آموزشرایااستور مگ

نحوه تشخیص کارت حافظه اصلی از تقلبی

چگونه کارت حافظه اصلی را تشخیص دهیم ؟ امروز در این مقاله قصد داریم به شما روش جدا کردن رم اصلی از کارت حافظه تقلبی را آموزش دهیم تا بتوانید در زمان خرید ، بهترین انتخاب را داشته باشید . بدین منظور از شما دعوت می کنیم تا انتهای مقاله تشخیص کارت حافظه اصلی با رایااستور همراه باشید .

فرض کنید شما قصد دارید یک کارت حافظه 256 گیگابایت برای دوربین یا دستگاه دیجیتالی خود تهیه کنید ، اگر فروشنده قیمت این کارت حافظه را 100 هزار تومان تعیین کنید ، شما به اصل بودن آن شک نمی کنید ؟ اجازه دهید در همین ابتدا یک نکته را برای شما بیان کنیم ، قیمت یکی از نکاتی است که با استفاده از آن می توانید به اصل بودن و فیک بودن کارت حافظه پی ببرید .

اما نباید فرض کنید که همیشه تشخیص کارت حافظه اصلی از تقلبی به این سادگی هاست ؛ به دلیل افزایش تولید محصولات فیک در بازار و البته مشابه اصل ، فهمیدن اینکه کدام کارت حافظه اصل است ، کار دشواری است . از شما می خواهیم حتما تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید چراکه کارت حافظه تقلبی می توند آسیب های بسیاری را به دستگاه شما وارد کند .

تفاوت کارت حافظه اصلی با تقلبی چیست ؟

کارت های حافظه تقلبی به دلیل استفاده مواد بی کیفیت در ساخت آنها ، عملا عمر چندانی ندارند . بعنوان مثال ممکن است که شما یک کارت حافظه خرید کنید و بعد از نصب آن متوجه شوید که کارت حافظه کار نمی کند و یا اینکه کار می کند اما با اولین استفاده و اضافه کردن داده روی حافظه آن ، برای دفعات بعدی قابل دستیابی نخواهند بود .

در بسیاری از موارد شما ممکن است ، کارت حافظه 32 گیگابایت خریداری کرده باشید اما زمانیکه آن را روی دستگاه نصب می کنید ، متوجه می شوید که حافظه کارت ذخیره سازی ، کمتر از 32 گیگابایت است و این دلیلی بر بی کیفیتی و تقلبی بودن کارت حافظه است ؛ و یا اینکه ممکن است روی کارت حافظه به پر سرعت بودن آن اشاره شده باشد اما در زمان استفاده متوجه شوید که کارت حافظه سرعت انتقال داده پایینی دارد .

کارت حافظه تقلبی چه مشکلاتی را برای دستگاه بوجود می آورد ؟

کارت حافظه تقلبی مشکلات زیادی را بوجود می آورد اما در این مقاله قصد داریم تنها به 3 مورد از مهمترین مشکلات آن اشاره کنیم . در ادامه با ما همراه باشید .

سرعت پایین خواندن و نوشتن روی کارت حافظه

اولین مشکلی که رم تقلبی برای شما وجود می آورد ، سرعت بسیار پایین خواندن و نوشتن روی حافظه میباشد . در حقیقت زمانیکه شما از مموری فیک استفاده می کنید ، ممکن است خواندن و نوشتنی که تنها چند ثانیه زمان نیاز دارد ، بیشتر از چند ده ثانیه و حتی چند دقیقه طول بکشد ؛ و این در حالیست که کارت حافظه اصلی و معتبر این عملیات را در عرض چند ثانیه انجام می دهد .

ظرفیت کمتر حافظه

شما زمانیکه یک رم خریداری می کنید اگر اصل خریداری کرده باشید ، ظرفیت کارت حافظه کمی از ظرفیت درج شده روی کارت حافظه کمتر است ؛ اما در کارت های حافظه تقلبی این اختلاف بیشتر است و به راحتی قابل تشخیص است .

امکان آسیب زدن به سخت افزار

در بسیاری از مواقع شاید کارت حافظه تقلبی برای شما در ظاهر مشکلی ایجاد نکند اما می تواند به مرور زمان به سخت افزار دستگاه شما آسیب وارد کند . فرض کنید شما یک کارت حافظه تقلبی را برای سیستم پخش کننده خودروی خود خریداری کرده اید و با خود تصور می کنید که هیچ اشکالی ندارد و ظرفیت آن خیلی کم نیست اما در حقیقت ، خواندن مموری کارت برای ضبط خودروی شما دشوار است و به مرور زمان ، سیستم پخش کننده خودروی شما آسیب می بیند .

روش‌های تشخیص کارت حافظه تقلبی

تا به اینجای مقاله به شما درباره اهمیت کارت حافظه اصلی گفتیم و اکنون قصد داریم نحوه تشخیص مموری کارت اصلی از تقلبی را شرح دهیم . تشخیص کارت حافظه اصلی از تقلبی به دو زمان پیش از خرید و پس از خرید تقسیم می شود که ما در این مقاله به هر دو مرحله اشاره خواهیم کرد . پس ما در ادامه همراه باشید .

روش‌های تشخیص کارت حافظه تقلبی

نحوه تشخیص کارت حافظه تقلبی پیش از خرید

اگر قصد خرید رم بصورت حضوری را دارید ، بیش از اینکه بسته بندی را باز کنید و هزینه آن را پرداخت کنید به موارد زیر دقت کنید تا بتوانید انتخابی آگاهانه داشته باشید ؛ چراکه اگر بسته بندی کارت حافظه را باز کنید ، فروشنده احتمالا آن را از شما پس نخواهد گرفت .

بررسی بسته بندی کارت حافظه

اولین موردی که در زمان خرید مموری کارت باید به آن دقت کنید ، بسته بندی کارت حافظه میباشد . البته کارت‌های حافظه تقلبی بسیار شبیه به کارت حافظه‌های اصلی هستند اما بازهم تفاوت هایی دارند که می توانید به آنها پی ببرید :

 • اولین مورد دقت کنید که بسته بندی بصورت کامل پلمپ باشد .
 • به چاپ حروف و رنگ بسته بندی دقت کنید ؛ معمولا بسته بندی های فیک ، رنگ‌های متفاوت‌تری دارند و کیفیت چاپ حروف آنها نیز خیلی بالا نیست .
 • به اطلاعات درج شده در پشت جعبه رم دقت کنید ، در برخی موارد نوشته های روی جعبه ، غلط املایی دارند و یا اطلاعات به اشتباه درج شده اند .

بررسی رنگ و چاپ روی کارت حافظه

برای این منظور نوشته ها و رنگ کارت حافظه را مورد ارزیابی قرار دهید ؛ با این روش تا حدود زیادی می توانید به اصل بودن کارت حافظه مطمئن شوید . در ابتدا ره رنگ کارت حافظه دقت کنید و مطمئن شوید که مشابه رنگ محصول اصلی باشد ؛ سپس مطمئن شوید که نوشته های روی کارت حافظه کاملا خوانا باشند و کم رنگ نیز نباشند . آخرین نکته ای که باید به آن دقت کنید ، معمولا در پشت کارت‌های حافظه اصلی اطلاعاتی نظیر شماره سریال بصورت خوانا چاپ شده است و این مسئله هم کمک زیادی در تشخیص رم فیک به شما خواهد کرد .

بررسی قیمت کارت حافظه

قیمت یکی از فاکتورهای بسیار مهم در خرید مموری کارت میباشد . شما می توانید رم مورد نظر خود را بر اساس برند و ظرفیت در اینترنت جستجو کنید و اگر فروشنده‌ای قصد فروش کارت حافظه به قیمت پایین‌تری را داشت ، به اصل بودن آن شک کنید . همیشه این ضرب المثل را به یاد داشته باشید که ” هیچ گرانی بی حکمت نیست و هیچ ارزانی بی دلیل نیست ” . بعنوان مثال خرید کارت حافظه 256 گیگابایت با قیمت 100 هزار تومان اصلا منطقی نیست .

بررسی مشخصات فنی کارت حافظه

برای این مورد نیاز است کمی با انواع کارت حافظه آشنایی داشته باشید ؛ بعنوان مثال کارت‌های حافظه میکرو SDHC حداکثر تا حافظه 32 گیگابایت در دسترس هستند و اگر دیدید فروشنده به شما پیشنهاد خرید رم 64 گیگابایتی SDHC را داد ، شک نکنید که رم تقلبی است .

بررسی برند کارت حافظه

بررسی برند کارت حافظه

در برخی موارد برای اینکه کارت‌های حافظه تقلبی به فروش برسند ، تولیدکنندگان از نام و برند سازندگان معتبر استفاده می کنند . از این رو روی مموری‌های فیک خود از نام و لوگوی شرکت های تولید کننده معتبر مانند ویکو ، سن‌دیسک و … استفاده می کنند اما اگر کمی دقت کنید ، مشاهده خواهید کرد که نام و لوگوی درج شده روی محصولات ، با فونت و سایز متفاوتی درج شده اند و این گواه بر تقلبی بودن کارت حافظه میباشد . لطفا به موارد زیر دقت کنید :

 • کارت های حافظه غیر اصل در برخی موارد دارای غلط املایی هستند .
 • تولیدکنندگان نامعتبر برای فریب کاربران از برندهای گم استفاده می کنند که اصلا وجود خارجی ندارند ؛ حتما از برند معتبر خرید کنید .

بررسی بارکد کارت حافظه از طریق سایت مربوط به برند

تمامی محصولات معتبر در حوزه دیجیتال ، همگی دارای شماره سریال و بارکد هستند ؛ بسیاری از برندها در سایت خود بخشی را در نظر گرفته اند که با استفاده از آن کاربران به راحتی می توانند اصالت محصول را چک کنند . برای این منظور وارد سایت برند مربوطه شوید و شماره سریال رم را وارد کنید ، اگر تایید شد که خرید کنید در غیر اینصورت از فروشنده دیگری اقدام به خرید کنید . البته در برخی موارد ، روی بسته بندی شماره سریال معتبر درج شده است اما روی کارت حافظه شماره سریال دیگری قرار دارد ؛ برای رفع این مشکل کارت حافظه را از جعبه خارج کنید و شماره سریال‌ها را باهم مطابقت دهید و از سایت برند مربوط استعلام بگیرید تا مطمئن شوید .

کارت حافظه با ظرفیت بسیار بالا

موردی که باید درباره مموری کارت‌ها بدانید این است که تاکنون شرکت‌های تولید کننده کارت حافظه معتبر ، حافظه های 1 ترابایت یا بیشتر را در قالب رم و کارت حافظه تولید نکرده اند چراکه این کار عملا غیر ممکن است و با تکنولوژی حاضر ، این امکان وجود ندارد . این در حالیست که برخی افراد سودجو کارت های حافظه 2 ترابایتی تولید می کنند و با قیمت گزاف به فروش میرسانند و وقتی کاربر آن را به سیستم متصل می کند ، متوجه می شود که در اصل چنین حافظه ای وجود ندارد .

نحوه تشخیص کارت حافظه تقلبی بعد از خرید

نحوه تشخیص کارت حافظه تقلبی بعد از خرید

خوب ، تا به اینجای مقاله شما را با روش های تشخیص مموری فیک قبل از خرید آشنا کردیم ، اکنون وقت آن رسیده که به شما نحوه تشخیص اصالت کارت حافظه پس از خرید را نیز معرفی کنیم تا بتوانید آگاهانه تر خرید کنید و لذت ببرید :

بررسی ظرفیت واقعی کارت حافظه

بعد از خرید رم ، اولین کاری که شما باید انجام دهید ، این است که ظرفیت واقعی کارت حافظه را مشخص کنید . باید ببینید که ظرفیت واقعی با ظرفیت حک شده روی بسته بندی ، تا چه میزان باهم مطابقت دارند . برای بررسی کافی است که مموری کارت را به سیستم و کامیپوتر خود وارد کنید و ببینید که چقدر فضا در اختیار شما قرار می دهد . البته در مورد کارت‌های حافظه اصل نیز کمی ، ظرفیت کمتر است مثلا برای یک حافظه 32 گیگابایتی از برند اصلی ، تقریبا 30 گیگابایت فضا در اختیار شما قرار میگیرد اما در مورد کارت حافظه‌های فیک این اختلاف بیشتر است مثلا ممکن است برای یک رم 32 گیگابایت 16 و یا حتی 8 گیگابایت فضا در اختیار شما قرار دهد .

بررسی سرعت انتقال فایل

دومین اقدامی که بعد از خرید یک کارت حافظه برای پی بردن به اصل و فیک بودن آن باید انجام دهید ، تست سرعت کارت حافظه میباشد . برای همین یک فایل را داخل آن کپی کنید ، اگر زمان زیادی طول کشید که یک فایل ساده کپی شود ، مطمئن باشید که حافظه ذخیره سازی تقلبی میباشد . برای اینکه سرعت انتقال فایل را بصورت دقیق‌تر اندازه گیری کنید می توانید از نرم افزارهایی نظیر Disk Speed Test استفاده کنید .

بررسی سرعت خواندن اطلاعات از کارت حافظه

اگر سرعت بازکردن فایل ها در کارت حافظه پایین باشد ، نشان دهنده تقلبی بودن آن است . برندهای اصلی کارت حافظه ، محصولات خود را به نحوی طراحی می کنند که در کمترین زمان ممکن اطلاعات فراخوانی شوند .

 

امیدواریم از مقاله نحوه تشخیص کارت حافظه اصلی از تقلبی راضی بوده باشید و آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید .

پرفروش ترین محصولاتی که در دیجیکالا فروخته می شود

7 دیدگاه

 1. رنگ رم توی اصلی و تقلبی بودنش تاثیر داره ؟؟؟ مثلا رنگ قرمز و مشکی هر دو اصلا یا یکیشون اصله یکیشون تقلبی ؟؟؟؟

 2. امروزه با این حافظه زیاد گوشیا دیگه کی به رم احتیاج پیدا میکنه ؟؟
  والا

  1. دقیقا
   الان دیگه گوشی های همراه زیر 128 گیگ حافظه ندارن
   رم دیگه معنی نداره

   1. دوربین های عکاسی که حافظه داخلی ندارن
    باید از کارت حافظه جانبی استفاده کنن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا