رایااستور مگآموزش

چگونه بفهمیم باتری موبایل اصل است؟

چطور متوجه شویم باتری گوشی اورجینال است؟ امروزه یکی از نگرانی های همیشگی مردم خرید باتری موبایل اصل و اورجینال است و ترس از خرید مارک تقلبی و فیک، مردم را به وحشت انداخته. باتری های فیک می توانند به عملکرد گوشی آسیب جدی وارد کنند و در این اوضاع اقتصادی که قیمت گوشی های هوشمند به طور سریعی بالا می رود؛ کسی نمی خواهد حتی اتفاقی باعث خرابی گوشی خود شود. باطری یکی از مهمترین بخش های یک تلفن همراه است که اگر خراب شود یا قلابی باشد، می تواند آسیب های زیاد و جدی به خود گوشی وارد کند. در این مقاله از سایت رایااستور میخواهیم با شما درباره باتری های اورجینال و تقلبی، ویژگی های آنها و اینکه چطور بفهمیم باتری موبایل اصل است یا نه با هم صحبت کنیم.

اهمیت خرید باتری های موبایل اورجینال

امروزه استفاده از گوشی های هوشمند بسیار زیاد است به طور روز افزون نیز به آن اضافه می شود. همانطور که گفته شد باتری موبایل شما یکی از مهم ترین بخش های تلفن همراه است که تاثیر زیادی روی عملکرد گوشی دارد. اگر باتری شما از کیفیت کافی برخوردار نباشد، احتمال خراب شدن گوشی شما بسیار بالا می رود. یکی از دلایلی که ممکن است باعث و بانی این اتفاق باشد این است که باتری های فیک معمولا بیشتر داغ می کنند و این باعث خراب شدن اجزای داخلی موبایل نیز می شود. برای همین خرید باتری های موبایل اصلی از اهمیت بسیار زیادی برخوردارند و شما باید همیشه تلاش کنید تا بهترین باطری ها را برای تلفن همراه خود خریداری کنید.

ویژگی های باطری های اصلی و تقلبی

باتری های فیک و تقلبی به راحتی داغ می شوند و به گوشی موبایل آسیب می رسانند در صورتی که باتری های اصلی و اورجینال مقاومت بیشتری دارند و خیلی زود داغ نمی کنند. در ویژگی دیگر نیز اینکه باطری های قلابی معمولا خیلی سریع تر از باتری های اصل شارژ خالی می کنند و این یکی دیگر از بدی های باتری های فیک است و شما مجبورید تلفن همراه خود را روزانه چندین بار به شارژ بزنید و این باعث می شود که باتری و گوشی زودتر خراب شوند و وقت زیادی نیز در روز تلف خواهد شد و استفاده شما از گوشی کمتر می شود و ممکن است به برخی از کار های واجب خود نرسید. یکی دیگر از ویژگی های باطری های تقلبی این است که از جنس خوبی نیستند و به همین دلیل است که خیلی داغ می کنند و مقاومت لازم را ندارند. باتری های اصلی و اورجینال معمولا از جنس لیتیوم یون هستند که بسیار با کیفیت است و می تواند تا حد زیادی جلو گرم شدن باتری را بگیرد. شما با شناخت این ویژگی ها و تفاوت ها می توانید از اصل یا قلابی بودن باطری گوشی خود خبردار شوید.

راهکار های تشخیص باتری اصل از باتری تقلبی

در بالا چند بار گفته شد که استفاده از باتری های فیک می تواند به گوشی شما آسیب وارد وارد کند و تلفن همراه شما را خراب کند. حال چطور باید تشخیص داد که کدام باتری اصلی و اورجینال و کدام باطری فیک و قلابی است ؟ چند راهکار بسیار ساده و وجود دارد که با دقت به بعضی از مشخصه های هر باتری می توانید اصل یا فیک بودن آن را تشخیص دهید. این روش ها عبارت اند از :

1 : تفاوت در نوشته های روی باطری :

نوشته روی باتری های اصلی همیشه انگلیسی است و روی باتری های فیک معمولا چینی نوشته می شود. البته همه باطری های چینی تقلبی نیستند اما نوشته روی همه باتری های فیک چینی است و این یکی از راحت ترین راهکار های تشخیص باتری اصل از تقلبی است.

2 : تفاوت آیکون های هشدار :

آیکون های استفاده شده در باتری های اورجینال با فیک فرق دارد. باطری های اورجینال معمولا آیکون های بیشتری نسبت به باتری های تقلبی دارند. برای تولید باطری های فیک معمولا فقط از علامت هایی مثل  CE یا بازیافت استفاده می شود ولی در باتری های اصل از علامت های دیگری مثل NOM یا علائم دیگری نیز استفاده می شود. خط های روی باتری های فیک نیز کمی کلفت تر از نسخه اصلی باتری است.

3 : تفاوت در کانکتور ها :

کانکتور ها یا به عبارت چهار بخش پایین باطری نیز یکی دیگر از راه های تشخیص باتری اصل از غیر اصل و تقلبی است. کانکتور های اصل باید تورفته باشند اما در باتری های فیک کانکتور ها تورفتگی لازم را ندارند. رنگ کانکتور های اصلی نیز کمی روشن تر از کانکتور های فیک است.

4 : تفاوت در وزن باتری :

وزن باتری ها نیز یکی از راه های تشخیص باطری اصلی از قلابی است. باتری های اورجینال معمولا وزن بیشتری نسبت به نسخه تقلبی خود دارند. معمولا اختلاف وزن باطری های اصل و تقلبی از 4 تا 10 گرم تفاوت دارد.

5 : عبارت SDI روی باتری :

این روش برای تشخیص باتری های سامسونگ است. باطری های اورجینال سامسونگ عبارتی روی خود دارند که نسخه های فیک ندارند و این عبارت سامسونگ است. باطری های اورجینال سامسونگ عبارتی روی خود دارند که نسخه های فیک ندارند و این عبارت Samsung SDI است که روی باطری های اصلی وجود دارد اما نمیتوانید این عبارت را روی نمونه های تقلبی مشاهده کنید.

6 : وجود تگ NFC :

تگ NFC نیز یکی دیگر از راهکار شناخت باطری های اصل از فیک است. این تگ باید مثل یک برچسب مشکی در پشت باتری آمده باشد که بتواند قابلیت NFC را به گوشی ارائه دهد. فقط دقت داشته باشید که باتری باید تگ NFC را پشتیبانی کند وگرنه این روش به درد شما نخواهد خورد.

نکات مهم درباره باطری های اصلی و فیک

  1. نوشته درج شده روی باتری ممکن است تقلبی باشد. گاهی اوقات ممکن است روی یک باطری نوشته تولید شده در ژاپن، تایوان یا ویتنام را ببینید؛ این نوشته ممکن است تقلبی باشند و این باطری ها تولید چین و فیک باشند.
  2. عدم قانون کپی رایت در کشور ایران : نکته دیگری که باید به آن دقت کنید این است که قانون کپی رایت در ایران به خوبی رعایت نمی شود. این می تواند هم خوب و هم بد باشد. خوبی این مشکل این است که قمیت برند تا حد بسیاری پایین می آید و در ایران کمتر پول برند گرفته خواهد شد اما مشکل و ضرر این نکته این است که باتری های فیک در ایران زیاد می شود.
  3. توجه به ظرفیت باتری و IC استفده شده در ساخت باطری : باتری های معمولا از دو قسمت IC ها و سل تشکیل شده اند. قسمت اصلی باطری، سوکت سر آن است که به بخش IC ها متصل می شود. وظیفه این قسمت قطع و وصل برق است. هر چه کیفیت IC ها بیشتر باشد، سل های باتری بیشتر دوام می آورند و به عبارتی باعث می شود باطری مدت زمان بیشتری کار کند و سالم بماند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *