اخبار

مبلغ عیدی کارگران مشخص شد + جزئیات

به گزارش رایااستور، اگرچه هنوز میزان افزایش حقوق کارگران در سال 1402 مشخص نیست اما مبلغ عیدی کارگران در سال جاری اعلام شده و مشخص است.

بر اساس آنچه تاکنون اعلام شده است، عیدی کارگران معادل 60 و 90 روز حقوق آنان است. یعنی مبلغ عیدی برخی از سطوح دستمزدی برابر با دو برابر حداقل حقوق ماهانه است و عیدی برخی از سطوح دیگر، معادل 90 روز یا سه برابر حداقل حقوق است.

حداقل حقوق امسال کارگران 4 میلیون و 179 هزار تومان است. بر این اساس کارگران حداقل‌بگیر، معادل دو ماه پایه حقوق باید عیدی بگیرند که مبلغ آن 8 میلیون و 350 هزار تومان است.

اما بر اساس قانون سایر سطوح درآمدی معادل 90 روز یا سه ماه پایه حقوق عیدی دریافت می‌کنند که مبلغ آن حدود 12 میلیون و 600 هزار تومان است.

به عبارت دیگر، کارگرانی که تنها یک سال در یک مجموعه کار کرده باشند، دو ماه حقوق به‌عنوان عیدی دریافت می‌کنند و کارگرانی که بیش از یکسال فعالیت کرده باشند، دو عیدی و یک سنوات دریافت می‌کنند که مبلغ آن سه برابر حقوق می‌شود.

لازم به ذکر است که این دو رقم مربوط به کارگرانی است که 12 ماه کامل در یک مجموعه فعالیت کرده‌اند. جز این، مبلغ عیدی کاهش پیدا می‌کند.

طبق ماده واحده قانون کار، تمام کارگاه‌های مشمول قانون کار مکلف‌اند به هر یک از کارگران خود به نسبت یک سال کار معادل ۶۰ روز آخرین مزد، به عنوان عیدی و پاداش بپردازند. در این میان، در ماده واحده قانون کار آمده است که مبلغ پرداخت عیدی کارکنان نباید از ۹۰ روز حداقل مزد روزانه تجاوز کند.

عیدی کارمندان دولت چقدر است؟

مبلغ عیدی کارمندان دولت هم پیش از این اعلام شده است. بر این اساس پیشنهاد شده که هر کدام از کارمندان دولت امسال یک میلیون و 600 هزار تومان به‌عنوان عیدی دریافت ‌کنند. سال گذشته مبلغ عیدی کارمندان دولت یک میلیون و 500 هزار تومان بود.

در صورت نهایی شدن این عدد، کارمندان دولت و بازنشستگان کشوری و لشکری اسفند ماه یک میلیون و 600 هزار تومان عیدی دریافت می‌کنند.
اما عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی مانند کارگران است و معادل دو ماه حقوق محاسبه می‌شود.

علی ترکاشوند

عضو تحریریه رایااستور

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *