اخبار

قیمت دلار صرافی ملی امروز 24 بهمن 1401 | فنر قیمت دلار پرید!

به گزارش رایااستور، امروز قیمت فروش دلار آمریکا در صرافی بانک ملی ایران 43 هزار و 419 تومان (چهل و سه هزار و چهارصد و نوزده تومان) اعلام شده است.

براین اساس قیمت خرید دلار آمریکا 42 هزار و 989 (چهل و دو هزار و نهصد و هشتاد و نه تومان) و قیمت فروش دلار آمریکا 43 هزار و 419 تومان (چهل و سه هزار و چهارصد و نوزده تومان) اعلام شد.

همچنین براساس اعلام صرافی بانک ملی ایران قیمت خرید یورو 46 هزار و 6 تومان (چهل و شش هزار و شش تومان) و قیمت فروش یورو 46 هزار و 466 تومان (چهل و شش هزار و چهارصد و شصت و شش تومان) است.

فنر قیمت دلار از دست بازارساز پرید

طی مدت مذکور بازار ساز تلاش کرد با افزایش سقف خرید ارز سهمیه‌ای، بالا بردن سود بین بانکی، خبردرمانی و به رسمیت شناختن بازار آزاد و مداخله مستقيم، قیمت را کنترل کند.

اما به نظر می‌رسد محدودیت‌های ایجاد شده در بازارهای موازی، معادلات نهاد پولی کشور را برهم زد. در حال حاضر بازارهای همسایه ورود دلار به کشور را محدود کرده‌‌اند و ترکیه نیز با بحران زلزله دست و پنجه نرم می‌کند.

تصور برخی از فعالان بازار بر این است که تقویت ارزش دلار در ترکیه و وضعیت نابسامان پس از زلزله در این کشور، می‌تواند زمینه‌ساز خروج ارز ایران به سوی کشور همسایه شود.

امروز یکشنبه ۲۳ بهمن‌ماه قیمت دلار تهران در نیمه بالایی کانال ۴۰ هزار تومان و در پله پنجم قرار گرفته است. بازارهای موازی نیز رشد قیمت داشتند و سیگنال افزایش به دلار تهران دادند.

فعالان بازار معتقدند تصمیم ارزی طالبان باعث رشد قیمت دلار، در تهران شده است. امروز دلار هرات ۴۵ هزار و ۲۳۰ تومان معامله شد. دلار سلیمانیه ۴۵ هزار و ۸۷۰ تومان شد و درهم امارات نیز با قیمت ۱۲ هزار و ۷۴۰ تومان معامله شد.

درهم قیمت دلار تهران را تقویت کرد؟

هفته گذشته حواله درهم با قیمت ۱۲ هزار و ۴۴۰ تومان مبادله می‌شد. برخی از معامله‌گران معتقد بودند سطح عرضه ارز در بازار داخلی به اندازه‌ای قوی است که زمینه‌ساز ناهماهنگی در قیمت دلار و درهم شده است. به نظر می‌رسد افزایش قیمت دلار همان پیشگویی فعالان بازار است، مبنی بر اینکه قیمت دلار باید تقویت شود تا ناترازی ایجاد شده میان دلار و درهم جبران شود.

از سوی دیگر امید به مذاکرات هسته‌ای از دست رفته و انتظارات تورمی نیز افزایشی است. عوامل فوق موجب شده نگاه معامله‌گران به دلار، صعودی باشد.

علی ترکاشوند

عضو تحریریه رایااستور

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *