قیمت خودرو

قیمت شاهین اتوماتیک ریخت!

در آخرین روزهای سرد پاییز، بازار خودرو همچنان در وضعیت رکود قرار دارد و فعالیت‌های خرید و فروش به شدت محدود شده است. در این شرایط، توجه به پرچمدار سایپا و گران‌ترین خودروی ساخت داخلی افزایش یافته و ارزش خرید و قیمت آن در بازار آزاد مورد بررسی قرار گرفته است.

شرکت سایپا قیمت کارخانه‌ای مدل شاهین اتوماتیک را به ارزش 641,718,000 تومان اعلام کرده است، که تأیید شورای رقابت نیز آن را تصدیق کرده است. این در حالی است که قیمت کارخانه‌ای مدل دناپلاس توربو اتوماتیک تولید شرکت ایران‌خودرو 545,134,000 تومان است. این اختلاف واضح نشان می‌دهد که خودروی پرچمدار خانواده دنا ارزشمندتر از دیگر خودروها به شمار می‌آید.

در مدت زمان اخیر، اختلاف قیمت کارخانه و بازار برخی محصولات سایپا کاهش یافته و در برخی موارد، مانند مدل‌های اولیه شاهین دنده‌ای، قیمت بازار آزاد حتی برابر یا کمتر از قیمت کارخانه بوده است. به علاوه، بسیاری از خودروهای تولیدی ایران‌خودرو همچنان اختلاف قابل توجهی میان قیمت کارخانه و بازار دارند که سودآوری برای ثبت‌نام‌کنندگان را ایجاد کرده است.

از آنجا که قیمت کارخانه‌ای شاهین اتوماتیک بالاتر از دناپلاس توربو اتوماتیک و تارا اتوماتیک است، ارزش خرید این مدل در مقایسه با سایر خودروهای داخلی مشکلاتی را به وجود آورده و ممکن است مشتریان را به سمت خودروهای با ارزش خرید بالاتر هدایت کند. این امر موجب کاهش جذابیت شاهین اتوماتیک در بازار آزاد گردیده و اختلاف قیمتی 40 تا 150 میلیون تومانی بازار آزاد تا قیمت کارخانه را نشان می‌دهد.

خودرومدلرنگکارکردقیمت (تومان)
شاهین اتوماتیک1402سفیدصفر۶۸۰٬۰۰۰٬۰۰۰
شاهین اتوماتیک1402سفیدصفر۶۶۰٬۰۰۰٬۰۰۰
شاهین اتوماتیک1402سفیدصفر۷۲۲٬۰۰۰٬۰۰۰
شاهین اتوماتیک1402سفیدصفر۷۱۰,۰۰۰,۰۰۰
شاهین اتوماتیک1402سفیدصفر۷۱۰,۰۰۰,۰۰۰
شاهین اتوماتیک1402سفیدصفر۷۱۰,۰۰۰,۰۰۰
شاهین اتوماتیک1402سفیدصفر۷۰۳,۰۰۰,۰۰۰
شاهین اتوماتیک1402سفیدصفر۶۷۳٬۰۰۰٬۰۰۰
شاهین اتوماتیک1402سفیدصفر۶۸۹٬۰۰۰٬۰۰۰

محمد ترکاشوند

نویسنده و سردبیر رایااستور

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *