آموزش

نحوه استفاده از مولتی متر دیجیتال (آموزش طریقه کار کردن)

چگونه با مولتی متر دیجیتال کار کنیم ؟ سوالی که بسیاری از کاربران از ما دارند این است که چگونه از مولتی متر استفاده کنیم ؟ ما در این مقاله قصد داریم به شما طریقه استفاده از مولتی متر دیجیتال را آموزش دهیم . اگر قصد یادگیری و استفاده از مولتی متر دیجیتال را دارید ، تا انتهای مقاله نحوه استفاده از مولتی متر با رایااستور همراه باشید .

مولتی متر دیجیتال چه کاربردی دارد ؟

مولتی متر دیجیتال یک ابزار فوق العاده مفید برای اندازه گیری سریع ولتاژ ، مقاومت ، پیوستگی و جریان در بسیاری از انواع مدارهای الکتریکی است . استفاده از مولتی متر دیجیتالی بسیار آسان است وقتی بدانید که نمادهای مختلف روی صفحه نشان دهنده چه چیزی هستند . به زودی ، به شما آموزش می دهیم که بتوانید انواع لوازم الکترونیکی را با مولتی متر دیجیتال خود آزمایش کنید . پس تا انتهای مقاله با رایااستور همراه باشید .

چگونه ولتاژ را با مولتی متر دیجیتال اندازه گیری کنیم ؟

چگونه ولتاژ را با مولتی متر دیجیتال اندازه گیری کنیم ؟

سیم های تست را به پایانه های COM و V وصل کنید . همیشه سرب تست مشکی را به پایانه ای که برچسب ‘COM’ برای ‘مشترک’ دارد وصل کنید . همیشه سرب تست قرمز را به ترمینال با برچسب ‘V’ برای ‘ولتاژ’ وصل کنید .

 • ولتاژ AC و DC هر دو با استفاده از سیم های تست در این تنظیم اندازه گیری می شوند .

چگونه ولتاژ را با مولتی متر دیجیتال اندازه گیری کنیم ؟

صفحه را برای تنظیم ولتاژ AC یا DC به تنظیمات ولتاژ منتقل کنید . اگر ولتاژ AC را اندازه گیری می کنید ، صفحه را به V ~ یا V با علامت موج در کنار آن بچرخانید . برای اندازه گیری ولتاژ DC ، صفحه را به V⎓ یا V با خط افقی در کنار آن تغییر دهید.

 • ولتاژ AC یا جریان متناوب برای اندازه گیری مواردی که ممکن است در خانه پیدا کنید مانند پریزهای دیواری ، مایکروویو و سایر لوازم برقی خانگی استفاده می شود .
 • ولتاژ DC یا جریان مستقیم بیشتر برای اندازه گیری باتری ها استفاده می شود . ولتاژ DC در خودروها و بسیاری از وسایل الکترونیکی کوچک نیز استفاده می شود .

چگونه ولتاژ را با مولتی متر دیجیتال اندازه گیری کنیم ؟

محدوده ولتاژ را روی ولتاژ بالاتر از آنچه انتظار می رود تنظیم کنید . اگر محدوده ولتاژ را بسیار پایین تنظیم کنید ، قرائت دقیقی نخواهید داشت . به اعداد روی صفحه نگاه کنید و تنظیماتی را انتخاب کنید که نزدیک ترین مقدار به ولتاژ مورد انتظار اندازه گیری شما است ، در حالی که هنوز بالاتر از این ولتاژ هستید .

 • به عنوان مثال ، اگر باتری 12 ولت را اندازه گیری می کنید و تنظیماتی برای 2 و 20 ولت در مولتی متر شما وجود دارد ، شماره گیری را روی 20 ولت تنظیم کنید .
 • اگر ولتاژ آنچه می خوانید را نمی دانید ، کافی است مولتی متر را روی بالاترین درجه ولتاژ آن تنظیم کنید .

چگونه ولتاژ را با مولتی متر دیجیتال اندازه گیری کنیم ؟

پروب ها را در دو طرف منبع یا منبع تغذیه لمس کنید . به عنوان مثال ، نوک کاوشگر سیاه را روی سیم منفی باتری یا در سمت راست سوکت دیوار قرار دهید . به عنوان مثال ، پروب قرمز را در انتهای مثبت باتری یا در قسمت مثبت پریز دیواری قرار دهید .

