قیمت دلار توافقی امروز چهارشنبه 21 دی 1401

امروز چهارشنبه ۲۱ دی قیمت دلار توافقی در بازار با تغییر همراه شد. و…

به گزارش رایااستور،‌ جدیدترین قیمت دلار توافقی امروز چهارشنبه ۲۱ دی در بازار اعلام شد.

امروز چهارشنبه ۲۱ دی در آغاز به کار فعالیت بازار توافقی ارز، قیمت دلار ۳۸ هزار و ۹۶۷ تومان اعلام شد.

توافق مجلس و بانک مرکزی برای ایجاد ثبات در بازار ارز

طبق اعلام بانک مرکزی، فروش ارز توافقی در شعب منتخب بانک‌های ملی ایران، ملت، تجارت و صادرات ایران، و صرافی‌های عضو بازار متشکل ارزی برای اشخاص حقیقی بالای 18 سال با ارائه کارت ملی نیز فراهم شده است. متقاضیان ارز حداکثر 2 هزار یورو می‌توانند به صورت آن‌لاین یا حضوری، از صرافی‌ها و شعب منتخب بانک‌های عامل خرید کنند.

از اواخر خردادماه سال 1401 بانک مرکزی برای ساماندهی بازار ارز و در تعامل با کانون صرافی‌ها، صرافی‌های معتبر و صادرکنندگان، بازار توافقی عرضه و تقاضای ارز را راه‌اندازی کرد و امکان معاملات توافقی ارز در صرافی‌ها و بازار متشکل ارزی نیز فراهم شد.

این بازار طی ماه‌های اخیر سبب تأمین تقاضاهای خُرد مردم شده و به معیار مهم قیمت‌گذاری ارز تبدیل شده است.

دلار گران نیست

در همین راستا علی صادقین کارشناس بازارهای مالی با اشاره به اینکه دلار گران نیست به تجارت‌نیوز گفت: «دلار باتوجه به وضعیت رشد نقدینگی، نرخ تورم، قاعده برابری قدرت خرید و نظریه مقداری پول گران نیست. اگر چه ارزان هم نیست.»

او افزود: «دلار در کانال ۴۰ تا ۴۱ هزار تومان در حال معامله است. انتظار داریم متناسب با نرخ تورم و قاعده برابری خرید تا پایان سال با یک روند رشد آرام اما صعودی همراه باشد.»

صادقین در پاسخ به‌ اینکه آیا اگر قیمت دلار در روزهای آینده افزایشی نباشد، تقاضا کم می‌شود و سرمایه‌ها به بازار طلا و سکه سرازیر می‌شوند یا خیر، گفت: بین دلار و طلا تفکیکی وجود ندارد و طلا نیز دارایی کاملا دلارمحور است؛ اگر چه انس جهانی در حال افزایش است و این موضوع بر تقاضا اثرگذار است.»

او ادامه داد: «افزایش قیمت طلای جهانی عاملی شده که طلا از دلار جذاب‌تر شود. ولی به عقیده من بازار دلار و طلا همبستگی بالای ۹۰ درصد دارند و به نوعی جایگزین هم نیستند بلکه مکمل هم تلقی می‌شوند.»

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: «با توجه به وضعیت برجام و اخبار سیاسی اگر به هر دلیلی که از نظر من غیرواقعی است دلار بتواند در شرایط فعلی کنترل شود، طلا نیز کنترل خواهد شد.»

وی افزود: «در غیر این صورت این‌ طور نیست که دو بازار جانشین و رقیب هم تلقی شوند. دلار و طلا در یک دسته هستند و جایگزینی ندارند اگر چه طلا نسبت به ارز جذابیت بیشتری دارد.»

صادقین در پایان تاکید کرد: «کنترل قیمت دلار به معنای کاهش نیست و فقط می‌تواند رشد این اسکناس آمریکایی را با شیب کمتری همراه کند. این در حالی است که با توجه به انتظارات تورمی و نوع وضعیت متغییرهای پولی اقتصاد، نباید انتظار کاهشی برای بازار ارز داشته باشیم.»

بیشتر بخوانید:

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید