تمیز کردن دوربین سلفی گوشی

چگونه دوربین سلفی گوشی را تمیز کنیم؟ این سوالی است که کاربران بسیاری از ما میپرسند. گاهی اوقات ممکن است لنز دوربین سلفی شما، کثیف شود و یا اینکه بخار کند. برای رفع این مشکل چه باید کرد؟ تا انتهای مقاله تمیز کردن دوربین سلفی با رایااستور همراه باشید تا جواب سوال را به شما بدهیم.

گرفتن یک سلفی عالی این روزها تقریباً یک هنر است، بنابراین زمانی که لنز دوربین جلوی شما تار، گرد و غبار یا چرب باشد، کار سختی است. تمیز کردن آن کمی دشوارتر از لنز پشت تلفن است، زیرا دهانه آن بسیار ریز و کمی فرو رفته است، اما با ابزار مناسب، راحت است. اگر تلفن دوربین جلوی شما بسیار کثیف است، ممکن است لازم باشد داخل آن را نیز تمیز کنید. اگر در مورد باز کردن گوشی خود مطمئن نیستید، آن را به فروشگاهی ببرید که آن مدل را می فروشد و از آنها بخواهید آن را برای شما تمیز کنند.

روش تمیز کردن لنز بیرونی دوربین گوشی

روش تمیز کردن لنز بیرونی دوربین گوشی

از گوشه یک پارچه میکروفیبر برای رسیدن به داخل دهانه کوچک لنز استفاده کنید. لنز جلویی به سختی با یک سطح پارچه تمیز می شود، بنابراین یک گوشه پارچه را تا کنید تا به اندازه ای کوچک باشد که در داخل فرورفتگی کوچک قرار گیرد. از یک پارچه میکروفیبر برای به دست آوردن بهترین تمیز کردن بدون رگه استفاده کنید. قرار دادن پارچه روی انتهای خلال دندان ممکن است کمک کند تا اهرم بیشتری در شکاف های کوچک اطراف پوشش لنز داشته باشید. فقط بسیار ملایم باشید تا لنز را خراش ندهید. برای تمیز کردن لنز از یک سواب پنبه ای یا دستمال کاغذی استفاده نکنید زیرا الیاف ریز ممکن است شکسته شوند و در اطراف لبه ها گیر کنند.

روش تمیز کردن لنز بیرونی دوربین گوشی

شیشه بیرونی را با یک خودکار تمیزکننده میکرولنز پاک کنید. درپوش قلم تمیزکننده لنز را ببندید و نوک آن را به آرامی روی شیشه ای که لنز واقعی دوربین جلوی شما را می پوشاند بمالید. ابتدا در دایره های کوچک دور لنز کار کنید و سپس مرکز آن را پاک کنید. می توانید خودکار تمیزکننده میکرولنز را به صورت آنلاین یا در اکثر فروشگاه های الکترونیکی خریداری کنید. نوک برس با ترکیب کربنی پوشانده شده است که روغن و گرد و غبار را از لنز خارج می کند.

روش تمیز کردن لنز بیرونی دوربین گوشی

گرد و غبار را با هوای فشرده دور کنید. قوطی را حداقل 3 اینچ (7.6 سانتی متر) از لنز جلو نگه دارید و اسپری خوبی به آن بدهید. آن را در یک زاویه مورب در فواصل کوچک و سریع اسپری کنید تا گرد و غبار را عمیق‌تر به شیارهای اطراف لبه دوربین نریزید. هرگز قوطی را قبل از استفاده تکان ندهید زیرا می تواند مقداری از هوای داخل را مایع کند.

هشدار: با این حال، برخی از تولیدکنندگان (مانند اپل) اسپری کردن هیچ بخشی از گوشی خود را با هوای فشرده توصیه نمی کنند، بنابراین اگر محتاط هستید، آن را به یک خرده فروش ببرید و از آنها بخواهید آن را تمیز کنند.

روش تمیز کردن لنز بیرونی دوربین گوشی

گوشی خود را به فروشگاه سازنده ببرید تا فضای داخلی لنز را تمیز کنید. نزدیکترین خرده فروش تلفن را که مدل شما را می فروشدرا پیدا کنید. اگر احساس می کنید که خودتان توانایی  دارید، می توانید خودتان آن را باز کنید. فقط بدانید که قطعات حساس زیادی در آنجا وجود دارد که ممکن است آسیب ببینند.

نحوه تمیز نگه داشتن دوربین سلفی گوشی

نحوه تمیز نگه داشتن دوربین سلفی گوشی

با انگشتان خود لنز را لمس نکنید. هنگامی که تلفن خود را در دست می گیرید، مراقب باشید که با انگشتان خود به پوشش لنز دست نزنید زیرا لکه ها و چربی های پوست از خود باقی می ماند. آن را با انگشتان خود به طرفین نگه دارید و هرگز پوشش لنز را با انگشت خود پاک نکنید. نگه‌دارنده تلفن پاپ‌آپ را در پشت تلفن خود بچسبانید تا راحت‌تر در دست بگیرید؛ انگشتان شما را از پوشش لنز دور نگه می‌دارد.

نحوه تمیز نگه داشتن دوربین سلفی گوشی

یک قاب گوشی با پوشش دوربین تهیه کنید. برای یافتن کیفی که دارای پوشش دوربین متحرک است، به صورت آنلاین خرید کنید. آنها برای اهداف حفظ حریم خصوصی در نظر گرفته شده اند، اما پوشش لنزهای جلو و پشت تلفن شما را نیز تمیز نگه می دارند. هنگامی که برای گرفتن عکس آماده هستید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که پوشش لنز را به طرفین بکشید. قاب گوشی EyePatch گزینه خوبی است – برای مدل‌های iPhone 5، 6، 7 و X مناسب است. اگر اندروید یا مدل دیگری دارید، ممکن است بتوانید یک کاور دوربین کشویی پیدا کنید که روی جلوی گوشی شما بچسبد.

نحوه تمیز نگه داشتن دوربین سلفی گوشی

گوشی خود را فقط روی سطوح تمیز رو به بالا قرار دهید. هنگامی که تلفن خود را در جایی پایین می‌گذارید، آن را رو به بالا قرار دهید تا لنز جلویی در معرض خطر جمع کردن کثیفی یا زباله نباشد. آن را روی یک میز کثیف یا روی زمین قرار ندهید زیرا این فقط گرد و غبار و خاک را روی پوشش لنز جمع می‌کند. البته، این کار از لنز در برابر ذرات گرد و غباری که از هوا می ریزد محافظت نمی کند، اما بهتر از قرار دادن آن درست روی انبوهی از خاک یا گرد و غبار است.

نحوه تمیز نگه داشتن دوربین سلفی گوشی

گوشی خود را در یک جیب مخصوص در شلوار یا کیف خود قرار دهید. هنگامی که در حال حرکت هستید، یک منطقه ویژه برای تلفن خود تعیین کنید. آن را فقط با وسایل دیگری مانند پول خرد، دستمال کاغذی یا پول نقد داخل کیف یا جیب شلوار خود قرار ندهید. به این ترتیب، تلفن خود را در معرض کثیفی و پرز زیادی قرار نمی دهید. اگر کیف پول حمل می‌کنید، یکی از جیب‌های داخلی را با یک کیسه پلاستیکی کوچک بپوشانید تا گوشی شما کاملاً محافظت شود.

روش گردگیری لنز داخلی دوربین گوشی

روش گردگیری لنز داخلی دوربین گوشی

پیچ های پایه گوشی خود را با پیچ گوشتی باز کنید. گوشی خود را وارونه تا جایی که درگاه شارژ قرار دارد بچرخانید و دو پیچ کوچک در دو طرف آن را پیدا کنید. یک پیچ گوشتی پنتالوبی P2 را در یکی از شیارهای بالای پیچ قرار دهید و آن را به سمت چپ بچرخانید تا شل شود و آن را جدا کنید. این کار را دوباره انجام دهید تا پیچ دوم بیرون بیاید. آنها کوچک هستند، بنابراین این کار را روی فرش یا سطح دیگری انجام ندهید که در صورت افتادن پیچ ها از ایستگاه کاری شما ممکن است پیچ ها را گم کنید. بهتر است این کار را روی یک میز سفید یا روی یک تکه کاغذ سفید انجام دهید تا ردیابی پیچ ها راحت تر باشد. اگر گوشی اندرویدی دارید، باید آن را برگردانید، باتری را بیرون بیاورید و 6 پیچ را که صفحه پشتی را نگه می‌دارند باز کنید. آنها در چهار گوشه تلفن و در کناره های بلند نزدیک به وسط قرار دارند.

هشدار: باز کردن گوشی شما خطر بزرگی است که گارانتی شما (با همه سازندگان) را باطل می‌کند و ممکن است گوشی شکسته‌ای برای شما به همراه داشته باشد. اگر شک دارید که بتوانید آن را به درستی باز کنید و دوباره کنار هم بگذارید، بهتر است آن را به یک فروشگاه الکترونیکی ببرید.

روش گردگیری لنز داخلی دوربین گوشی

با استفاده از ساکشن درب جلوی گوشی را بلند کرده و به پهلو بچرخانید. یک مکنده در جلوی گوشی و دیگری در پشت گوشی قرار دهید. با هر دست ساکشن کاپ ها را بگیرید و به آرامی آن ها را از هم جدا کنید تا قسمت جلو و پشت گوشی کمی از هم جدا شوند. آنها را کاملاً از هم جدا نکنید زیرا ممکن است سیم‌هایی در داخل (معمولاً نزدیک یکی از گوشه‌ها) وجود داشته باشد که باید متصل بمانند. برخی از مدل‌ها اجازه نمی‌دهند که پشتی کاملاً جدا شود، بنابراین اگر در یکی از گوشه‌ها احساس مقاومت می‌کنید، به سادگی پشتی بلند شده تلفن خود را به طرفین بچرخانید. ممکن است لازم باشد از ابزار spudger برای باز کردن گیره پشت گوشی از طرفین و بالا استفاده کنید. اگر اسپاجر ندارید، لبه یک کارت اعتباری را داخل شکاف قرار دهید تا پشت آن از جلوی گوشی خود جدا شود.

روش گردگیری لنز داخلی دوربین گوشی

مکعب را در قسمت مرکزی بالا یا گوشه سمت راست بچرخانید تا دوربین نمایان شود. به دنبال یک مربع فلزی کوچک در گوشه بالا سمت راست یا مرکز بالای تلفن خود بگردید – این مکعب دوربین است. با استفاده از ناخن خود آن را به آرامی برگردانید تا قسمتی که رو به پایین بود اکنون رو به پهلو باشد. با این کار به لنز و پوشش شیشه ای لنز دسترسی خواهید داشت.

روش گردگیری لنز داخلی دوربین گوشی

لنز و محافظ لنز را با قلم تمیزکننده میکرولنز تمیز کنید. نوک قلم مو را در اطراف محیط لنز قرار دهید و سپس مرکز آن را پاک کنید. همین کار را برای قطعه شیشه ای زیر آن (پوشش محافظ لنز) انجام دهید. برس را در حین مالش به اطراف بچرخانید تا زیبا و تمیز شود.

روش گردگیری لنز داخلی دوربین گوشی

گرد و غبار را با هوای فشرده دور کنید. لنز و پوشش عدسی شیشه ای را با هوای فشرده در فواصل کوتاه و کوچک اسپری کنید. انتهای نی مانند کمپرسور هوا را زاویه دهید تا آن را مستقیماً در آن فشار ندهید، بلکه در یک زاویه مورب (45 درجه) قرار دهید. در حالی که ممکن است به تکان دادن قوطی های اسپری عادت داشته باشید، قبل از اسپری آن را تکان ندهید. تکان دادن آن می تواند باعث شود هوا به صورت مایع خارج شود و این چیزی نیست که شما در نزدیکی داخل گوشی خود می خواهید!

روش گردگیری لنز داخلی دوربین گوشی

دوربین را در جای خود تا کنید و گوشی خود را دوباره سرهم کنید. از انگشت خود برای برگرداندن مکعب دوربین کوچک به جای خود استفاده کنید. دو طرف تلفن خود را دوباره کنار هم قرار دهید و در امتداد گوشه ها و لبه ها فشار دهید تا زمانی که احساس کنید یا بشنوید قطعات روی هم کلیک می کنند. وقتی لبه‌ها را فشار می‌دهید بسیار ملایم باشید. آنها را به هم نزنید زیرا ممکن است به تراشه‌های داخل یا بست‌های لبه‌ای کوچکی که گوشی شما را روی هم نگه می‌دارند آسیب برساند.

روش گردگیری لنز داخلی دوربین گوشیپیچ ها را دوباره وارد کنید و با یک پیچ گوشتی پنتالوب محکم کنید. هر پیچ را با احتیاط بردارید و یکی یکی دوباره آنها را در سوراخ های نزدیک پایه تلفن خود در دو طرف درگاه شارژ قرار دهید. هنگامی که پیچ را در جای خود قرار دادید، نوک پیچ گوشتی را در شیارهای بالایی فرو کنید و آن را به سمت راست بچرخانید تا خوب و سفت شود. این کار را برای پیچ دیگر نیز تکرار کنید. پیچ‌ها بسیار ریز هستند، بنابراین اگر پیچ گوشتی پنج‌لوبی با نوک مغناطیسی دارید، به شما کمک می‌کند تا بتوانید به راحتی آن را بردارید و در جای خود قرار دهید.

 

امیدواریم از مقاله تمیز کردن دروبین سلفی راضی بوده باشید و آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

منبع: WikiHow

ممکن است شما دوست داشته باشید
نمایش نظرات (1)