 • اگر مطمئن نیستید که انتهای آن مثبت و کدام منفی است ، سعی کنید یک پروب را در هر انتهای آن قرار دهید و ببینید که مولتی متر چه می گوید . اگر عدد منفی نشان می دهد ، مثبت و منفی شما تغییر می کند .
 • برای جلوگیری از شوک دیدن ، وقتی انگشتان خود را در نزدیکی پریز دیوار قرار می دهید ، از نوک آن ها دور باشید .
 • از تماس پروب ها با یکدیگر جلوگیری کنید وگرنه می توانید اتصال کوتاه ایجاد کنید و احتمالاً باعث آتش سوزی الکتریکی شوید .
 • همیشه پروب ها را با دسته های رنگی که عایق بندی شده اند برای جلوگیری از ضربه نگه دارید .

چگونه ولتاژ را با مولتی متر دیجیتال اندازه گیری کنیم ؟

ولتاژ روی صفحه مولتی متر را بخوانید . هنگامی که کاوشگرهای شما به خطوط مثبت و منفی متصل می شوند ، در مولتی متر یک قرائت دریافت می کنید که ولتاژ آنچه را که آزمایش می کنید به شما می گوید . برای یافتن خوانش به صفحه دیجیتال نگاه کنید .

 • نگاه کردن به خواندن به شما می گوید که ولتاژ اندازه گیری شده شما متوسط ​​است یا خیر . به عنوان مثال ، اگر پریز دیواری را اندازه بگیرید و مولتی متر 100 ولت را بخواند ، این زیر متوسط ​​120 ولت است ، به شما اطلاع می دهد که ولتاژ این پریز دیواری کم است .
 • اگر ولتاژ باتری جدید 12 ولت را بررسی می کنید ، میزان قرائت باید در حدود 12 ولت باشد. اگر مقدار آن پایین تر است یا اصلاً هیچ خواندن وجود ندارد ، باتری کم است یا تمام شده است .

چگونه با استفاده از مولتی متر دیجیتال ، جریان را اندازه گیری کنیم ؟

چگونه با استفاده از مولتی متر دیجیتال ، جریان را اندازه گیری کنیم ؟

سیم های تست را به COM و A یا mA وصل کنید و شماره گیری را به آمپر تبدیل کنید . پلاگین مشکی را در ترمینال COM وارد کنید . بسته به آمپری که جریان را اندازه گیری می کنید ، دوشاخه قرمز را در آمپر یا میلی آمپر ، با برچسب A یا mA قرار دهید. تنظیمات آمپر را پیدا کرده و صفحه مولتی متر را به آن بچرخانید .

 • مولتی متر شما به احتمال زیاد دارای دو پایانه برای آمپر است: 1 عدد برای جریان تا 10 آمپر (10A) و 1 که حداکثر تا 300 میلی آمپر (300mA) اندازه گیری می کند . اگر از دامنه آمپر اندازه گیری شده مطمئن نیستید ، دوشاخه قرمز خود را در ترمینال آمپر قرار دهید .
 • در صورت لزوم می توانید برای خواندن دقیق تر به میلی آمپر تغییر دهید .
 • برخی از مولتی مترها دارای دو As ، 1 برای جریان متناوب (که برای برق مسکونی استفاده می شود و با علامت موج نشان داده می شود) و 1 برای جریان مستقیم (مورد استفاده در باتری ها و سیم ها و نشان داده شده توسط یک خط افقی با خط نقطه ای در زیر آن) هستند . جریان مستقیم 1 است که بیشتر برای این خواندن استفاده می شود .

چگونه با استفاده از مولتی متر دیجیتال ، جریان را اندازه گیری کنیم ؟

با قطع 1 سیم از سیم ، مدار را قطع کنید . این به شما امکان می دهد از مولتی متر خود به عنوان آمپرمتر برای تکمیل مدار و اندازه گیری جریان استفاده کنید . سیم را از پایانه هایی که در یک طرف مدار به آن متصل است جدا کرده یا سیم دیگر را جدا کرده و سیم دیگر را به پایانه های آن وصل کنید .

 • مهم نیست کدام طرف مدار را قطع می کنید . نکته فقط ایجاد فضایی برای اتصال مولتی متر به مدار است ، بنابراین می تواند به عنوان آمپرمتر عمل کند و به شما بگوید چقدر جریان در مدار جریان دارد .
 • ‘اتصال در مولتی متر’ به این معنی است که شما مولتی متر را به جریان متصل می کنید که مستقیماً از طریق سیم ها عبور می کند .

چگونه با استفاده از مولتی متر دیجیتال ، جریان را اندازه گیری کنیم ؟

سیم های مولتی متر را به پایانه های رایگان لمس کرده و جریان را بخوانید . 1 پروب را به هر پایانه ای که سیم را جدا کرده اید وصل کنید تا به مدار متصل شود . صفحه را بخوانید تا مشخص شود که چقدر جریان در مدار جریان دارد .

 • مهم نیست که کدام پروب را به کدام طرف مدار متصل می کنید . مولتی متر شما به هر دو صورت به شما خواندن می دهد .
 • شما می توانید مدارهای الکتریکی را با چسباندن مولتی متر به قسمت های مختلف آنها عیب یابی کنید . اگر 1 بخش میزان جریان کمتری به شما بدهد ، ممکن است به این معنا باشد که سیم بدی مانع جریان الکتریکی شده است .
 • اگر در ابتدا آمپرها را آزمایش می کنید و میزان خوانایی آن بسیار پایین است ، مانند 1 ، برای اندازه گیری دقیق تر ، به آزمایش میلی آمپر بروید .

نحوه اندازه گیری مقاومت با استفاده از مولتی متر دیجیتال

نحوه اندازه گیری مقاومت با استفاده از مولتی متر دیجیتال

سرب تست مشکی را در COM و سرب تست قرمز را در ترمینال Ω وارد کنید . دوشاخه سرب تست سیاه را به ترمینال COM وصل کنید . دوشاخه سرب تست قرمز وارد ترمینال با برچسب Ω می شود که نمادی از اهم است ، واحدی که مقاومت در آن اندازه گیری می شود .

 • علامت Ω احتمالاً با علامت V مرتبط است ، به این معنی که ترمینال برای اندازه گیری اهم و ولتاژ یکسان است .

نحوه اندازه گیری مقاومت با استفاده از مولتی متر دیجیتال

شماره گیری را روی مقیاس مقاومت مولتی متر روی یک عدد تنظیم کنید . به دنبال علامت Ω در قسمت شماره گیری مولتی متر خود باشید. در این قسمت صفحه شماره گیری را به عددی نزدیک به مقاومت مورد انتظار بچرخانید. اگر مطمئن نیستید مقاومت مورد انتظار چقدر است ، آن را روی عددی در بالای مقیاس قرار دهید. تا اندازه گیری دقیق را انجام دهید .

 • مقاومت ، مخالفت با جریان در مدار الکتریکی است. مواد رسانا مانند فلز از مقاومت کمی برخوردارند ، در حالی که مواد غیر رسانا مانند چوب از مقاومت بالایی برخوردارند.
 • به عنوان مثال ، اگر مقاومت سیم را اندازه گیری می کنید ، صفحه را روی 0 تنظیم کنید. می توانید مقاومت مورد انتظار برای اجزای مختلف الکتریکی را به صورت آنلاین یا در دفترچه راهنمای مالک جستجو کنید.
 • مقادیر Ω در مولتی متر شما بسته به نوع خاصی از مولتی متر شما می تواند بین 200 تا 2 میلیون اهم متغیر باشد.

نحوه اندازه گیری مقاومت با استفاده از مولتی متر دیجیتال

پروب ها را روی مقاومت قرار دهید و مقاومت را بخوانید. نوک پروب ها را در هر انتهای مقاومت لمس کنید. به صفحه دیجیتالی مولتی متر نگاه کنید تا میزان خوانش را مشاهده کنید ، که میزان مقاومت را در اهم به شما می گوید.

 • اگر مولتی متر شما فقط ‘1’ را می خواند ، ممکن است لازم باشد مقدار اهم را با چرخاندن صفحه شماره گیری افزایش دهید تا خواندن شما دقیق تر شود.
 • در صورت لزوم ، قلم را بردارید و واحد صحیح را یادداشت کنید.

بررسی سلامت سیم های داخلی از طریق مولتی متر

بررسی سلامت سیم های داخلی از طریق مولتی متر

باتری را از دستگاهی که می خواهید آزمایش کنید جدا یا جدا کنید. اگر دستگاه هنوز در حال تغذیه است ، نمی توانید پیوستگی را آزمایش کنید. قبل از ادامه کار ، مطمئن شوید که از تمام منابع تغذیه قطع شده است.

 • گزینه پیوستگی در مولتی متر شما برای آزمایش این است که آیا سیم ها هنوز کار می کنند یا خیر. اگر مطمئن نیستید که سیم یا سیم خاصی هنوز اتصال خوبی دارد ، می توانید با اندازه گیری پیوستگی آن را آزمایش کنید. این اتصال دو نقطه در یک مدار را آزمایش می کند.
 • تداوم وجود یک مسیر کامل جریان الکتریکی است. به عنوان مثال ، یک سیم برق کاملاً جدید باید پیوستگی کامل داشته باشد. با این حال ، اگر خراب یا شکسته شود ، پیوستگی ندارد زیرا برق نمی تواند از طریق آن جریان یابد.
 • این یک راه خوب برای بررسی این است که آیا کابل ها به صورت داخلی خراب شده اند یا خیر.

بررسی سلامت سیم های داخلی از طریق مولتی متر

سیم های پروب را به مولتی متر وصل کرده و صفحه را بر روی پیوستگی تنظیم کنید. پلاگین قرمز را در ترمینال با برچسب V ، Ω یا علامت تداوم قرار دهید ، که شبیه موج صدا است. پلاگین مشکی را در ترمینال COM وارد کنید. صفحه را به سمت تصویر بچرخانید که شبیه موج صوتی است.

 • موج صوتی شبیه مجموعه ای از نمادهای بزرگتر ‘)’ است.
 • به جای داشتن محدوده اعدادی در محدوده خود ، گزینه پیوستگی فقط 1 موج صوتی را نشان می دهد. صفحه را بچرخانید تا مستقیماً به موج صدای پیوستگی اشاره کند تا مطمئن شوید در تنظیمات مناسب است.

بررسی سلامت سیم های داخلی از طریق مولتی متر

پروب ها را به انتهای مولفه ای که آزمایش می کنید وصل کنید. پروب سیاه را در 1 انتهای قطعه و پروب قرمز را در طرف دیگر قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که پروب ها هر دو به طور همزمان به انتها دست می زنند تا مولتی متر درست کار کند.

 • برای آزمایش تداوم ، لازم نیست قطعه را از مدار جدا کنید.
 • مهم نیست که کدام پروب را در کدام انتهای جزء قرار داده اید.
 • نمونه هایی از قطعاتی که می توانید تداوم آنها را آزمایش کنید عبارتند از سیم ، سوئیچ ، فیوز و هادی.
 • برای آزمایش تداوم باید دو انتهای رسانا را لمس کنید. به عنوان مثال ، پروب ها را به دو سر لخت یک سیم لمس کنید.

بررسی سلامت سیم های داخلی از طریق مولتی متر

به یک بوق گوش دهید تا سیگنال دهد که ارتباط قوی وجود دارد. به محض اینکه دو پروب به انتهای سیم دست می زنند ، اگر سیم به خوبی کار می کند ، باید یک بوق بشنوید. اگر صدای بوق را نمی شنوید ، به این معنی است که یک سیم کوتاه دارید.

 • اگر سیم بریده یا سوخته دارید ، سیم شما ممکن است کوتاه باشد.
 • بوق به شما می گوید که تقریبا هیچ مقاومتی بین این دو نقطه وجود ندارد.

 

امیدواریم از مقاله نحوه کار با مولتی متر دیجیتال راضی بوده باشید و آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید و نظر خود را با ما در میان بگذارید .

 

منبع : Wikihow

پرفروش ترین محصولاتی که در دیجیکالا فروخته می شود

3 دیدگاه

 1. درود و سپاس
  من این دستگاه رو چند روزی میشه که گرفتم و کار کردن باهاش رو بلد نبودم و از هرکیم میپرسیدم یه چیزای زیی و تکراری رو بهم میگفت خلاصه کامل یاد نمیگرفتم تا اینکه مقاله شما رو خوندم و با چند بار تمرین تونستم کامل یاد بگیرم و کارم راه بیوفته
  با تشکر از سایت خوبتون

 2. دوستان این دستگاه برای تشخیص باتری زنده و مرده یعنی این که ولتاژ داره یا نه مناسبه ؟؟

  1. اره دوست عزیز اصلا کار و هدف ساخت این دستگاه برای همین کاره قشنگم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا