نحوه استفاده از سرور رایگان SMTP جیمیل برای ارسال ایمیل

سرور SMTP جیمیل یک سرویس رایگان است که توسط گوگل برای ارسال ایمیل از یک برنامه یا وب‌سایت ارائه می‌شود. سرور SMTP امکان ارسال ایمیل‌های تراکنشی را فراهم می‌کند و به کاربران امکان ارسال پیام‌های خودکار را می‌دهد.

همچنین می‌توانید از آن برای ارسال پیام از یک سرویس گیرنده ایمیل با استفاده از آدرس جیمیل خود استفاده کنید.

اتصال به سرور SMTP جیمیل

اتصال با سرور SMTP Gmail ساده است. تمام آنچه شما نیاز به شروع کار دارید، چند اطلاعات اساسی و همان اعتبارنامه‌ای است که برای ورود به جیمیل استفاده می‌کنید. ابتدا باید برخی از گزینه‌ها را در پنل توسعه‌دهنده گوگل فعال کنید و چند اطلاعات را دریافت کنید. برای برقراری ارتباط بین هر برنامه و جیمیل به این اطلاعات نیاز دارید.

مرحله 1: اتصالات Gmail SMTP

اولین کاری که باید انجام دهید فعال‌کردن سرور Gmail SMTP برای آدرس ایمیل شما است. به حساب گوگل خود وارد شوید و به داشبورد Admin Google بروید:

اتصالات Gmail SMTP
اتصالات Gmail SMTP

برای ایجاد ارتباط، یک پروژه جدید ایجاد کنید. روی دکمه ایجاد پروژه کلیک کنید و فرم زیر را پر کنید:

اتصالات Gmail SMTP
اتصالات Gmail SMTP

برای ایجاد یک پروژه جدید به دو بخش اطلاعات نیاز دارید، نام پروژه و مکان. این نام به‌سادگی راهی برای شناسایی یک پروژه از پروژه دیگر است، در حالی که مکان چندین پروژه را با هم گروه‌بندی می‌کند.

بعد از وارد کردن نام و مکان، روی دکمه CREATE کلیک کنید تا یک پروژه جدید شروع شود. با ایجاد پروژه خود، باید Gmail SMTP API (Application Programming Interface) را فعال کنید. از داشبورد Google Admin خود، روی دکمه ENABLE APIS AND SERVICES کلیک کنید:

اتصالات Gmail SMTP
اتصالات Gmail SMTP

از صفحه APIs & Services، باید API Gmail را در لیست پیدا کنید. ساده‌ترین راه برای انجام این کار نوار جستجو در بالای صفحه است:

اتصالات Gmail SMTP

گزینه Gmail API را از لیست انتخاب کنید و دکمه ENABLE را در صفحه بازشده انتخاب کنید:

اتصالات Gmail SMTP

Gmail API اکنون برای پروژه شما فعال است. صفحه اکنون به داشبورد Gmail API منتقل می‌شود و تنظیمات و آمار استفاده شما را نشان می‌دهد. این داشبورد را برای استفاده و نظارت بعدی نشانه‌گذاری کنید.

مرحله 2: پیکربندی تنظیمات SMTP Gmail

مرحله بعدی در فرآیند شروع، ایجاد مجموعه‌ای از اعتبارنامه‌ها برای دسترسی به API است. از داشبورد در مرحله آخر، روی پیوند اعتبارنامه در نوار ناوبری در سمت چپ کلیک کنید:

پیکربندی تنظیمات SMTP Gmail

از بالای صفحه اعتبار، روی دکمه Create Credentials کلیک کنید. سپس از پایین لیست گزینه Help Me Choose را انتخاب کنید. انتخاب این گزینه شما را به فرمی می‌برد که در آن باید برخی از اطلاعات را پر کنید.

Gmail API را به عنوان API مورد استفاده خود انتخاب کنید. وقتی از شما پرسیده شد که به چه داده‌هایی دسترسی خواهید داشت، داده‌های کاربر را انتخاب کنید. روی دکمه بعدی زیر سوال داده، کلیک کنید.

پیکربندی تنظیمات SMTP Gmail

فرم بعدی از شما می‌خواهد که یک صفحه رضایت OAuth راه‌اندازی کنید. برای تنظیم کامل باید چند اطلاعات وارد کنید. شما می‌توانید هر نامی را که می‌خواهید به عنوان نام برنامه اختصاص دهید.

