاد در نخستین روز از بهمن‌ماه 1401، کانال جدیدی را فتح کرد تا نشان دهد این واقعیت‌های سیاسی و اقتصادی است که بر روند قیمت دلار اثرگذار است و بازارساز نمی‌تواند بی‌توجه به این پارامترها، مسیر قیمت‌ها را کنترل کند.

به گزارش رایااستور، در نخستین روز معاملاتی هفته جدید، قیمت دلار افزایشی شد. پیش از این قیمت‌ها در معاملات فردایی خبر از رشد ناگهانی قیمت دلار می‌دادند و بر همین اساس امروز اسکناس آمریکایی در معاملات نقدی هم رشد را تجربه کرد.

قیمت دلار در آخرین معاملات نقدی به 44 هزار و 380 تومان رسیده است. این در حالی است که معاملات فردایی دلار همچنان سیگنال رشد می‌دهند.

روند رو به رشد قیمت دلار با تصویب قطعنامه پارلمان اروپا علیه ایران از سر گرفته شد و حالا در معاملات نقدی نیز این مسیر صعودی به خوبی روشن است.

آخرین قیمت دلار توافقی در بازار متشکل ارزی اما با فاصله زیادی از قیمت دلار آزاد قرار دارد و امروز به 38 هزار و 903 تومان رسیده است.

در همین حال آخرین نرخ صرافی‌ها نیز که در سایت بازار متشکل ارزی ثبت شده، عدد 39 هزار و 292 تومان را نشان می‌دهد که این رقم نیز همچنان فاصله بسیار زیادی با قیمت دلار آزاد دارد.

نرخ نیمایی نیز که توسط رئیس جدید بانک مرکزی در قیمت 28 هزار و 500 تومان فریز شده و حتی رقابت‌ معامله‌گران در این بازار نیز قیمت را به بازار آزاد نرسانده است.

قیمت دلار امروز شنبه 1 بهمن 1401 | فتح کانال جدید توسط دلار
قیمت دلار امروز شنبه 1 بهمن 1401 | فتح کانال جدید توسط دلار

دلار در بازارهای همسایه

در بازارهای همسایه نیز قیمت دلار افزایشی بوده است. معاملات نقدی دلار سلیمانیه امروز به 44 هزار و 500 تومان رسیده و قیمت دلار فردایی این بازار نیز در همین کانال، روند رو به رشدی را دنبال می‌کند.

در بازار هرات هم قیمت دلار رشد داشته و معاملات نقدی آن در سطح 43 هزار و 730 تومان انجام می‌شود. قیمت دلار در بازار فردایی هرات هم افزایشی است و حالا به 43 هزار و 720 تومان رسیده است.

مناسبات سیاسی ایران و قدرت‌های جهانی در حال ارسال سیگنال‌های افزایشی به بازار ارز است. در این میان در فضای اقتصادی نیز روزنه امیدی برای گشایش و بهبود اوضاع دیده نمی‌شود. در همین حال آن طور که از وضعیت بازار ارز پیداست، دست بازارساز هم برای اتکا به سیاست همیشگی ارزپاشی خالی شده است.

بر همین اساس معامله‌گران ارز بازار را در ماه‌های پیش رو افزایشی پیش‌بینی می‌کنند. این چشم‌اندازی است که صاحب‌نظران اقتصادی نیز بر آن تاکید می‌کنند. به ویژه با توجه به بودجه سال 1402، به نظر می‌رسد موج تازه‌ای از خلق پول و رشد نقدینگی شکل بگیرد که نتیجه آن جهش تورم و افزایش دوباره تورم انتظاری است.

بر همین اساس پیش‌بینی می‌شود تقاضا نیز در بازار دلار با رشد مواجه باشد و به این ترتیب قیمت اسکناس آمریکایی نیز افزایش خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

    علی ترکاشوند

    عضو تحریریه رایااستور

    نوشته های مشابه

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *