تحول در جام جهانی | هوش مصنوعی اشتباهات داوری رو از بین برد!

تحول در جام جهانی | هوش مصنوعی اشتباهات داوری رو از بین برد!

تحول در جام جهانی | هوش مصنوعی اشتباهات داوری رو از بین برد!

هوش مصنوعی «VAR» در جام جهانی قطر بار‌ها و بار‌ها به کمک داوران مسابقه اومده و اشتباهاتشون رو تقریبا به زیر صفر رسونده. به عنوان مثال در دیدار ایران و انگلیس پنالتی که در اخرین لحظه گرفته شد برای ایران و یا در مسابقه ایران و ولز VAR باعث اخراج دروازه‌بان تیم ولز شد.

گلی رو که دیه‌گو مارادونا در جام جهانی۱۹۸۶ با دست به انگلیس زد، همه به نام دست‌خدا به یاد دارن. این خطای هند که از چشم داور پنهان موند، یکی از بحث‌برانگیزترین اتفاقات فوتبال تا به امروز بوده. اما از زمان اون بازی پرهیجان، خیلی چیزا در فوتبال تغییر کرده.

به گزارش رایااستور و به نقل از ریکرسیو، جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر از نظر استفاده از هوش مصنوعی شاید یکی از کامل‌ترین صحنه‌های ورزشی در جهان باشه. استفاده از هوش مصنوعی در فوتبال باعث شده که عدالت در زمین فوتبال برقرار بشه. در اینجا به روش‌هایی که هوش مصنوعی برای همیشه نحوه بازی فوتبال را تغییر می‌ده، نگاه کوتاهی میندازیم.

آفساید و فناوری پیشگیری از خطا

اگر در زمان به ثمر رسیدن گل دست خدا، فناوری‌های فعلی وجود داشت، هرگز چنین اصطلاحی به گوشمون نمی‌خورد. امسال در جام‌جهانی فوتبال ۲۰۲۲ نوع جدیدی از فناوری خط دروازه اجرا میشه که به جای اینکه داور با نگاه به دوربین تصمیم بگیره، تصمیم برای او فرستاده میشه. با این کار چیزی به اسم خطای انسانی از معادله حذف میشه. خطای آفساید هم سال‌هاست جنجال زیادی برای فوتبال به همراه داشته.

در اکثر بازی‌ها، حداقل یک آفساید وجود داره که توسط داوران کنار زمین دیده میشه و البته با اشتباهات زیادی هم همراهه که میتونه تأثیر زیادی در نتیجه نهایی داشته باشه. فیفا اعلام کرده که برای جام جهانی۲۰۲۲ قطر از یک دوربین VAR صددرصد بهتر برای آفسایدها و خطاها استفاده می‌کنه.

این دستگاه کاملا خودکار خواهد بود و سیگنال‌های فوری رو به اتاق کنترل استادیوم، جایی که کامپیوتر موقعیت رو با مدل‌های سه‌بعدی بازسازی، خط آفساید رو ترسیم و تعیین می‌کنه، ارسال می‌کنه. کوچک‌ترین اطلاعات نیز با داور‌های وسط و کنار زمین در میان گذاشته می‌شه که احتمال خطای انسانی رو از بین می‌بره. اگر حداقل یک بازی فوتبال رو در زندگی خودتون تماشا کرده باشید، حتما دیدید که بازیکنا بعد از اعلام خطا، توپ رو از جایی که خطا شده حرکت می‌دن.

تحول در جام جهانی | هوش مصنوعی اشتباهات داوری رو از بین برد!

این اتفاق در مورد ضربات پنالتی هم اتفاق می‌اُفته، اما در جام‌جهانی۲۰۲۲ دیگه امکان‌پذیر نیست. فیفا اعلام کرده که یک ریزتراشه در داخل الریهلا (توپ رسمی مسابقات)، وجود داره که به مسئولان این امکان رو می‌ده مکان دقیق قراردادن توپ رو بدونن. این ریزتراشه همچنین قرار که با نشون‌دادن دقیق زمانی که بازیکن توپ رو لمس کرده، در خطای آفساید هم نقش داشته باشه.

بهبود فرایند تصمیم‌گیری مربیان

درست قبل از جام جهانی۲۰۲۲ قطر، حدس و گمان‌های زیادی درباره قهرمان احتمالی مسابقات زده می‌شد. در این بین، همیشه احتمال خطای انسانی، به‌ویژه خطای مربی وجود داره که می‌تونه برای نتیجه یک بازی ویرانگر باشه. بنابراین، تیم‌های فوتبال بیشتری از هوش مصنوعی برای پیگیری و تجزیه و تحلیل بازی‌های خودشون، عملکرد هر بازیکن و حتی نحوه بازی رقبا استفاده می‌کنن. یکی از باشگاه‌هایی که این استراتژی رو اجرا می‌کنه، گلاسکو رنجرز اسکاتلند هستش.

اونا با استفاده از اپلیکیشن Hudl استراتژی‌ها را براساس عملکرد گذشته تیم‌ها در لیگ تجزیه و تحلیل می‌کنن. این شرکت بلغاری داده عملکرد فوتبال که در سال۲۰۱۹ تاسیس شد، از فناوری‌ها و راه‌حل‌های استخراج خودکار داده ‌برای کمک به تیم‌های فوتبال در مسیر یافتن بهترین بازیکنا استفاده می‌کنه. براساس این داده‌ها، مربیان می‌تونن عملکرد تیم خودشون رو ارزیابی، زمینه‌های بهبود رو شناسایی و همچنین بازی را تحلیل کنن.

گجت پوشیدنی برای نظارت بر سلامت بازیکنان


مهم‌ترین چیز در هر ورزشی نحوه عملکرد بازیکناست. اینکه چطوری توپ رو کنترل می‌کنن، سرعت می‌گیرن، چه مسافتی رو در یه بازی طی می‌کنن و غیره. پیگیری دقیق همه این عناصر تا زمان استفاده از هوش مصنوعی در فوتبال نسبتا سخت بود، اما حالا ابزارهای پوشیدنی برای تغییر این مورد‌ها وارد میدون شدن. برند C-Exoskeleton در حال توسعه یک پد زانوست که به مربیا و مدیرا کمک می‌کنه تا عملکرد بازیکنای خودشون رو ردیابی کنن.

همچنین شاخص سلامتی بازیکنا با پوشیدن جلیقه‌هایی که به هوش مصنوعی مجهز شدن، روی کامپیوتری که در کنار نیمکت قرار داره، نشون داده می‌شه. اگه ضربان قلب یه بازیکن به طرز وحشتناکی بالا بره، مربی تصمیم می‌گیره اون بازیکن رو تعویض کنه تا کمی استراحت کنه، چرا که در بازی بعدی می‌تونه نقش مهمی در تاکتیک تیمی ایفا کنه.

پخش بازی‌ها

هوش مصنوعی در پخش بازی‌های فوتبال هم قابل استفاده هستش. پلتفرمPixelot از دوربین‌های مبتنی بر هوش مصنوعی استفاده می‌کنه که تمام اجسام متحرکی رو که در میدون هستن، بدون نیاز به اپراتور انسانی دنبال می‌کنن، بنابراین به پلتفرم اجازه می‌ده بازی‌های بیشتری رو پخش کنه. تمرکز اصلی اونا فوتباله ، اما بسکتبال و هاکی رو هم پخش می‌کنن. این پلتفرم در سال ۲۰۱۴ راه‌اندازی شد و برخی از مشتری‌های اون شامل لیگ‌های دوم در مکزیک و آلمان هستن.

خبرهای بیشتری بخونید:

خروج از نسخه موبایل