باید از آدرسی که قصد ارسال پیام از آن را دارید به عنوان ایمیل پشتیبانی کاربر استفاده کنید. به صورت اختیاری، می‌توانید یک لوگو برای نمایش نیز اضافه کنید. در نهایت، باید یک ایمیل توسعه‌دهنده وارد کنید. این می‌تواند همان ایمیل ذکر شده در بالا یا یک ایمیل جداگانه باشد که در آن شخصی می‌تواند با شما تماس بگیرد:

پیکربندی تنظیمات SMTP Gmail

پس از تکمیل فرم OAuth Consent Screen، روی دکمه NEXT کلیک کنید تا شما را به فرم Scopes ببرد. فرم Scopes اختیاری است. بر روی دکمه ذخیره و ادامه در پایین فرم کلیک کنید.

صفحه بعدی، صفحه OAuth Client ID است. اولین چیزی که باید در آن مشخص کنید، نوع برنامه‌ای است که از آن به سرور دسترسی دارید:

پیکربندی تنظیمات SMTP Gmail

برای بیشتر استفاده‌ها، Web Application را انتخاب کنید تا فرم جدیدی با گزینه‌های اضافی ظاهر شود:

پیکربندی تنظیمات SMTP Gmail

ابتدا باید یک نام برای برنامه وارد کنید. نام می‌تواند هر شناسه‌ای باشد. در مرحله بعد، فرم از شما می‌خواهد مبدأهای مجاز جاوا اسکریپت و URIهای مجاز تغییر مسیر را انتخاب کنید. سیستمی که شما استفاده می‌کنید هر دوی اینها را ارائه می‌دهد.

افزونه‌های وردپرس، برنامه‌های خصوصی و سرورهای ایمیل به اطلاعات متفاوتی نیاز دارند. برای افزودن این موارد باید سیستم خود را بررسی کنید.

در نهایت، پس از اتمام، روی دکمه CREATE کلیک کنید تا اعتبار سرور SMTP برای اتصال شما نشان داده شود:

پیکربندی تنظیمات SMTP Gmail

مرحله 3: اعتبار سرور SMTP

پس از کلیک بر روی دکمه انجام شد، به صفحه اعتبارنامه بازگردانده می‌شوید. روی دکمه دانلود مشتری OAuth کلیک کنید:

اعتبار سرور SMTP

کادر محاوره‌ای که ظاهر می‌شود حاوی چندین مورد است. شناسه مشتری و Client Secret را چون بعداً به آنها نیاز دارید، کپی کنید. علاوه بر این، به اطلاعات زیر نیز نیاز خواهید داشت:

  • Gmail SMTP Username: Your Gmail Address
  • Gmail SMTP Password: The password to your Gmail account
  • Gmail SMTP Serversmtp.gmail.com
  • Gmail SMTP Name: Your full name
  • Gmail SMTP Port (TLS): 587
  • Gmail SMTP Port (SSL): 465
  • Requires SSL: True
  • Requires TLS: True
  • Use authentication: True
  • Use secure connection: True

با استفاده از تمام اطلاعات بالا، در ارتباط با شناسه مشتری و Client Secret خود، می‌توانید هر سیستمی را به سرور SMTP Gmail متصل کنید.

مرحله 4: ارسال ایمیل با سرور SMTP جیمیل

هر سیستمی می‌تواند با مشخصات بالا به سرور SMTP رایگان Gmail متصل شود. بسیاری از برنامه‌ها از این طریق می‌توانند ایمیل ارسال کنند. هنگامی که این اعتبارنامه‌ها را وارد کردید، بسیاری از سیستم‌ها از قبل روش‌هایی برای ارسال پیام به سرور SMTP برای ارسال ایمیل دارند.

کتابخانه‌های زیادی به زبان‌های مختلف برای ارسال این پیام‌ها وجود دارد. اکثر CMSهای انتشار دهنده وب‌سایت مانند WordPress و Shopify دارای پلاگین‌هایی برای انجام این کار هستند. بسیاری از برنامه‌های ایمیل به شما این امکان را می‌دهند که جزئیات را وارد کنید تا مستقیماً آنها را به سرور SMTP Gmail متصل کنید. هر یک از این روش‌ها به شما امکان می‌دهد ایمیل‌ها را از آدرس ایمیل خود مستقیماً برای گیرندگان ارسال کنید.

از Cases برای سرور SMTP رایگان Gmail استفاده کنید

راه‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید از سرورهای SMTP استفاده کنید. رایج‌ترین آنها، ایمیل‌های تراکنشی است. با این حال، شرایط دیگری نیز وجود دارد که ممکن است بخواهید از یک سرور SMTP استفاده کنید.

ارسال ایمیل‌های معاملاتی رایگان

ایمیل‌های تراکنشی پیام‌هایی هستند که به دلایل مختلف به طور خودکار توسط یک سیستم ارسال می‌شوند. این ایمیل‌ها شامل ایمیل‌های تأیید حساب، ایمیل‌های قطع سیستم و ایمیل‌های هشدار خودکار است.

اگر در حال ایجاد یک برنامه هستید و نیاز به ارسال ایمیل برای کاربران خود دارید، سرور SMTP روش ترجیحی است. استفاده از سرور SMTP Gmail به کاربران امکان می‌دهد ایمیل‌هایی را از یک ارائه‌دهنده مورد اعتماد دریافت کنند. همچنین به شما این امکان را می‌دهد که از آدرس ایمیل خود برای ارسال پیام‌ها به جای ایمیل ایجاد شده استفاده کنید.

کتابخانه‌های متعددی برای زبان‌های مختلف برای پیوست‌کردن یک برنامه، وب‌سایت یا برنامه به سرور SMTP Gmail وجود دارد. بسیاری از CMS‌ها میتوانند به صورت پیش‌فرض یا از طریق برنامه‌های افزودنی به سرور SMTP متصل شوند.

ارسال ایمیل از یک کلاینت ایمیل با سرور SMTP

علاوه بر برنامه‌ها و وب‌سایت‌های سفارشی، می‌توانید کلاینت ایمیل انتخابی خود را برای استفاده از سرور SMTP پیکربندی کنید. انجام این کار به شما امکان می‌دهد از راه دور از حساب جیمیل خود ایمیل ارسال کنید.

هر سرویس گیرنده ایمیل روش‌ها و الزاماتی دارد، اما پیکربندی اکثر آنها آسان است. برخی حتی با ورود به جیمیل خود، اجازه پیکربندی با یک کلیک را می‌دهند و به شما این امکان را می‌دهند که بسیاری از مراحل بالا را رد کنید. اگر قصد دارید از یک حساب کاربری ایمیل بفرستید، اما بخواهید از چندین حساب در یک صندوق ورودی ایمیل دریافت کنید، این روش می‌تواند یک روش کارآمد باشد.

جیمیل SMTP و وردپرس

وردپرس یکی از رایج‌ترین مکان‌هایی است که سرورهای SMTP مانند Gmail در آن مورد استفاده قرار می‌گیرند. پلاگین‌های مختلفی وجود دارد که به شما امکان می‌دهد ایمیل پیش‌فرض وردپرس را جایگزین کنید. آنها به شما امکان می‌دهند ایمیل‌های تراکنشی، پیام‌های خصوصی و نامه‌های بازاریابی را از آدرس جیمیل خود ارسال کنید.

محدودیت های سرور SMTP رایگان جیمیل

در حالی که سرور SMTP جیمیل رایگان است، دارای محدودیت‌های متعددی است که کاربران باید از آنها آگاه باشند. محدودیت اولیه یک محدودیت مشترک توسط همه سرورهای SMTP است. سرورهای SMTP سیستم‌های یک‌طرفه هستند. آنها ایمیل می‌فرستند اما نمی‌توانند آنها را دریافت کنند.

محدودیت دوم محدودیت ارسال است. گوگل ایمیل‌های ارسال‌شده توسط حساب‌های رایگان را به 500 ایمیل در هر 24 ساعت محدود می‌کند. توجه داشته باشید که این یک دوره متوالی است، بنابراین شما نمی‌توانید بیش از 500 پیام را در عرض 24 ساعت ارسال کنید. اگر نیاز به ارسال پیام‌های اضافی دارید که این محدودیت را به 2000 افزایش می‌دهد، Google یک اشتراک پولی ارائه می‌دهد.

جدیدترین اخبار حوزه تکنولوژی را از صفحه فناوری ما دنبال کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید