امنیت

رمز عبوری ایجاد کنید که شما را از شر هوش مصنوعی در امان نگه دارد

ممکن است فکر کنید که رمز عبور شما خیلی قوی است و می‌تواند از تمام اطلاعات شما دربرابر مهاجمان و هکرها محافظت کند. اما بهتراست بدانید به‌لطف هوش‌مصنوعی، رمزعبور شما ممکن‌است آنچنان که فکر می‌کنید هم قوی نباشد.

یک پلتفرم حدس‌زن رمزعبور “Password Guessing” مبتنی بر هوش‌مصنوعی به‌نام PassGAN توانست %51 از رمزهای عبور را درکمتر 1 دقیقه بشکند. این پلتفرم همچنین توانست درکمتر از یک‌روز، %71 از رمزهای عبور را پیدا کند. درگزارشی که Home Security Heroes منتشر کرد، مشخص شد که از PassGAN برای کشف 15.6 میلیون رمزعبور استفاده شده است.

برای اینکه قدرت رمزعبور خودرا محک بزنید، بهتراست به سایت این‌شرکت سری بزنید و رمزعبوری که درحال حاضر ازآن استفاده می‌کنید را تایپ کنید تا هوش‌مصنوعی بصورت تخمینی به‌شما بگوید برای شکستن آن چقدر زمان لازم است. بعنوان‌مثال، اگر از رمز phonefan99 استفاده می‌کنید، به‌تشخیص هوش‌مصنوعی تنها 6 روز زمان لازم است و اگر از رمز عبور supercalifragilisticexpialidocious استفاده می‌کنید، 6 کوادریلیون سال طول می‌کشد تا هوش‌مصنوعی بتواند آن‌را کشف کند.

PassGAN نزدیک‌به %81 رمزهای عبور را درکمتراز یک ماه شکست.
PassGAN نزدیک‌به %81 رمزهای عبور را درکمتراز یک ماه شکست.

طبق گزارش منتشر شده، %51 از پسوردها را می‌توان زیر 1 دقیقه با هوش‌مصنوعی پیدا کرد. همچنین %61 از پسوردها را درکمتراز 1ساعت، %71 از رمزهای عبور را درکمتراز یک‌ماه و %81 از پسوردها را به‌کمک هوش‌مصنوعی می‌توان درکمتراز یکسال شکست. نکته جالب این‌است که PassGAN این قابلیت را ارد که بطور خودکار توزیع رمزهای عبور واقعی را یاد بگیرد.

محافظت از رمزعبور دربرابر هوش مصنوعی

روش محافظت از رمز عبور دربرابر هوش مصنوعی

برای اینکه رمزعبور شما از شر هوش‌مصنوعی و پلتفرم حدس‌زدن رمزعبور درامان باشد، حداقل از 12 کاراکتر در پسورد خود استفاده کنید. در ترکیب رمزعبور خود حتماً از حروف بزرگ و کوچک به‌علاوه نمادها و اعداد استفاده کنید. درنظر داشته باشید که هوش‌مصنوعی برای شکستن رمزعبور 12 کاراکتری متشکل از اعداد، فقط 25 ثانیه زمان نیاز دارد. درکنار اعداد از حروف بزرگ و کوچک استفاده کنید تا کشف آن‌به 289 سال زمان نیاز داشته باشد. همچنین اگر درکنار اعداد و حروف بزرگ و کوچک از نمادها نیز استفاده کنید، هوش‌مصنوعی برای بازکردن آن به 30000 سال زمان نیاز دارد. ساخت رمزعبور به‌این روش می‌تواند شمارا برای همیشه ازشر هوش‌مصنوعی درامان نگه دارد.

طبق این گزارش، یک رمز عبور 18 کاراکتری از حروف کوچک، برای 22 میلیون سال ازدست هوش‌مصنوعی درامان است و اگر به‌آن حروف بزرگ را اضافه کنید، این‌زمان به 7.23 میلیارد سال افزایش پیدا می‌کند.

پیشنهاد دیگر استفاده از تایید مجوز دوعاملی (2FA) است. بااستفاده ازاین ویژگی، وقتی به برنامه‌ای وارد می‌شوید، کدی به تلفن‌همراه شما ارسال می‌شود که برای بازکردن برنامه مذکور ضروری است. همچنین توصیه می‌شود ازیک رمز برای چندین حساب و برنامه استفاده نکنید. درصورت امکان از تولید گذرواژه‌های خودکار استفاده کنید و رمزهای‌عبور خود را بصورت منظم آپدیت کنید. همچنین توصیه می‌کنیم ازطریق شبکه وای‌فای عمومی به برنامه‌های حساس و بانکی خود وارد نشوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *