آموزش iOS

نحوه استفاده از برنامه جدید ژورنال اپل

ژوئن 2023 بود که اپل از اضافه شدن برنامه ژورنال به iOS 17 خبر داد. روز گذشته اپل آپدیت iOS 17.2 را منتشر کرد که در لیست برنامه‌های جدید این آپدیت بزرگ، اپلیکیشن ژورنال نیز دیده شد.

برنامه ژورنال به‌شما این امکان را می‌دهد که بتوانید افکار و فعالیت‌های روزمره خودتان را ضبط کنید و همراه با پیشنهاداتی که برنامه برای نوشتن ارائه می‌دهد، آن‌ها را با داده‌هایی مانند تصاویر، موسیقی‌هایی که گوش کرده‌اید، تمرینات و… به برنامه اضافه کنید و هرزمان که نیاز داشتید آن‌ها را مشاهده کنید. درحقیقت برنامه ژورنال یک دفتر خاطرات پیشرفته است برای ثبت لحظات خوش روزمره‌تان. در ادامه باما همراه باشید تا روش کار با این برنامه را به‌شما آموزش دهیم.

ثبت اولین اتفاق در مجله شخصی‌تان

برنامه ژورنال، رابط‌کاربری ساده‌ای دارد. زمانیکه برنامه را برای اولین بار باز می‌کنید، دکمه “+” را مشاهده می‌کنید که با ضربه‌زدن روی آن می‌توانید داستانی تازه را شروع کنید. زمانیکه چندین ورودی اضافه کرده باشید، بااستفاده از دکمه سمت راست بالا می‌توانید آن‌ها را براساس تصاویر و فعالیت‌ها فیلتر کنید.

ثبت اولین خاطره

زمانیکه می‌خواهید نوشتن را شروع کنید، چندین دکمه را بالای صفحه‌کلید مشاهده می‌کنید که به‌شما اجازه می‌دهند تصاویر را از گالری اضافه کنید، با دوربین تصویر جدید ثبت و اضافه کنید، صدایی ضبط‌شده را اضافه کنید و یا اینکه برچسب‌های مکانی را اضافه کنید. پیش‌ازاینکه بخواهید از آن‌ها استفاده کنید، از شما می‌خواهد که به تصاویر، دوربین، میکروفون و مکان اجازه دسترسی بدهید. درنهایت نوشته‌های مجله شما بصورت خودکار تاریخ‌گذاری می‌شوند و شما می‌توانید موارد دلخواه خودتان را نشانه‌گذاری کنید.

ویژگی پیشنهاد ژورنال

برنامه ژورنال، بصورت پیش‌فرض به‌شما اتفاقاتی که در هفته گذشته برایتان افتاده است را پیشنهاد می‌دهد مانند تصاویری که گرفته‌اید، مکان‌هایی که رفته‌اید و یا تمرین‌هایی که انجام داده‌اید. شما می‌توانید هرکدام از آن‌ها را انتخاب و شروع به‌نوشتن کنید و یا روی New Entry ضربه بزنید و داستان تازه‌ای را شروع کنید.

اگر نمی‌خواهید پیشنهادات ژورنال را مشاهده کنید کافیست به Settings ➝ Journal ➝ Skip Journaling Suggestions بروید و آن‌را غیرفعال کنید.

استفاده از ویژگی بازتاب ژورنال

اگر نتوانستید موضوعی برای نوشتن پیدا کنید، می‌توانید از ویژگی بازتاب “reflections” برنامه ژورنال استفاده کنید. این ویژگی به‌شما کمک می‌کند تا ایده‌هایی برای نوشتن پیدا کنید. این ویژگی برای راهنمایی شما طراحی شده و ایده‌ها و موضوعاتی را برای بررسی در هر ورودی ارائه می‌دهد.

ویژگی بازتاب ژورنال

بازتاب‌ها می‌توانند یک سوال باشند یا یک نشانه، به‌هرحال اگر بازتابی برای شما جالب نبود و نتوانست ایده‌ای به‌شما بدهد، می‌توانید روی دوفلش ضربه بزنید تا ایده جدیدی برای شما ایجاد شود.

تنظیم برنامه ژورنال‌نویسی

اینکه مدام درحال نوشتن باشید، کار دشوار و خسته‌کننده‌ای است اما آیفون شما می‌تواند با ویژگی زمان‌بندی برنامه جدید ژورنال، کار را برای شما بسیار آسان‌تر کند. در ادامه به‌شما آموزش می‌دهیم که چگونه برنامه ژورنال خودتان را زمانبندی کنید:

  1. وارد برنامه تنظیمات در آیفون خود شوید.
  2. به پایین اسکرول کنید و روی Journal ضربه بزنید.
  3. روی Journaling Schedule ضربه بزنید، سپس سوئیچ کنار Schedule را روشن کنید.
  4. روزهایی از هفته را که می‌خواهید به‌شما برای نوشتن یادآوری شود و ساعتی از روز را که می‌خواهید بنویسید، انتخاب کنید.
ویژگی زمان‌بندی ژورنال

گزینه زمان‌بندی را بعنوان یک یادآوری درنظر نگیرید، بلکه به آن بعنوان ایجاد یک عادت جدید نگاه کنید. شما می‌توانید خودتان را عادت دهید که هرروز صبح و یا هرشب قبل خواب، خاطرات روزمره‌تان را یادداشت کنید.

برنامه ژورنال را قفل کنید

دفتریادداشت هرشخص، جزء اسرار آن شخص است و حفاظت از آن ضروری است. ازاین‌رو اپل برای حفاظت از حریم خصوصی و امنیت مجله شخصی شما، از ویژگی‌های امنیتی پیشرفته از جمله رمزگذاری و حفاظت از رمز عبور استفاده می‌کند.

شما می‌توانید دفترچه یادداشت خودتان را با استفاده از رمز عبور، تشخیص چهره و یا اثرانگشت قفل کنید. در ادامه به‌شما روش انجام این کار را آموزش خواهیم داد.

  1. تنظیمات را در گوشی آیفون خود باز کنید.
  2. به پایین اسکرول کنید و روی Journal ضربه بزنید.
  3. روی Lock Journal ضربه بزنید و وقتی از شما خواسته شد، رمز عبور خود را وارد کنید.
  4. سوئیچ کنار قفل را روشن کنید.
  5. روی Require Passcode ضربه بزنید، سپس از میان گزینه‌های: بلافاصله (Immediately)، پس از 1 دقیقه (After 1 minute)، پس از 5 دقیقه (After 5 minute)، پس از 15 دقیقه (After 15 minute)، یکی را انتخاب کنید.
قفل کردن مجله

اکنون برنامه ژورنال شما بصورت کامل رمزگذاری شده و فقط با رمزعبور، اثرانگشت و چهره شما باز می‌شود و هیچکس نمی‌تواند به خاطرات شما دسترسی داشته باشد.

نظرشما درباره اپلیکیشن ژورنال چیست؟ آیا از آن استفاده کرده‌اید؟

محمد ترکاشوند

نویسنده و سردبیر رایااستور

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *