جزئیات حمایت صندوق نوآوری ریاست جمهوری از شرکت‌های دانش‌بنیان | جزئیات مبلغ تسهیلات!؟

درحالی‌که قبل از این، صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست‌جمهوری اعلام کرده بود که از شرکت‌های دانش‌بنیان آسیب دیده حمایت می‌کنه، حالا این صندوق از جزئیات حمایت از این شرکت‌ها که در حوزه کسب‌وکارهای اینترنتی فعال هستن، خبر داده.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی محل تامین اعتبار حمایت از دانش‌بنیان‌های فعال در کسب‌وکارهای اینترنتی آسیب دیده طی مدت اخیر رو بند «ب» تبصره۱۶ قانون بودجه۱۴۰۱ کشور اعلام کرده بود. طی ۲/۵ماه گذشته، نهادهای امنیتی به‌خاطر ناآرامی‌ها تصمیم گرفتن که محدودیت‌هایی در اینترنت و همچنین فیلتر اینستاگرام و واتساپ ایجاد کنن.

این موضوع باعث شد، حوزه اقتصاد دیجیتال کشور و کسب‌وکارهایی که به‌طور غیرمستقیم با کسب‌وکارهای اینترنتی همکاری می‌کردن، دچار آسیب بشن. حتی اپراتورهای تلفن همراه و شرکت ملی پست هم از این آسیب‌ها در امان نموندن و آمارها حکایت از کاهش درآمد اونا داره. این خسارت‌ها باعث شد که از حدود یه ماه پیش، بسته‌های حمایتی مختلف از سوی دولت برای جبران خسارات کسب‌وکارهای اینترنتی در دستور کار قرار بگیره که قابل توجه‌ترین بسته مربوط به کسب‌وکارهای اینترنتی و پلتفرم‌ها بود. هفته گذشته هم بسته حمایت از فریلنسرها رونمایی شد و حالا جزئیات حمایت از دانش‌بنیان‌ها اعلام شده.

تسهیلات یک میلیارد تومانی

به‌گزارش رایااستور، به نقل از روزنامه همشهری شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاقی که تحت پوشش حمایت‌ها قرار می‌گیرن، عموما در یکی از حوزه‌های «پلتفرم‌های کاربردی و کسب‌وکاری»، «نرم‌افزارهای محتوامحور»، «آموزش مجازی» یا «صنعت بازی‌های اینترنتی» فعالیت می‌کنن یا بازاریابی و فروش محصولات اونا از طریق پلتفرم‌های خارجی انجام شده.
علی وحدت، رئیس هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی، یکی از جهت گیری‌های راهبردی این صندوق رو حمایت از شرکت‌ها در شرایط خاص می‌دونه و به همین‌خاطر مبلغ تسهیلات هر شرکت رو معادل ۶ برابر مجموع هزینه‌های حقوق و دستمزد شرکت، براساس لیست بیمه مهرماه ۱۴۰۱ اعلام کرده.
او سقف تسهیلاتی رو که به‌طور مستقیم از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی به شرکت‌های دانش‌بنیان تعلق می‌گیره، یه میلیارد تومن اعلام کرده اما در عین حال گفته: «شرکت‌هایی که میزان تسهیلات اونا بیشتر از یه میلیارد تومن باشه، برای دریافت تسهیلات از محل منابع اهرمی صندوق نوآوری و شکوفایی به شبکه بانکی معرفی میشن.»
این در حالیه که تسهیلات شرکت‌های خلاق هم تا سقف ۳۰۰ میلیون تومن و از طریق عاملیت صندوق‌های پژوهش و فناوری پرداخت می‌شه.

شرکت‌های مشمول

رئیس هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی همچنین به شرایط شرکت‌های مورد توجه در این بسته حمایتی اشاره کرد و گفت: ملاک تشخیص آسیب‌دیدگی این شرکت‌ها، کاهش حداقل ۲۰درصدی تعداد نصب، کاربر فعال، میزان بازدید یا ترافیک داده اونا در مهر۱۴۰۱ در مقایسه با مرداد ۱۴۰۱ هستش.
وحدت همچنین تأکید کرد که این تسهیلات شامل شرکت‌هایی می‌شه که دارای سوابق فروش هستن و فروش سال۱۴۰۰ اونا کمتر از ۵۰میلیارد تومن باشه.
به‌گفته او، «این تسهیلات از طریق صندوق نوآوری و شکوفایی و صندوق‌های پژوهش و فناوری با نرخ ۹درصد و با حداقل تضامین و وثایق موردنیاز و از طریق بانک‌های همکار صندوق با نرخ ۱۲درصد پرداخت می‌شه.»رئیس هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی، همچنین زمان آغاز بازپرداخت تسهیلات رو ۶ ماه بعد از تاریخ دریافت اون به وسیله شرکت اعلام کرد.

اهمیت کسب‌وکارهای اینترنتی

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور هم با اشاره به نقش کسب‌وکارهای اینترنتی و پلتفرم‌ها در افزایش بهره‌وری، خلق ثروت و ایجاد اشتغال در کشور گفت: «طی ۲ماه اخیر، فعالیت تعدادی از کسب‌وکارهایی که از بستر اینترنت و فضای مجازی برای ارائه خدمات و محصولات خودشون استفاده می‌کردن با مشکلاتی مواجه شده.»
روح‌الله دهقانی فیروزآبادی همچنین به اهمیت این شرکت‌ها در توسعه اقتصاد و اشتغال اشاره کرد و ادامه داد: «دولت با تدوین و ابلاغ آیین‌نامه حمایت از کسب‌وکارهای اینترنتی، تلاش می‌کنه تا خسارت‌های ناشی از اختلالات اینترنت رو برای این کسب‌وکارها به حداقل برسونه و فضایی رو فراهم کنه تا اونا بتونن با بهره‌گیری حداکثری از زیرساخت‌ها و بسترهای داخلی و پایدار، نقش مؤثری در توسعه اقتصاد و اشتغال داشته باشن.»
او با اشاره به نقش صندوق نوآوری و شکوفایی در تامین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان عنوان کرد: «از اونجا که تعداد قابل توجهی از پلتفرم‌ها و کسب‌وکارهای اینترنتی آسیب‌دیده، توی گروه شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق هستن، صندوق نوآوری و شکوفایی نیز بسته‌ای برای کمک به این شرکت‌ها تدارک‌دیده تا با این اقدام، فرصت مناسبی برای بهبود این کسب‌وکارها و انطباق با شرایط پیش اومده رو فراهم کنه.»

خبرهای بیشتری بخونید:

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید