جولان گوشی‌های ری‌پک آیفون 13 در بازار موبایل؛ در هنگام خرید مراقب باشید

رئیس اتحادیه صنف دستگاه‌های مخابراتی خبر از وجود گوشی‌های ریپک شده انبوه آیفون ۱۳ در بازار کشور داد. به گفته او، در برخی موارد حتی خود فروشندگان موبایل ممکن است آیفون ۱۳ جعبه‌سازی شده یا ریپک را نتوانند از غیر ری‌پک تشخیص دهند. بااین‌حال، او تأکید دارد آن‌ها به کاربرانی که از خرید خود ناراضی هستند کمک می‌کنند تا شکایات خود را در این مورد از واحدهای صنفی پیگیری کنند.

به گزارش رایااستور، «حسین سادات حسینی» رئیس اتحادیه صنف دستگاه‌های مخابراتی، ارتباطی و لوازم جانبی تهران، اعلام کرد آیفون 14 در ایران رجیستر نشده و از طرف دیگر، به‌خاطر محدودیت خط تولید آیفون 13 در دنیا، قیمت این گوشی در بازار به قیمت گزاف و بیش‌ازحد رسیده است، درحالی‌که در بازارهای مبدأیی که بازرگانان ایرانی از آنجا گوشی وارد می‌کنند، موجودی آیفون 13 هم محدود شده و ازهمین‌رو آیفون 13 جعبه‌سازی‌شده یا اصطلاحاً «ری‌پک» در بازار کشور زیاد شده است.

او در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا سهم بازار این دست گوشی‌ها مشخص است یا خیر، گفت: «دقیق نمی‌توان گفت که آیفون 13 ری‌پک چقدر سهم از بازار دارد، اما تعدادش کم نیست و تبدیل به یک معضل در بازار شده است.»

خاطرنشان می‌شود که اتحادیه صنف دستگاه‌های مخابراتی، ارتباطی و لوازم جانبی تلفن همراه تهران که متولی خدمات پس از فروش است، اخیراً در اطلاعیه‌ای به اعضای خود هشدار داده که با توجه به افزایش چشمگیر کالاهای ری‌پک، تعمیری و لیبل زده‌ در بازار، از واردات، گارانتی و خرید و فروش این‌گونه کالاها که مصداق بارز تخلف است، خودداری کنند.

رئیس اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی تهران با تأکید بر اینکه تشخیص آیفون اصلی از ری‌پک کاری تخصصی است، گفت: «حتی ممکن است فروشندگان موبایل نیز در نگاه اول نتوانند ری‌پک بودن آیفون را تشخیص دهند، چون بسیار دقیق این کار انجام شده است.»

در همین راستا «سهیل آصفی» از واردکنندگان موبایل این برند نیز اعلام کرد در بسیاری مواقع آن‌ها خریدهای انبوهی از کشورهای دیگر می‌کنند که هزینه آن را با قیمت گوشی نو هم می‌پردازند اما درنهایت گوشی‌ها ری‌پک شده هستند: «ما نمی‌توانیم گوشی‌ها را باز کنیم چرا که آن‌ها تبدیل به گوشی دست‌دوم می‌شوند. این گوشی‌ها آن‌قدر خوب و دقیق بسته‌بندی شده‌اند که تشخیص ری‌پک از غیر ری‌پک برای متخصصین ما هم دشوار است.»

جولان گوشی‌های ری‌پک آیفون 13 در بازار موبایل؛ در هنگام خرید مراقب باشید

آصفی تأکید دارد آن‌ها در برخی مواقع خودشان هم پس از فروش به مشتری متوجه این مشکل می‌شوند و در اتفاقی که پیش آمده است، بی‌تقصیر هستند، اما سعی می‌کنند تا مشتری را راضی نگه دارند: «چیزی که مهم است این است که قیمت آیفون ۱۳ در خیلی از واحدهای صنفی قیمت کاذبی است و با منطق قیمت‌گذاری این گوشی همخوانی ندارد.»

حسینی نیز به خریداران آیفون بالأخص آیفون 13 توصیه کرد که هنگام خرید، حتماً سریال دستگاه را در سامانه همتا چک کنند. علاوه‌براین از فروشنده بخواهند تا سریال آیفون فروخته‌شده را در فاکتور قید کند و تنها به ذکر نام آیفون بسنده نکند. علت این امر ایجاد یک راه پیگیری در برابر کلاه‌برداری‌های احتمالی است. حسینی دراین‌باره گفت:

«یکی از خدماتی که اتحادیه صنف دستگاه‌های مخابراتی تهران می‌تواند به همشهریان ارائه کند، این است که اگر از خرید خود ناراضی بودند یا در بحث گارانتی به مشکل خوردند، موضوع را از طریق اتحادیه پیگیری کنند. ما به‌عنوان متولی خدمات پس از فروش، قضیه را پیگیری می‌کنیم تا حق به حق‌دار برسد.»

در اطلاعیه اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی که درباره این موضوع منتشر شده، تأکید شده است که درصورت مشاهده فروش این نوع کالاها در سطح بازار از سوی بازرسان یا ارائه شکایت به اتحادیه، اگر تخلف شرکت واردکننده، ارائه‌دهنده گارانتی یا فروشنده محرز شود، متخلف یا متخلفان جهت ابطال مجوز واردات به سازمان صمت و جهت رسیدگی تخلف به سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و تعزیرات حکومتی معرفی خواهند شد.

گفتنی است اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی تهران از معدود اتحادیه‌هایی است که در کشور خدمات خود را آنلاین ارائه می‌کنند. مردم جهت ثبت شکایت می‌توانند به سایت اتحادیه به آدرس https://ttu.ir مراجعه کنند و به گفته حسینی، به شکایت آن‌ها در اسرع‌وقت رسیدگی خواهد شد.

جولان گوشی‌های ری‌پک آیفون 13 در بازار موبایل؛ در هنگام خرید مراقب باشید

رئیس اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی در پاسخ به پیگیری‌ها مبنی بر احتمال رجیستری آیفون 14 گفت هنوز هیچ خبر موثقی دراین‌باره به آن‌ها اعلام نشده است.

درنهایت به‌نظر می‌رسد ورود و عرضه تعداد زیادی موبایل ری‌پک و ری‌لیبل به بازار تبدیل موضوعی بحرانی شده است که فقط سوداگران در بخش واردات و عرضه این کالاها از آن سود می‌برند؛ هرچند ازآن‌سو گفته می‌شود که بسیاری از واردکنندگان و فروشندگان نیز خودشان بدون آنکه از موضوع آگاه باشند، با این مشکل مواجه می‌شوند.

در بخش اخبار فناوری ایران جدیدترین اخبار حوزه تکنولوژی ایران را می‌توانید مشاهده کنید.

منبع digiato
ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید