افیلیت دیجیکالا 728 در 90

پیش بینی قیمت سکه و طلا 25 بهمن 1401

قیمت طلا و سکه امروز از دو بازار مختلف پیروی کردند. سکه به دلار نگاه کرد و افزایش محدودی داشت. طلا در مسیر کاهش انس جهانی، ارزان شد. حباب سکه امامی پنج میلیونی شد.

به گزارش رایااستور، قیمت طلا و سکه امروز با روند ناهمسان کلید خورد. قیمت سکه با افزایش محدود قیمت دلار گران شد و قیمت طلا با ریزش انس جهانی طلا ریخت.

روند قیمت در بازار فلز زرد روز یکشنبه صعودی بود. دیروز سکه امامی سقف‌ ۲۵ میلیون تومانی را شکست و مطابق روزهای گذشته به انس جهانی طلا بی‌توجه بود. امروز قیمت انس جهانی طلا کاهش داشت و به قیمت ۱۸۵۸ دلار رسید.

در بازار فلز زرد حباب سکه امامی برای نخستین بار ۵ میلیونی شد. معامله‌گران می‌گویند ریزش ۱۰۰ دلاری اونس طی هفته گذشته مانعی برای سقف‌زنی بازار طلا شده است.

بازار بی‌حس شده است

امروز اکو ایران در گزارشی به بی‌حسی بازار به خبر آزادسازی منابع ایران، در عراق و چین اشاره کرد و نوشت:«قیمت دلار و سکه به اخبار آزادسازی منابع‌ ایران در عراق و چین کشش نداشت.»

آزادسازی منابع در چین باتوجه به سفر قریب‌الوقوع رئیسی سیگنال مثبتی بود اما بازار به این خبر واکنش نشان نداد. ادعای معامله‌گران این بود که خبر آزادسازی منابع کره به اندازه کافی بازار را بی‌حس کرده است.

سکه در سقف ماند

امروز دوشنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۱ قیمت سکه امامی در پله نخست کانال ۲۵ میلیون تومانی نوسان داشت. در لحظه نگارش این گزارش سکه امامی با قیمت ۲۵ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان در حال معامله است و نسبت به روز گذشته ۵۰ هزار تومان گرانتر شده است.

سکه بهار آزادی بیش از ۱۰۰ هزار تومان افزایش قیمت داشت. سکه بهار با قیمت ۲۳ میلیون و ۶۹۵ هزار تومان معامله شد.

نیم سکه امروز ۱۰۰هزار تومان ارزانتر شد. این قطعه از سکه با قیمت ۱۴ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان در بازار معامله شد. ربع سکه با قیمت ۹ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان معامله شد و ۱۵۰ هزار تومان نسبت به روز گذشته ارزانتر شد.

قیمت سکه گرمی بدون تغییر قیمتی و با همان نرخ روز قبل معامله شد. این قطعه از سکه دیروز ۵ میلیون تومان شد و امروز نیز با همان قیمت معامله شد.

امروز قیمت طلا نوسان کاهشی داشت. هر مثقال طلا ۱۱۷ هزار تومان ارزانتر شد و با قیمت ۹ میلیون و ۲۰۶ هزار تومان معامله شد.

هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با قیمت دو میلیون و ۱۲۵ هزار تومان معامله شد. این مقدار طلا نسبت به روز گذشته ۲۶ هزار تومان ارزانتر شد.

جدول قیمت و حباب سکه 24 بهمن 1401
جدول قیمت و حباب سکه 24 بهمن 1401

روند حباب سکه امروز در تمامی قطعات به غیر از ربع سکه افزایش داشت. افزایش قیمت حباب سکه در سکه امامی طی روزهای گذشته باعث شد مقدار حباب این قطعه، سقف پنج میلیون تومانی را رد کند. این مقدار بیشترین حبابی است که در ماه‌های اخیر، بازار در سکه امامی به خود دیده است.

طلای دست دوم ۲۷ هزار تومان کاهش قیمت داشت و با نرخ ۲ میلیون و ۹۵ هزار تومان معامله شد.

منطق معامله‌گران بازار ارز و طلا یکی است

در همین راستا کامبیز اشرفی کارشناس بازارهای مالی با اشاره به رفتار همگِن معامله‌گران ارز و طلا به تجارت‌نیوز گفت:« منطق خریداران این دو بازار یکی است. هر چیزی که باعث افزایش سطح انتظارات تورمی در جامعه شود، خریداران را به سمت طلا و ارز سوق می‌دهد.»

او با اشاره به صنف خریداران سکه خاطرنشان کرد:«صنف سکه قوی است و سکه‌فروشان زمانی که انس جهانی طلا کاهش می‌یابد اقدام به خرید دلار می‌کنند.»

اشرفی خاطرنشان کرد:«وقتی قیمت انس جهانی پایین بیاید تقاضای ارز افزایش می‌یابد و سکه‌بازان برای حفظ ارزش دارایی‌هایشان دلار می‌خرند. با این اقدام هم ارزش پولشان حفظ می‌شود و با افزایش قیمت دلار قیمت سکه هم بالاتر می‌رود.»

او تاکید کرد:«به همین دلیل است که وقتی به طور مثال ۸۰ دلار قیمت انس جهانی طلا کاهش می‌یابد؛ اما درصد کاهش قیمت سکه قابل توجه نیست. زیرا سکه‌فروشان شروع به خریدن دلار می‌کنند و باعث می‌شوند ضریب قیمت دلار بالاتر برود و قیمت سکه به مقدار قابل توجهی پایین نیاید.»

بیشتر بخوانید:

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید