اخبار

پیش بینی بورس امروز 5 بهمن 1401

ارزش معاملات خرد نیز افت قابل توجهی داشت و در حدود 6 هزار و 336 میلیارد تومان ثبت شد. در این بین اتفاقات میانه بازار سرمایه نگرانی سهامداران را افزایش داده است. حال برای پاسخ به این سوال که آیا شاخص کل توانایی بازگشت به مدار صعود را داراست یا خیر باید به دقت اوضاع این روزهای بازار سهام را دنبال و تحلیل کرد.

به گزارش رایااستور، در پایان معاملات روز سه‌شنبه نماگر اصلی تالار شیشه‌ای با افت هفت هزار و 892 واحدی که معادل 0.48 درصد این شاخص است رو‌به‌رو شد. شاخص کل هم‌وزن نیز برخلاف شاخص کل رفتار کرد و با افزایش 0.06 درصدی به سطح 522 هزار و 994 واحدی رسید.

گفتنی است تابلو بورس اوراق بهادار تهران، حجم معاملات امروز را 12 میلیارد و 150 میلیون و ارزش معاملات را 6 هزار و 336 میلیارد تومان نشان می‌دهد.

روند بازار سرمایه در روز سه شنبه

روز سه‌شنبه روند معاملات بورس به نحوی بود که شاخص کل منفی و شاخص هم وزن اندکی مثبت بود. بازار طی معاملات این روز کم‌رمق ظاهر شد.

ارزش معاملات خرد افت قابل توجهی داشت و در حدود 6 هزار و 336 میلیارد تومان ثبت شد و در حالی که شاخص کل نیم درصد منفی خورد، شاخص کل هم وزن یک دهم درصد مثبت خورد و شاهد یک واگرایی بین رفتار سهم های کوچک-متوسط و سهم های بزرگ بودیم.

دلیل اصلی عملکرد نوسانی شاخص کل چیست؟

بورس تهران پس از 9 هفته متوالی نزول فرسایشی، سرانجام در آبان‌ماه امسال در مسیر صعودی قرار گرفت. این روند صعودی موفق شد بازار سرمایه را در همین مدت کوتاه 445 هزار واحد به بالا پرتاب کند.

حال به نظر می‌رسد روند صعودی با مشکلی روبه‌رو شده است و این موضوع نگرانی سهامداران و فعالان بازار سرمایه را برانگیخته‌است. موضوع مورد بحث بین سه نهاد مهم شورای رقابت، سازمان بورس و وزارت اقتصاد عرضه خودرو در بورس کالاست.

سعید شاکرمی، کارشناس بازار سرمایه، مطرح کرد: دلیل اصلی این رخداد انتشار اخبار ضد و نقیض در مورد صنعت خودرو بود، که منجر به افول شرایط معاملات شد؛ در عمل موضوع عرضه خودرو در بورس کالا به یک چالش جدی برای بازار‌ تبدیل شده است و مرتبا مباحث متناقضی پیرامون این موضوع مطرح می گردد که باعث شده کلیت معاملات را تحت تاثیر خود قرار دهد.

وی ادامه داد: متاسفانه بورس تهران از رفتارهای شتابان و متناقض ارکان اقتصادی و سیاستگذاران کشور رنج می برد. از طرفی عکس العمل فعالین بازار سرمایه نیز به این اخبار هیجانی بوده و به کوچکترین خبری عکس العمل جدی و احساسی نشان می‌دهند.

شاکرمی افزود: با توجه به این شرایط، بازاری که انتظار رفتار عاقلانه‌تر از آن میرفت، متاسفانه حرکتی همراه با نوسانات زیاد‌ را طی معاملات امروز تجربه کرد.

پیش بینی بورس امروز

این کارشناس اظهار کرد: انتظار می‌رود با توجه به آخرین سخنان وزیر اقتصاد و همچنین نظرات مدیران ارشد بورس، عرضه خودرو در بورس کالا همراه با تغییراتی تداوم یابد و با برطرف شدن ابهامات موجود، راه هر یک از صنایع متمایز شود و بار دیگر رفتار منطقی تر در روند معاملات مشاهده شود.

شاکرمی در پایان گفت: شایان ذکر است اصلاحات دو روز اخیر بازار برای ادامه روند صعودی لازم به نظر می‌رسید. با این وجود کلیت معاملات چهارشنبه بهتر از سه‌شنبه خواهد بود و احتمال تداوم اصلاح قیمتی بازار و خروج نقدینگی از بازار کم برآورد می شود.

بیشتر بخوانید:

    علی ترکاشوند

    عضو تحریریه رایااستور

    نوشته های مشابه

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *