قیمت خودرو

عرضه خودروهای وارداتی آغاز شد اما قیمت‌ها کاهش نیافت! | نگرانی از آینده مبهم بازار خودرو کشور

به گزارش رایااستور، به نظر می رسید همزمان با آغاز فروش خودروهای وارداتی، عرضه خودروهای تولید داخل نیز به شکل گسترده ای شروع شود.

اصلی ترین دلیلی که وزارت صمت از سرگیری واردات را در دستور کار قرار داد نیز همین موضوع بود. آن ها قصد داشتند با افزایش تولید و عرضه در کنار ورود خودروهای صفر کیلومتر وارداتی در حجم وسیع تری تقاضای بازار را پوشش بدهند. هدف این بود که با این عرضه ها رقابت و کیفیت افزایش یافته و قیمت ها نیز شیب نزولی پیدا کنند.

مردم نیز این موضوع را باور کرده و نسبت به آینده بازار و متناسب شدن قیمت ها امیدوار شدند. به خصوص اینکه وزیر سابق صمت از واردات ۲۰۰ هزار دستگاه حرف می زد .

گذشت زمان نشان داد که امکان تحقق این گفته وزارت صمت فراهم نشده است. اما آنها توانستند با بحث واردات و پیگیری ورود خودروهای دست دوم از تلاطم بیشتر بازار جلوگیری کنند. تا حدی هم در این کار موفق بودند. ولی به هر روی بازار خودرو بیش از مسئولان از نرخ ارز تبعیت می کند.

به عبارت بهتر مسئولان با ترفند واردات غیر از مواقعی نوسان نرخ ارز، توانستند بازار خودرو را کنترل کنند.این دیدگاه دولت است. چرا که در حقیقت انتظار برای ورود و عرضه خودروهای وارداتی و تعیین تکلیف خودروهای دست دوم مانع از تبدیل تقاضا به خرید شده است.

عرضه خودروهای وارداتی آغاز شد اما قیمت‌ها کاهش نیافت! | نگرانی از آینده مبهم بازار خودرو کشور

در این وضعیت گزارش های ماهانه تولید همگی از افزایش و رشد تولید خودروسازان داخلی خبر می دهد. وزارت صمت همچنین به طور مرتب اخبار خوبی درباره واردات خودرو منتشر می کند.

با این وجود هنوز بازار اثرات این عرضه و تولیدات را احساس نکرده است.این عدم احساس طبیعی است.چون هنوز اتفاق خاصی رخ نداده است تا بر اساس آن شاهد خروج تقاضاهای مصرفی و غیرمصرفی باشد.

در این شرایط بعضی تصمیم ها از جمله اصرار بر فروش سامانه ای و تجمیعی و افزایش تعرفه واردات قطعات به نوبه خود باعث ایجاد ترس نسبت به افزایش قیمت خودروهای تولید داخل نیز شده است.

در همین حال نحوه عرضه خودروهای وارداتی هم تاحدی این ترس را بیشترکرده است. البته وزارت صمت گفته است که تا آخر سال ۶۰ هزار دستگاه وارد خواهد کرد. در صورت تحقق این حجم از واردات می توان تا حدی نسبت به اهداف واردات خوشبین بود. اما چون تا به امروز اثر خاصی در بازار دیده نشده موجب نگرانی مردم نبست به آینده شده است.

به نظر می رسد وزارت صمت برای اطمینان خاطر مردم در صورتی که واقعا توان واردات این ۶۰ هزار دستگاه فراهم است، باید به صریح و قاطع شفاف سازی کند تا این ترس و نگرانی منجر به شکل گیری مجدد سوداگری در بازار خودرو نشود.

علی ترکاشوند

عضو تحریریه رایااستور

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *