مدیرعامل کوالکام ادعا می‌کند مودم‌های داخلی اپل در سری آیفون 16 عرضه می‌شود

آیفون‌های آینده احتمالاً از تراشه‌های مودم اپل به جای تراشه‌های کوالکام استفاده می‌کنند، زیرا اپل به سمت سیلیکون خودش پیش می‌رود و به نظر می‌رسد که ممکن است در مورد آیفون 16 چنین اتفاقی رخ دهد. اگرچه اپل و مدیرعامل کوالکام، کریستیانو آمون، به سفارش‌های مودم برای سال 2024 رسیدگی نکرده‌اند، این احتمال وجود دارد که امسال شرکت کوپرتینویی به سمت مودم‌های بودمی خودش تغییر وضعیت دهد.

به نقل از CNBC، رئیس کوالکام در کنگره جهانی موبایل بیان کرد:

تا آنجا که مدیر اجرایی کوالکام آگاه است، اپل در حال حرکت به سمت تراشه‌های مودم 5G داخلی برای آیفون‌های 2024 خود است.
ما هیچ برنامه‌ای برای سال 2024 نداریم، فرض برنامه‌ریزی من این است که در سال 2024 مودم [Apple] را ارائه نمی‌دهیم، اما این تصمیم اپل است.

سفارشات تولید تراشه در مقیاس بزرگ اغلب بسیار زودتر انجام می‌شود، بنابراین اگر اپل قصد خرید میلیون‌ها تراشه مودم کوالکام را در سال 2024 داشته باشد، پیش‌بینی می‌کنیم که مدیرعامل از قبل، از این موضوع آگاه باشد. در عوض، اظهارات او بسیار واضح است که چنین تماسی از سمت اپل رخ نداده است، که نشان‌دهنده این است که اپل قصد دارد سال آینده، از تراشه مودم خود استفاده کند.

اپل برنامه‌ای برای تغییر موقت از تراشه‌های مودم کوالکام به اینتل داشت در حالی که مشغول توسعه تراشه رادیویی خود بود. با این حال، این استراتژی زمانی که اینتل اعلام کرد از بازار مودم گوشی‌های هوشمند 5G کنار می‌رود، شکست خورد.

اپل قصد دارد وابستگی فعلی خود به کوالکام را برای مودم‌های 5G در سریعترین زمان ممکن قطع کند. اپل نمی‌خواهد زمانی که می‌تواند به تامین‌کننده‌اش تبدیل شود، به هیچ سازنده‌ی شخص ثالثی وابسته باشد.

این اختلاف به سال ۲۰۱۷ برمی‌گردد، زمانی که اپل نتوانست از مودم‌های کوالکام به دلیل تضادهای مجوز پتنت و سایر اتهامات استفاده کند. پس از یک کشمکش طولانی در دادگاه، اپل در نهایت اختلاف با کوالکام را درقبال دریافت مبلغ قابل توجهی، برای استفاده از مودم‌های 5G حل کرد.

اپل گروه مودم اینتل را به منظور تسریع در توسعه یک پردازنده داخلی مودم 5G خریداری کرد. با عرضه آیفون 15، پیش‌بینی شده بود که سال 2023 ممکن است اپل از مودم‌های خود استفاده کند، اما دو گزارش دیگر با اشاره به موانع فنی و قانونی این موضوع را رد کردند.

تا 2025، اپل امیدوار است استفاده از محصولات Broadcom (تامین کننده اپل) را کنار بگذارد و پردازنده خود را معرفی کند که از ارتباط بلوتوث و Wi-Fi پشتیبانی می‌کند. طبق شایعات، قرارداد سه سال و نیمی که اپل با Broadcom بسته است به زودی به پایان می‌رسد. اگرچه تراشه‌های سفارشی متمایز برای فعال کردن Wi-Fi، بلوتوث و اتصال سلولی ایجاد خواهند شد، ادعا می‌شود که اپل در حال برنامه‌ریزی برای آینده بسیار مطمئن‌تری است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید