تسلا از ساخت کارخانه باتری‌سازی جدیدش در شانگهای خبر داد

به‌گزارش رایااستور، ایلان ماسک، رئیس شرکت خودروسازی برقی تسلا می‌گوید که شرکتش در حال توسعه فعالیت در چین بوده و قرار است کارخانه جدیدی را برای ساخت‌ باتری‌های عظیم تسلا در این کشور بسازد.

به گفته تسلا کارخانه جدید در شانگهای قادر خواهد بود سالانه ۱۰ هزار واحد باتری «مگاپک» را تولید کند. مگاپک یک باتری بسیار بزرگ است که عمده استفاده آن برای تثبیت شبکه‌های برق و جلوگیری از قطع برق در مقیاس‌های صنعتی و عظیم است.

تسلا در حال حاضر یک کارخانه مگاپک در کالیفرنیا دارد که سالانه ۱۰ هزار واحد از این باتری‌ها را تولید می‌کند. آقای ماسک در حساب توییتر خود نوشت که کارخانه جدید در چین، همراه با کارخانه آمریکا موجب افزایش تولید این باتری‌ها می‌شود.

براساس گزارش رسانه دولتی شینهوا چین، انتظار می‌رود کار ساخت کارخانه جدید مگا‌پک از اواخر سال جاری آغاز شده و تولید باتری از تابستان ۲۰۲۴ شروع شود. بی‌بی‌سی با شرکت تسلا برای پاسخ به سوالاتش در این خصوص تماس گرفته که تاکنون به آن پاسخی داده نشده است.

چین در حال حاضر بزرگترین تولیدکننده باتری خودروهای برقی شرکت تسلا نیز هست و این شرکت براساس آن توانسته دست به افزایش تولید و کاهش هزینه‌ها بزند. اعلام ساخت یک کارخانه جدید تسلا در چین، در حالی منتشر شد که دولت ایالات متحده در حال فشار بر شرکت‌های آمریکایی است تا در بحبوحه افزایش تنش‌ها میان پکن و واشنگتن، کمتر به چین وابسته شوند.

سال گذشته، شرکت‌های فناوری آمریکایی که بودجه فدرال دریافت می‌کنند، توسط دولت بایدن از ساخت تأسیسات «فناوری پیشرفته» در چین به مدت ۱۰ سال منع شدند. این دستورالعمل بخشی از یک طرح ۵۰ میلیارد دلاری با هدف ایجاد صنعت نیمه هادی در آمریکاست.

در ماه آگوست و به دلیل هراس بخاطر از دست دادن برتری تکنولوژیک آمریکا به چین، آقای بایدن قانونی را امضا کرد که به موجب آن ۲۸۰ میلیارد دلار به تولیدات فناوری پیشرفته و تحقیقات علمی اختصاص می‌دهد. در سال ۲۰۱۹ تسلا اولین کارخانه خودروسازی خود را در خارج از ایالات متحده و در شانگهای افتتاح کرد. این کارخانه در حال حاضر ۲۲ هزار خودرو در هفته تولید می‌کند. تسلا همچنین یک کارخانه خودروسازی در نزدیکی برلین آلمان داشته و تصمیم دارد یک کارخانه نیز در مونتری، مکزیک بسازد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید