اپل در سیستم عامل iOS 17 امکان دانلود جانبی خارج از اپ استور را در آیفون‌ها فراهم می‌کند

به‌گفته‌ی مارک گورمن از بلومبرگ، اپل در سیستم‌عامل iOS 17 آینده خود برای اولین بار به کاربران آیفون اجازه می‌دهد تا برنامه‌ها و بازی‌ها را به‌صورت دانلود جانبی در خارج از اپ استور نصب کنند.

به گزارش رایااستور، این امکان بیشتر به‌دلیل قوانین جدید اتحادیه اروپا به‌منظور الزام شرکت‌ها برای فراهم کردن امکان دانلود جانبی برنامه‌ها در خارج از فروشگاه اصلی صورت می‌پذیرد.

دانلود جانبی سیستم عامل iOS 17 اپل

2354635746

این تغییر به مشتریان امکان می‌دهد برنامه‌ها را بدون نیاز به استفاده از اپ استور دانلود کنند؛ به این معنی که توسعه‌دهندگان نیازی به پرداخت هزینه‌های 15 تا 30 درصدی به اپل ندارند.

قانون بازارهای دیجیتال اتحادیه اروپا (DMA) که از 1 نوامبر 2022 اجرایی شد، شرکت‌ها را ملزم می‌کند تا خدمات و پلتفرم‌های خود را برای سایر شرکت‌ها و توسعه‌دهندگان باز کنند.

DMA تأثیر زیادی بر پلتفرم‌های اپل خواهد داشت و می‌تواند منجر به ایجاد تغییرات عمده در App Store ،Messages ،FaceTime ،Siri و غیره شود. به‌گفته‌ی Gurman، اپل درحال برنامه‌ریزی برای اجرای پشتیبانی جانبی برای مطابقت با قوانین جدید اروپا تا سال آینده است.

اپل ادعا کرده است که بارگذاری جانبی “حفاظت‌های حریم خصوصی و امنیتی” را که کاربران آیفون به آن متکی هستند تضعیف می‌کند و افراد را در برابر بدافزارها، کلاهبرداری‌ها، ردیابی داده‌ها و سایر مسائل آسیب‌پذیر می‌کند.

3254365524 2

بااین‌حال، اپل باید از DMA پیروی کند، در غیر این صورت و در صورت نقض قوانین اتحادیه اروپا، خطر جریمه‌ای تا 20 درصد از درآمد جهانی خود را به‌دنبال خواهد داشت.

در گزارشی در دسامبر 2022، گورمن بیان کرد اپل درحال بررسی اجرای الزامات امنیتی مانند تأیید اعتبار است، فرآیندی که می‌تواند به‌جای جمع‌آوری پول از فروش برنامه، هزینه‌ای را برای آن دریافت کند.

اپل یک سیستم راستی‌آزمایی در مک دارد که به کاربران اجازه می‌دهد درعین‌حال که به آن‌ها اجازه می‌دهد به برنامه‌های خارج از اپ استور مک دسترسی داشته باشند، ایمن باشند.

اگر کشورهای دیگر قوانین مشابهی را معرفی کنند، فروشگاه‌های اپلیکیشن جایگزین می‌توانند فراتر از اتحادیه اروپا گسترش پیدا کنند.

به‌عنوان‌مثال، ایالات‌متحده درحال بررسی قانونی است که اپل را ملزم می‌کند تا امکان بارگذاری جانبی را فراهم کند.

اخبار بیشتری بخوانید:

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید