شبکه تحویل محتوا کلودفلر دچار اختلال شد

به گزارش رایااستور، اختلال در کلودفلر یکی از جدی‌ترین آسیب‌هایی است که صنعت فناوری در ایران می‌تواند با آن مواجه شود.

داده‌های رادار کلودفلر نشان می‌دهد ترافیک این شبکه در ایران از نیمه روز گذشته، حدوداً 50 درصد نسبت به روزهای قبل کاهش یافته است. اختلالی که نسبت به گذشته گسترده‌تر شده و دلیل آن مشخص نیست. با این حال می‌توان این احتمال را مطرح کرد که شاید این اقدام به خاطر مقابله با ابزارهای دور زدن فیلترینگ باشد؛ اقدامی که شاید در کوتاه‌مدت این هدف را تا حدی محقق کند اما به مردم و کسب‌وکارها آسیب خواهد زد.

کلودفلر یک شرکت آمریکایی است که در سال 2009 و با شعار «کمک به ساخت اینترنت بهتر» راه‌اندازی شد. این شرکت سرویس‌های مختلفی را در حوزه زیرساخت‌های اینترنتی عرضه و به مردم و کسب‌وکارها کمک می‌کند و در زمینه پشتیبانی سایت و تجربه بهتر در داشتن وبسایت کمک میکند، تا وبسایتی سریع‌تر و ایمن‌تری داشته باشند.

از روز گذشته رنج آی‌پی‌های کلودفلر با اختلال‌های گسترده‌ای روبرو شدند. این اختلال به خوبی در نتایج رادار کلودفلر نمایان است. ترافیک کلودفلر در ایران از حدود ساعت 14 ظهر 29 بهمن بین ۴۵ تا ۵۵ درصد به نسبت روز قبل کاهش یافته است و اگرچه در لحظه انتشار این گزارش وضعیت بهبود اندکی داشته اما هنوز به نسبت قبل ترافیک به حالت عادی برنگشته است.

خطوط نقطه چین، ترافیک مورد انتظار براساس روزهای گذشته را نشان می‌دهد و خطوط کامل ترافیک واقعی است
خطوط نقطه چین، ترافیک مورد انتظار براساس روزهای گذشته را نشان می‌دهد و خطوط کامل ترافیک واقعی است

این اختلال کلودفلر در ایران اگرچه نسبت به روز گذشته کمی بهبود یافته، اما هنوز به طور کامل دفع نشده و اثرات قابل توجهی بر تجربه کاربران در استفاده از اینترنت و هزاران کسب‌وکار آنلاین داشته است.

سهم بازار قابل توجه کلودفلر در ایران

شبکه تحویل محتوا (CDN) یکی از شناخته شده‌ترین محصولات کلودفلر است که این امکان را به مردم سراسر جهان می‌دهد تا اطلاعات وبسایت‌های مختلف را سریع‌تر مشاهده کنند. این CDN داده‌های وب‌سایت مشتریان خود را روی چندین سرور در نقاط مختلف دنیا قرار می‌دهد و بدین‌ترتیب بازدیدکنندگان وب‌سایت‌های مختلف را به نزدیک‌ترین سرور متصل می‌کند و اینگونه زمان بارگذاری وب‌سایت کاهش می‌یابد.

کلودفلر یکی از اقتصادی‌ترین CDNهای دنیا است و با همین مزیت رقابتی به بزرگترین ارائه کننده خدمات در این حوزه تبدیل شده است. براساس آمارهای اعلام شده از سوی کلودفلر در سال 2020، آنها از بیش از 25 میلیون وبسایت در سراسر جهان پشتیبانی کرده‌اند.

براساس آمارها، تقریباً تمامی سایت‌های مهم جهان از CDN استفاده می‌کنند که 75.6 از این سایت‌ها روی کلودفلر قرار دارند. از همین رو هر نوع فیلترینگ یا اختلال روی آن، در واقع یک اختلال مهم روی اینترنت به حساب می‌آید.

سهم بازار کلودفلر
سهم بازار کلودفلر

این شرکت در ایران نیز مشتریان بسیاری دارد. «پویا پیرحسینلو»، مدیرعامل ابرآروان مهر سال 1400 در گفتگویی به سهم 70درصدی کلودفلر از بازار CDN ایران اشاره کرد و گفت: «با بررسی ۱۰هزار سایت پربازدید الکسا در ایران می‌توانیم به این نتیجه برسیم که از بین سایت‌های ایرانی که از CDN استفاده می‌کنند، سهم کلادفلر 70 درصد و سهم ابر آروان 25 درصد است.»

آمارها بیانگر آن است که هرگونه اختلال در کلودفلر، ضربه مستقیمی به کسب‌وکارهای اینترنتی وارد می‌کند. بنابراین با اتفاقی که از روز گذشته حادث شده، آخرین ضربات کشنده بر پیکر نحیف کسب‌وکارهای آنلاین وارد شده است. کسب‌وکارهایی که با گذشت 5 ماه از فیلترینگ، خسارت‌های اقتصادی و مختلفی را تجربه کرده‌اند.

تبعات اختلال در کلودفلر

اگرچه کلودفلر در حال حاضر کاملا مسدود نشده اما باید این واقعیت را به رسمیت شناخت که مسدودسازی دائمی Cloudflare در ایران تبعات جبران ناپذیر بسیاری در دسترسی به شبکه جهانی به دنبال خواهد داشت.

علاوه‌بر ایجاد سرعت و کیفیت بهتر برای وبسایت‌ها، کلودفلر طیف وسیعی از خدمات امنیتی را برای محافظت از وبسایت‌ها ارائه می‌کند که حملات DDos، ربات‌ها و بدافزارها را به حداقل رسانده و خدمات فایروال به کسب‌وکارهای آنلاین ارائه می‌کند.

نسخه غیررایگان Cloudflare همچنین گواهی SSL را ارائه می‌کند و کسب‌وکارها به‌واسطه این گواهی می‌توانند ارتباطات وب‌سایت خود را کاملاً رمزگذاری‌شده (Encrypted) پیش ببرند. موضوعی که در بحث امنیت فعالین حوزه تجارت الکترونیک بسیار حائز اهمیت است.

علاوه بر موارد یاد شده، برنامه‌نویس‌ها و فعالین حوزه IT با این مسدودسازی به دردسرهای مختلفی خواهند افتاد که عملاً رشد استارتاپ‌ها، صنعت فناوری و در یک کلام اقتصاد دیجیتال را بیش از پیش دچار چالش می‌کند. افزایش نارضایتی عمومی و مهاجرت نیروی کار زبده نیز از دیگر عواقب ادامه دار بودن چنین تصمیمی است که صدماتی جبران‌ناپذیر است.

در یک کلام، ادامه دار شدن وضعیت کنونی کلودفلر، با هر تصمیم و به هر علتی، حاصلی جز آسیب جدی به کسب‌وکارهای اینترنتی ایرانی و همچنین دسترسی مردم به اینترنت ندارد؛ چراکه میلیون‌ها سایتی که اغلب در ایران فیلتر نیستند از خدمات کلودفلر استفاده می‌کنند و به این ترتیب دسترسی به این سایت‌ها هم برای کاربران ایرانی با مشکل مواجه خواهد شد.

اخبار بیشتری بخوانید:

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید