هر آنچه باید درباره سامانه ناخدا بدانید! | شرایط تامین ارز از سامانه ناخدا

سامانه ناخدا از جدیدترین اقدامات بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز به شمار می‌رود. اما این سامانه چیست و نیازهای ارزی چه کسانی را تامین می‌کند؟

هر آنچه باید درباره سامانه ناخدا بدانید! | شرایط تامین ارز از سامانه ناخدا

ر

به گزارش رایااستور، روز سوم بهمن ماه بود که محمدرضا فرزین، رئیس کل بانک مرکزی، با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری به تبیین جدیدترین اقدامات بانک مرکزی برای مهار نوسانات بازار ارز پرداخت. یکی از این اقدامات، راه‌اندازی سامانه ناخدا بود. فرزین درباره این سامانه گفت: «ما در بانک مرکزی همه نیازهای اسکناس ارزی را تامین خواهیم کرد و با راه‌اندازی سامانه ناخدا، این نیازها بر اساس مستندات تأمین خواهد شد.»

به این ترتیب، به نظر می‌رسد که یک سامانه دیگر به سامانه‌های پرشمار نظام ارزی اضافه خواهد شد. اما سامانه ناخدا چیست و چه خدماتی را به متقاضیان خرید ارز ارائه می‌دهد؟

سامانه ناخدا چیست؟

سامانه نظام مدیریت خدمات ارز ایران یا همان «ناخدا»، سامانه‌ای است که قرار است علاوه بر عرضه اسکناس‌های خارجی برای تامین نیازهای غیربازرگانی مردم، ارز شرکت‌های بازرگانی را نیز تامین کند.

بانک مرکزی برای افراد واجد شرایط برای تامین ارز از طریق سامانه ناخدا، فهرستی 38 موردی را منتشر کرده و این افراد می‌توانند با مراجعه به این سامانه، ارز مورد نیاز خود را تهیه کنند.

مشمولان خرید ارز از طریق سامانه ناخدا، می‌توانند تا سقف پنج هزار دلار و با قیمت دلار نیمایی، ارز از این سامانه دریافت کنند. این در حالی است که پیش از معرفی این سامانه، هر فرد می‌توانست تا سقف دو هزار دلار و فقط یکبار در سال، دلار توافقی بخرد.

شرایط تامین ارز از سامانه ناخدا

طبق فهرستی که بانک مرکزی منتشر کرده است، افراد متقاضی برای دریافت ارز از طریق سامانه ناخدا، باید مشمول یکی از شرایط زیر باشند:

لازم به ذکر است که برای تامین ارز از سامانه ناخدا بر اساس هر یک از موارد ذکر شده، نیازمند شرایطی است و متقاضی ارز باید برای دریافت وجه موردنیاز خود تاییدیه و وثایقی را ارائه کند.

بیشتر بخوانید:

خروج از نسخه موبایل