خودروهای هندی به ایران وارد میشن؟

به گزارش رایااستور به نقل از تجارت نیوز، واردات خودرو بعد از یک سال ابهام و پشت سر گذاشتن پستی‌‌‌ها و بلندی‌های فراوان، گویا به مرحله اجرا رسیده. گرچه به گفته مسئولان خودروهای وارداتی به پشت مرزهای کشور رسیده‌ و بیلبوردهای تبلیغاتی اونا در سطح شهر نصب شده، اما همچنان ابهاماتی در رابطه با برند خودروهای وارداتی به کشور وجود داره.

پیش از نهایی‌شدن بحث واردات، گمانه‌‌زنی‌هایی در رابطه با واردات خودروهای هندی به کشور وجود داشت. اما بعد از اینکه کارشناسان و مردم نسبت به ورود خودروهای هندی واکنش منفی نشون دادن، وزارت صمت این موضوع رو تکذیب کرد.

چنانکه شهریور سال جاری امید قالیباف، سخنگوی وزارت صمت، توش آخرین نشست خبری خودش اعلام کرد: خودروهای هندی و برزیلی وارد کشور نمیشن. شرکت‌های ایرانی با برندهای خوب اروپایی وارد مذاکره شدن و بعضی از خودروهای کره‌ای باکیفیت که در رده خودروهای اقتصادی کره قرار گرفتن، وارد کشور میشن.

بعد از گذشت سه ماه، این صحبت وزارت صمت هم رنگ و بوی واقعیت به خودش گرفت. حالا صدیف بدری، نایب‌رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، توی گفتگو با دنیای خودرو گفت: «با سازوکاری که برای واردات خودرو پیش‌بینی شده، زمینه واردات خودروهای چینی و هندی فراهم میشه. این امر نمیتونه تاثیری بر کیفی‌سازی و ایمن‌سازی خودروهای داخلی داشته باشه».

ایران بازار مناسب خودروهای هندی

برخلاف تصور عموم مردم مبنی بر بی‌کیفیت بودن خودروهای هندی، باید به این نکته توجه کرد که صنعت خودروسازی این کشور در سال‌های گذشته با پیشرفت‌های چشم‌گیری همراه شده و حالا به یکی از کشورهای صادرکننده خودرو در جهان تبدیل شده.

کارشناسان معتقدن با توجه به قدرت خرید شهروندان هندی و تولید محصولات کراس اوور توی این کشور، بازار هند شباهت زیادی به بازار ایران داره. به همین دلیل خودروهای هندی گزینه مناسبی برای واردات خودرو به نظر میرسن.

در این بین باید این نکته رو یادآور شد که گرچه هندی‌ها خودروهای اقتصادی زیادی تولید و به بازارهای جهانی عرضه می‌کنن، اما هیچ خودرو وارداتی نیست که با قیمت اقتصادی به بازار ایران برسه.

واردات واسطه‌ای رنو از هند

در این بین، برخی گمانه‌ها مبنی بر بازگشت رنو با کمک هند به ایران زده میشه. از اون جایی که ایران در شرایط تحریمی قرار داره و  شرکت‌های واردکننده نمی‌تونن خودروهای برند رنو رو بدون واسطه به کشور وارد کنن، گفته میشه به دلیل سال‌ها سرمایه‌گذاری رنو در هند، احتمالا ایران خواستار خودروهای این برند باشه.

با توجه به اینکه همچنان پتلفرم‌های رنو در ایران‌خودرو موجوده و بعضی از محصولات این شرکت بر اساس این پلتفرم تولید میشن، احتمال واردات خودرو از برند رنو از هند رو تقویت می‌کنه.

خبرهای بیشتری بخونید:

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید