کارت گرافیک 3DFX Voodoo5 600 با قیمت 15 هزار دلار به فروش رسید

به گزارش رایااستور، کارت گرافیک 3DFX Voodoo5 6000 هیچ گاه به صورت رسمی به بازار مصرفی عرضه نشد، اما شرکت سازنده چندین پیش نمونه از آن تولید کرد که یکی از آن‌ها به تازگی روی سایت مزایده eBay دیده شده است.

اگر باگ‌ها و تأخیرها در عرضه این کارت گرافیک وجود نداشتند، این کارت گرافیک تبدیل به یک نقطه عطف در تاریخ این شرکت می‌شد. شرکت 3DFX در کنار انویدیا و ATI یک شرکت تولیدکننده کارت گرافیک بود که توسط شرکت انویدیا خریداری شد.

کارت گرافیک 3DFX Voodoo5 6000

کارت گرافیک 3DFX Voodoo5 6000 یک کارت گرافیک تک‌اسلاته است که در آن از چهار پردازشگر گرافیکی VSA-100 (Napalm 30) استفاده شده است. هر کدام از این پردازشگرها 14 میلیون ترانزیستور دارند، پس ترکیب چهار تا از این پردازشگرها روی یک کارت گرافیک، Voodoo5 6000 را تبدیل به یکی از پیشرفته‌ترین کارت گرافیک‌های زمان خود می‌کرد.

در واقع اگر باگ‌هایی که مانع فعالیت این کارت گرافیک در حالت AGP 4x می‌شدند (حالتی که پردازنده‌های Pentium اینتل روی آن کار می‌کردند)، این کارت گرافیک می‌توانست کارت گرافیک‌های GeForce 2 GTS/Ultra و Radeon 7500 را شکست دهد. علاوه بر آن، این کارت گرافیک 128 مگابایت حافظه گرافیکی هم داشت که بیشترین مقدار برای یک کارت گرافیک در آن دوران بود.

این کارت گرافیک روی سایت eBay با عنوان پروتوتایپ 3700A به مزایده گذاشته شده است. فروشنده این کارت ادعا می‌کند که یکی از مهندسین 3dfx به نام «Hank Semenc» روی این کارت گرافیک کار کرده و علاوه بر فعال کردن پشتیبانی کامل از 8X FSAA، بسیاری از ایرادات آن را هم برطرف نموده است.

پس از 65 گام، این کارت گرافیک در نهایت با قیمت 15000 دلار به فروش رفت. این قیمت، درست 50 برابر قیمتی است که این کارت گرافیک قرار بود در ماه ژوئن سال 2000 میلادی با آن عرضه شود.

جدیدترین اخبار حوزه تکنولوژی را در صفحه فناوری ما دنبال کنید.

خبرهای بیشتری بخوانید:

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید