پیش بینی قیمت سکه و طلا امروز 16 بهمن 1401

قیمت سکه و طلا در آخرین روز هفته گذشته افزایشی بود. با افت طلای جهانی و راه‌اندازی مرکز مبادله ارز و طلا تحلیلگران امید دارند قیمت در بازار داخلی طلا و سکه، روند نزولی داشته باشد.

به گزارش رایااستور، قیمت طلای جهانی با انتشار داده‌های اشتغال آمریکا افت قابل توجهی کرد. محدوده ۱۹۰۰ دلاری که امید می‌رفت تا ۲۰۰۰ دلار پیشروی کند شکسته شد و در حال‌ حاضر انس جهانی طلا در محدوده ۱.۸۶۴.۹۳ دلاری قرار دارد.

فعلا بازارهای بین‌المللی در تعطیلی پایان هفته به سرمی‌برند , باید دید با وجود راه‌اندازی مرکز مبادله ارز و طلا،‌فردا ۱۶ بهمن‌ماه قیمت طلا و سکه چگونه کلید می‌خورد.

دیروز قیمت دلار، در معاملات فردایی روند افزایشی محدودی داشت. از سوی دیگر، بازارهای مالی متعاقب هر اقدام دولتی به شکل سنتی کاهش محدودی خواهند داشت بنابراین به نظر می‌رسد اگر قیمت طلا و سکه به شکل موقتی کاهش نداشته باشد اما نوسان قیمتی زیادی نیز نخواهد داشت.

قیمت طلا و سکه، در ماه‌های اخیر ثابت کرده از قیمت دلار داخلی تبعیت می‌کند و طلای جهانی بازیگر فعالی برای تعیین قیمت در بازار مذکور نیست.

فروش سکه برای خرید خودرو

در روزهای پایانی هفته گذشته بسیاری فروشنده سکه در بازار بودند و برخی رسانه‌ها این فشار فروش را که متقاضی چندانی نیز نداشت، فروش سکه برای شرکت در پیش‌فروش خرید خودرو عنوان کردند.

آخرین نرخ‌ها در بازار فلز زرد مربوط به روز پنجشنبه ۱۳ بهمن‌ماه ۱۴۰۱ است.در این روز، قیمت سکه امامی افزایش نزدیک به ۵۰۰ هزار تومانی قیمت را داشت. این قطعه از سکه، که در نخستین روز هفته جاری به قیمت ۲۵ میلیون تومانی رسیده بود روز پنجشنبه با قیمت ۲۴ میلیون و ۸۴۹ هزار تومان در بازار معامله شد.

سکه بهار افزایش قیمت ۴۰۰ هزار تومانی را در خانواده سکه‌ها داشت. این قطعه از سکه با نرخ ۲۳ میلیون و ۳۹۸ هزار تومان معامله شد. نیم سکه با قیمت ۱۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان معامله شد و ۳۰۰ هزار تومان گران شد. ربع سکه نیز با افزایش ۲۵۰ هزار تومانی با قیمت ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان معامله شد.

سکه گرمی بدون تغییر قیمت و با نرخ روز گذشته معامله شدند. اکنون نیم سکه در بازار معاملات ۱۴ میلیون تومان است و سکه گرمی در روزهای گذشته نرخ ثابتی داشت اما دیروز ۱۰۰ هزار تومان گران شد و به قیمت ۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسید.

حباب سکه با رشد همراه بود. هر چند رشد حباب سکه به اندازه افزایش قیمت آن‌ نبود اما بیشتر قطعات سکه با حباب بیش از ۴ میلیون تومانی در حال معامله است. ربع سکه بیشترین سهم از افزایش حباب را داشت و ۱۵۵ هزار تومان گران شد.

جدول قیمت و حباب طلا و سکه
جدول قیمت و حباب طلا و سکه

روز پنجشنبه هر مثقال طلا بیش از ۱۵۸ هزار تومان افزایش قیمت داشت و با قیمت ۹ میلیون و ۴۳۴ هزار تومان معامله شد. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز نزدیک به ۳۷ هزار تومان افزایش قیمت داشت و با نرخ ۲ میلیون و ۱۷۸ هزار تومان معامله شد.

طلای دست دوم هم با افزایش ۳۶ هزار تومانی قیمت با نرخ ۲ میلیون و ۱۴۸ هزار تومان معامله شد. اختلاف قیمت طلا نو و دست دوم در هر گرم حدود ۳۰ هزار تومان است.

سکه‌بازان برای این هفته کف قیمتی ۲۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و سقف بالای ۲۵ میلیون تومانی را پیش بینی می‌کنند و معتقدند بازار چشم‌انتظار روند دلار است و دلار نیز این روزها به اخبار سیاست خارجی واکنش نشان می‌دهد و در انتظار اثرات تاسیس مرکز مبادله ارز و طلا است.

قیمت ماه‌های قبل سکه، آرزوی خریداران

در همین راستا مجتبی دیبا کارشناس بازارهای مالی با اشاره به اینکه تابع حرکتی قیمت طلا و سکه در بازار ایران قیمت دلار است، گفت: اگر آیتم‌های تحلیلی به همین منوال باقی بماند و خبرهای خوبی برای دلار نیاید، سکه تا ۲۷ و ۲۸ میلیون تومان بالا خواهد رفت.

او با اشاره به عدم تاثیر حباب سکه بر افزایش قیمت‌ها خاطرنشان کرد: می‌توانیم در شرایط ثبات از حباب سکه یاد کنیم که حباب منفی یا مثبت دارد تا بتوانیم روی آن برای سرمایه‌گذاری حساب کنیم. در شرایطی که همه آیتم‌های اقتصادی در ثبات و بدون دستکاری باشد؛ در حال حاضر ما ثبات نداریم و قیمت‌های حباب‌گونه ماه‌های گذشته، به آرزوی حال حاضر خریداران تبدیل شده است.

دیبا با اشاره به اینکه برای هرگونه سرمایه‌گذاری باید شرایط بازار را بررسی کرد افزود: زمانی که سکه ۱۷ میلیون بود، می‌گفتند که سکه حباب دارد و سمتش نروید. الان سکه در عدد ۲۴ میلیون تومانی در حال معامله است. بنابراین شرایط باثبات و ذهنیت معامله‌گران نسبت به حباب سکه ارجحیت دارد.

او با تاکید بر اینکه روان بازار ملتهب است خاطرنشان کرد: مردم دنبال این هستند که سرمایه‌‌هایشان را به صورت دلار یا سکه دربیاورند، بنابراین در خوشبینانه‌ترین حالت ممکن، با آیتم‌های تحلیلی حال‌ حاضر و میزان حساسیت دلار و انس جهانی طلا، ‌قیمت طلا و سکه در همین محدوده باقی می‌ماند.

این کارشناس بازارهای مالی گفت: هر چه بازار به سمت التهابات سیاسی برود، عدد‌های فعلی سقف را خواهد زد و خبرهای خوب در مسیر توافقات، روند قیمت را به سمت پایین حرکت خواهد داد.

بیشتر بخوانید:

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید