اخبار

نگرانی بزرگ در بازار ارز | ارز از کنترل خارج می‌شود؟

تروریستی شناختن نیروی امنیتی کشور در شرایطی که فضای سیاسی بین المللی علیه ایران تشدید شده مطلوب بازارساز و معامله گران کاهشی بازار ارز نخواهد بود و ظهور ترامپیسم در اروپا می‌تواند نوسان افزایشی بازار ارز را رهبری کند.

به گزارش رایااستور، تحولات عرصه بین‌الملل در مورد جمهوری اسلامی ایران که مهم‌ترین‌شان تلاش پارلمان اروپا برای قرار دادن نام سپاه در لیست گروه‌های تروریستی و تشدید فشارهاست، کار را برای بازار سخت کرده و دلار و سکه را دچار نوسان افزایشی کرده است.

ریسک های سیاسی چند وقتی است جلوتر از اثرگذاری پارامترهای اقتصادی فرمان بازار ارز را در دست گرفته و بازار ارز را هدایت می‌کند. به نظر می رسد اتحادیه اروپا شمشیر را از رو بسته است و در چنین شرایطی افزایش تنش‌ها میان ایران و اروپا برایش ایجاد نگرانی نمی‌کند.

اورسلا فون در لاین رییس کمیسیون اروپا روز سه شنبه اعلام کرده بود که از قرار گرفتن نام سپاه به عنوان نهاد تروریستی استقبال می‌کند. در ادامه، فضای رسانه‌ای که روز قبل علیه ایران در خبرگزاری‌ها وجود داشت احتمال انجام اقدامات ضد ایرانی در پارلمان اروپا را تقویت کرد تا در نهایت در ادامه روز چهارشنبه متمم پیشنهادی شناسایی سپاه پاسداران به عنوان سازمانی تروریستی در پارلمان اروپا با اکثریت آراء به تصویب رسید.

اولین بار ترامپ این اقدام را انجام داد و در آن زمان با مخالفت ایران و کشورهای اروپایی مواجه شد. ولی به نظر می‌رسد همانطور که خود آمریکایی ها هم اعلام کرده‌اند بایدن در همراه کردن اروپا با خود و ایجاد اجماع بین المللی علیه ایران تواناتر از ترامپ عمل کرده است و رویکرد ضد ایرانی ترامپ با رهبری بایدن به اروپایی‌ها رسیده است. تعلیق برجام در زمان ترامپ و تروریستی خواندن سپاه در دوران او دلیل شروع موج افزایشی ارز در زمان دولت روحانی بود. به همین دلیل تروریستی شناختن نیروی امنیتی کشور در شرایطی که فضای سیاسی بین المللی علیه ایران تشدید شده مطلوب بازارساز و معامله گران کاهشی بازار ارز نخواهد بود و ظهور ترامپیسم در اروپا می‌تواند نوسان افزایشی بازار ارز را رهبری کند.

البته خبرهای منفی برجامی به همین نقطه ختم نشد و در ادامه برخی گمانه زنی‌ها از احتمال رای گیری طرح تعلیق برجام در روز جاری خبر دادند که تبعات منفی خبر قبل در بازار هضم نشده، موج نگرانی جدیدی را به بازار ارز مخابره کرد.

تنش های سیاسی در عرصه بین المللی قیمت دلار که یک پول بین المللی است را تحت فشار قرار می‌دهد. ازآنجایی که اخبار مرتبط با برجام در طول این سال ها مهم ترین اخباری بوده که نوسانات دلار را رهبری کرده است قرارگیری نام سپاه در لیست سازمان های تروریستی عملا کلید شمارش معکوس مرگ برجام را خواهد زد، برداشتن نام سپاه از لیست سازمان‌های تروریستی توسط آمریکا در هنگام مذاکرات احیای توافق هسته‌ای یکی از موانع حصول توافق بود که این اقدام پارلمان اروپا در واقع مرگ برجام را کلید خواهد زد. البته در صورتی که تعلیق برجام در روز جاری به رای گذاشته شود مشخص می‌شود اروپا شمشیر را برای ایران از رو بسته است. ادعای همکاری نظامی ایران و روسیه در کنار فروش تسلیحات از طرف ایران به روسیه که توسط برخی رسانه‌ها مطرح شده مهم ترین محور برخوردهای انتقام جویانه اروپا در قبال ایران است.

متاسفانه لحن متخاصم علیه ایران در حال افزایش است و مواضع نمایندگان مجلس هم نشان می‌دهد که ایران هم موضع نرمی در قبال لحن و اقدامات متخاصم اروپایی نخواهد داشت، رویکردی که اتخاذ آن میان دو طرف ممکن است بازار ارز را تحت تاثیر قرار دهد.

مجلس شورای اسلامی هم طرحی را در پاسخ به اقدام پارلمان اروپا آماده کرده است، طرح دوفوریتی تحریم متقابل نیروهای مسلح کشورهای عضو اتحادیه اروپا عکس العمل ایران در برابر اقدامات پارلمان اروپا ست که در صورتی که مصوبه پارلمان اروپا توسط دولت های عضو تصویب شود، دولت و مجلس نیز ملزم به اجرایی کردن طرح دوفوریتی پاسخ متقابل خواهند شد.

در میان نوسانات افزایشی روز قبل اظهارات جوزپ بورل از باز نگه داشتن مسیر حصول توافق هسته‌ای، این احتمال را تقویت کرده که مصوبه پارلمان به تصویب دولت های عضو شورای اتحادیه اروپا نرسد و طرح تعلیق برجام به رای گذاشته نشود که در این صورت نوسان افزایشی دلار متوقف خواهد شد.

سکه امامی سقف شکست

بازار سکه و طلا که تحت تأثیر افزایش قیمت اونس طلا ریزش زیادی را تجربه نکرده است با همگرایی اونس و دلار در افزایش قیمت، روز قبل رشد محسوسی را تجربه کرد و سکه امامی سقف شکنی کرد. در چنین شرایطی ربع سکه که تحت تأثیر معاملات ضعیف گواهی ربع سکه در بورس کالا به بالا برگشته است، احتمالا در ادامه رشد بیشتری را نصیب دارندگان خود خواهد کرد زیرا برخلاف سکه امامی که سقف شکنی کرده هنوز با سقف قیمتی اخیر خود فاصله دارد.

بیشتر بخوانید:

    علی ترکاشوند

    عضو تحریریه رایااستور

    نوشته های مشابه

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *